Analitiki sicer predvidevajo, da bo kljub kaznim brez zavarovanja ostalo več kot 20 milijonov ljudi, od tega naj bi bila tretjina nezakonitih priseljencev.
Večina Američanov je že zdaj zdravstveno zavarovanih – bodisi preko delodajalca bodisi spadajo v zvezni sistem Medicaid za revne ali v sistem Medicare za starostnike. Tisti, ki se niso zavarovali, se niso zaradi visokih stroškov, pri čemer gre najpogosteje za samozaposlene in tiste, ki niso dovolj revni, da bi bili deležni ugodnosti sistema Medicaid, obenem pa imajo premalo denarja, da bi si lahko privoščili zavarovanje.
Veliko se jih za zavarovanje ni odločilo zaradi sistema. Ameriške zdravstvene zavarovalnice delujejo po profitnem načelu in iščejo vse mogoče načine, da zavarovanim ne plačajo zdravstvenega posega. Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je ob potrditvi reforme dejala, da zdaj biti ženska več ne bo pomenilo imeti "predobstoječe stanje". Ta izraz zavarovalnice uporabljajo kot izgovor za zavrnitev plačila zdravljenja, pri čemer takšno stanje med drugim lahko pomeni carski rez v preteklosti ali kaj podobnega.
Ameriške zdravstvene zavarovalnice nagrajujejo svoje zaposlene, ki jim uspe najti razlog za zavrnitev plačila zdravljenja, in ljudje, ki so pošteno plačevali premije ter živeli v prepričanju, da so dobro zavarovani, ostanejo brez zavarovanja, ko ga potrebujejo.
Zavarovalnice postavljajo tudi omejitve glede tega, koliko bodo plačale za zdravljenje do konca življenja. Če posameznik dobi raka, ta limit hitro preseže in ostane na cedilu. Takoj po Obamovem podpisu reforme zavarovalnice na ta način ne bodo smele več obravnavati otrok, po letu 2014 pa tudi ne več odraslih.
Reforma širi sistem Medicaid na tiste, ki imajo dohodke v višini 133 odstotkov praga revščine, kar za štiričlansko družino v ZDA trenutno znaša 29.327 dolarjev na leto. Predvidena je proračunska pomoč posameznikom, ki niso dovolj revni za Medicaid, vendar bi bilo zavarovanje zanje še vedno predrago. Meja je okrog 44.000 dolarjev na leto za posameznika.
Upokojenci bodo z reformo dobili večje kritje za nakup zdravil na recepte, sicer pa večjih sprememb sistema razen varčevanja ni. Sistemu bo sicer na daljši rok brez dodatnih reform zmanjkalo denarja, vendar za zdaj za upokojence deluje imenitno. Republikanci, ki so bili pred pol stoletja odločno proti uvedbi omenjenega sistema, so nasprotovanje reformi med drugim utemeljevali s tem, da uvaja racionalizacijo zdravljenja za upokojence.
Od podpisa zakona bo veljalo, da bodo lahko otroci na policah staršev do 26. leta starosti, v proračunu pa je sprva predvidenih pet milijard dolarjev za zavarovanje ljudi, ki ne bodo mogli do zavarovanja do leta 2014, ko se bodo morali vsi zavarovati ali plačati kazen. Po letu 2014 bodo začele delovati posebne borze zavarovanj, na katerih bodo lahko stranke izbirale najboljše ponudbe. Zakon ponudbe in povpraševanja bi naj znižal stroške, vendar je to pod velikim vprašajem.
Reforma naj bi v desetih letih stala 938 milijard dolarjev. Plačali jo bodo s kombinacijo višjih davkov za tiste, ki zaslužijo več kot 200.000 dolarjev na leto, in varčevanjem v okviru obstoječega sistema. Kongresni proračunski urad je v soboto popravil uvodne izračune in napoveduje, da bo reforma v desetih letih zmanjšala proračunski primanjkljaj za 143 milijard dolarjev, v naslednjih desetih letih pa za skupaj 1200 milijard.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV