Francoski strokovnjaki so zbirali podatke o 27 oblikah raka v 184 državah sveta ter nato izračunali, koliko primerov je bilo posledica virusne, bakterijske ali parazitske okužbe. “Približno dva milijona primerov raka vsako leto povzročijo infekcije,“ so zapisali v poročilo, ki je bilo objavljeno v zadnji številki revije The Lancet Oncology in poudarili: “Obstoječe javne zdravstvene metode za preprečevanje infekcij, kot so cepljenje, varnejša praksa vbrizgavanja in različna antibakterijska zdravljenja, bi lahko tako imela močan vpliv na zmanjševanje bremena raka v svetu v prihodnosti.“
Humani papiloma virus (HPV), hepatitis B in C ter okužba za bakterijo Helicobacter pylori so samo v letu 2008 povzročili 1,9 milijona primerov raka, je pokazala študija. Pred HPV in hepatitisom B se je mogoče zaščititi s cepljenjem, okužbo s H. Pylory pa je mogoče ozdraviti z antibiotiki. “Večino primerov raka, kar 80 odstotkov, ki so bili posledica okužb, pred katerimi se je mogoče zaščititi ali jih pozdraviti, so zabeležili v manj razvitih državah,“ pravi Goodarz Danaei, profesor globalnega zdravstva na bostonski Univerzi Harvard School of Public Health. “Ker imamo na razpolago učinkovita in cenovno dokaj ugodna cepiva proti HPV in hepatitisu B, bi večja pokritost cepljenja pomagali zmanjšati obolevnost za rakom v najbolj prizadetih državah.“
HPV je okužba, ki se prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi in lahko povzroči raka na materničnem vratu, vagini, vulvi, anusu, penisu in grlu, pred njo pa se je mogoče zaščititi s cepljenjem v najstniških letih oziroma do 26. leta starosti. Cepljenje, ki obsega tri odmerke, je primerno tako za ženske kakor tudi za moške. Tudi cepivo proti okužbi z virusom hepatitisa B je treba prejeti v treh odmerkih. V Sloveniji je cepljenje proti hepatitisu B obvezno za vse otroke. “S cepljenjem otrok proti hepatitisu B močno zmanjšamo njihovo tveganje za razvoj raka na jetrih,“ pravi dr. William Schaffner, vodja preventivne medicine na Vanderbiltski univerzi Medical Center v Nashvillu. “Če pogledamo podatke za 20 let nazaj, lahko vidimo, kako pogostost raka ne jetrih upada, kar je posledica večje pokritosti s cepljenjem.“
S cepljenjem pa še ne boste popolnoma zaščiteni pred vsemi oblikami raka, še opozarjajo strokovnjaki in dodajajo, da je pri preventivi bistvenega pomena tudi zdrav življenjski slog, ki vključuje redno gibanje, uživanje uravnotežene prehrane, izogibanje alkoholu in opustitev kajenja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV