Ženskam, ki ne morejo imeti otrok, je znanost ponudila novo upanje. Znanstveniki iz ameriške univerze Brown so namreč ustvarili prvi umeten človeški jajčnik. Po mnenju raziskovalcev pa bi izum lahko pomagal tudi tisočim ženskam, ki so postale neplodne zaradi različnih oblik zdravljenja, na primer kemoterapije.
Jajčnik so vzgojili v laboratoriju, ustvarili pa so ga iz pravih ženskih celic. “Jajčnik sestavljajo tri osnovne vrste celic. Naš izum je tako prvi primer, da je kdor koli na svetu ustvaril tridimenzionalno strukturo tkiva iz treh različnih vrst celic,“ je povedala Sandra Carson, profesorica porodništva in ginekologije na univerzi Brown.
V umetni jajčnik so znanstveniki nato vnesli prave človeške jajčne celice in proučevali, če je jajčnik sposoben nuditi ustrezno okolje celicam, da dozorijo v zdravo jajčece. Ugotovili so, da je umetni jajčnik jajčne celice obravnaval enako kot pravi jajčnik v ženskem telesu. Celicam je omogočil, da so dozorele v popolnoma zdravo jajčece, ki bi se v naravnem okolju normalno spustilo do maternice in bilo lahko oplojeno.
Izum naj bi bil v pomoč predvsem bolnicam, ki so jim določene oblike zdravljenja (kemoterapija, radioterapija) poškodovale reproduktivni sistem do te mere, da so postale neplodne. Ženske bi tako pred kemoterapijo lahko dale zamrzniti svoja jajčeca, nato pa bi jim, če bi želele imeti otroke, lahko v maternico vsadili umeten jajčnik. Seveda pa umetni jajčnik ne predstavlja zgolj rešitve za ženske, ki so neplodne postale zaradi zdravljenj, temveč bi lahko z njegovo pomočjo tudi proučevali delovanje zdravih jajčnikov in raziskovali, kako izpostavljenost toksinom in drugim kemikalijam škodi zorenju jajčec in zdravju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV