Raziskovalci so udeležencem raziskave dali bodisi čaj iz zelenega čaja ali kapsule, ki vsebujejo spojine zelenega čaja, imenovane katehini.
Olivia Phung, docentka na področju farmacije na Univerzi za zdravstvene vede Western v Kaliforniji, pravi, da je bil zeleni čaj v obliki tekočine učinkovitejši od kapsul, čeprav so bile splošne koristi v obeh primerih enako vidne, čeprav dokaj majhne.
"Če nekdo že jemlje zdravila za holesterol v krvi, se naj teh drži in jih ne zamenja zgolj s pitjem zelenega čaja,'' je pojasnila. ''Vendar pa dodajanje zelenega čaja v vsakodnevno prehrano lahko uspešno pomaga k izboljšanju ravni holesterola.''
Dnevni odmerek katehina naj bi se gibal med 145 mg in 3000 miligramov. Raziskovalci pa zaenkrat še niso mogli dokazati, ali večji odmerek katehina poveča tudi pozitivne koristi glede holesterola.
Medtem ko se čaj zdi bolj učinkovit v tekoči obliki in ne v obliki tablet, pa ni dovolj podatkov, da je pijača res boljša kot izvleček, je še povedala Phungova. "Potrebovali bi še nekaj konkretnih raziskav, v katerih bi lahko primerjali koristi v različnih oblikah zelenega čaja, če bi želeli dokazati, katera oblika je resnično najučinkovitejša.''
Kar se tiče neželenih učinkov, ste pri pitju zelenega čaja lahko brez skrbi. Tako pijača kot izvlečki pa vsebujejo kofein, ki pri nekaterih posameznikih lahko povzroči težave z nespečnostjo. Zato že s tega vidika z njim ne gre pretiravati, še posebno ob pozno popoldanskih in večernih urah.
Kako še znižati zdravju škodljiv holesterol, pa preverite tukaj.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV