Vizita.si
Danes 24-letno Winnie so takole fotografi ujeli med počitnikovanjem na jahti.

Novice

Iz nje so se norčevali, a dokazala jim je nasprotno

L. E.
30. 07. 2018 15.50
0

Kanadska manekenka Winnie Harlow, ki se je rodila kot Chantelle Brown Young, ni imela lahkega otroštva. Stara je bila štiri leta, ko so ji diagnozirali vitiligo. Bolezen, pri kateri koža na določenih delih izgublja pigment. Vrstniki žal niso bili vedno razumevajoči. Klicali bi jo krava ali zebra ... Njihovo norčevanje je bilo tako hudo, da so jo starši začeli šolati doma.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Winnie Harlow ni bilo lahko kot otroku. Toda sčasoma se je naučila svoje stanje, ki ga ni mogoče pozdraviti, sprejeti. Kljub tem okoliščinam je zgradila dobro samopodobo. Morda je bilo to, kar se mi je zgodilo, zame celo dobro, je pred dvema letoma povedala za CNN. “Naučila sem se imeti rada ne glede na to, kar drugi ljudje govorijo o meni. Dalo mi je pogum, da se zoperstavim komer koli ali kateri koli oviri v življenju.” Rezultat je, da je danes uspešna manekenka.

Danes 24-letno Winnie so takole fotografi ujeli med počitnikovanjem na jahti.
Danes 24-letno Winnie so takole fotografi ujeli med počitnikovanjem na jahti. FOTO: Profimedia
Vse je mogoče

Ko je odraščala, kljub temu Winnie nikoli ni pomislila, da bo kdaj v manekenskih vodah. Sanjala je, da bo postala novinarka, ki bo pokrivala zabavo. Tyra Banks je bila tista, ki ji je nato dala prvo priložnost. Pot se je odprla. Winnie pa je ena od mankenk, ki dokazujejo, da ni treba, da smo vsi videti enako. Lepo je lahko tudi, kar je drugačno.

Da je uspela, pa so zaslužna tudi družabna omrežja. Včasih ta lahko prinesejo tudi kaj pozitivnega. Ko je Winnie namreč objavljala svoje fotografije in z ljudmi delila svojo izkušnjo, je imela vse več sledilcev. To pa so opazili tudi tisti, ki izbirajo manekenke. “Ko sem odraščala, si nikoli nisem predstavljala, da bom kdaj na naslovnici revije videla koga, ki ima vitiligo … ali samo pegice,” je nedavno povedala za revijo Glamour. Dodala je, da bi sicer lahko mediji in oblikovalci izbirali še več drugačnih mankenk, toda stvari se vsaj počasi spreminjajo na bolje.

Kaj je vitiligo?

Vitiligo je avtoimunska kronična bolezen. Imunski sistem napade celice, ki proizvajajo pigment. To pa povzroči, da na določenih delih kože tega ni več. Tisti, pri katerih zavzame večji del telesa, imajo lahko sploh kot otroci in najstniki velike težave s sprejemanjem tega, da so drugačni. Kot Winnie se lahko soočajo z nerazumevanjem okolice, to pa v trenutku, ko si človek najbolj želi biti sprejet, lahko pusti daljnosežne posledice.

Pomembno je razviti dobro samopodobo. O tem smo se pogovarjali s psihoterapevtko dr. sci. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Del samopodobe je samovrednotenje, ki pripiše čustveno, pogosto črno-belo vrednost posameznim lastnostim." Nekaj je torej dobro, nekaj slabo. Nekaj je pozitivno, nekaj negativno ... Samopodoba je nato sestavljena iz dveh delov. Iz samospoštovanja in samozaupanja. Samospoštovanje nam pove, koliko cenimo sami sebe kot celoto in kako sprejemamo svoje posamezne lastnosti. "Po navadi se odraža v mislih sem/nisem (dovolj) dobra, vredna, privlačna ..." Samozaupanje je po drugi strani občutek, da znamo, zmoremo. Gre za oceno naših sposobnosti, znanj, dosežkov, rezultatov. Ko govorimo o slabi samopodobi, zato govorimo o težavah pri samovrednotenju. "Sebe kot celoto, določene svoje lastnosti ali kompetence ocenjujemo oziroma vrednotimo kot premalo dobre."

Več si preberite tukaj.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zakaj je pomembno, kako te vidijo drugi?

Winnie je za Glamour povedala še nekaj, iz česar se lahko vsi naučimo tega, kako biti obziren do drugega. Dejala je, kako so nedavno v nekem časopisu pod njeno fotografijo zapisali: Winnie Harlow, ki trpi za vitiligom. "To me je pa res prizadelo. Tako se počutim, ko me kot tako predstavijo. Samo zato, ker vidite, da ima nekdo denimo akne, še ne napišete ta in ta, ki trpi za aknami. Nesramno je nekoga označiti kot samo nekoga, ki za nečim trpi. To mi odvzame vse ostalo, kar sem še v življenju. In sem še marsikaj."

"Jaz danes predstavljam drugačen standard tega, kar ljudje tradicionalno ocenjujejo za lepo," je še povedala. "Včasih rečem, da obstaja milijon različnih standardov lepote. Včasih rečem, da noben standard sploh ne obstaja … Vsi smo lepi."

Drugačnost lahko pri ljudeh vodi v občutke anksioznosti, sramu, skrivanja, depresije … Ljudje kot je Winnie počasi spreminjajo preozko gledanje družbe. In večkrat kot jo ljudje lahko vidijo, bolj tudi njen videz sprejemajo kot privlačen in običajen. Ravno to pa je pot do družbene spremembe. Ko se navadimo na nekaj, sploh več ne vemo, zakaj nam je bilo kdaj to nenavadno …

Pri nas je o spopadanju z vitiligom spregovorila mankenka Sabina Remar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650