Novo leto, novi začetki. To vsekakor velja tudi za Urško Šestan, novinarko 24UR in po novem tudi voditeljico Vizite. Prodorna diplomirana pravnica pravi, da se je njena novinarska žilica kazala že v otroštvu, a se je po gimnaziji vseeno vpisala na ljubljansko pravno fakulteto in se šele potem, ko je diplomirala, odločila, da bo sledila svojemu srcu. Vpisala se je na POP Akademijo in se nato kot novinarka zaposlila v uredništvu 24UR, pred dvema letoma pa je postala tudi del novinarske ekipe Vizite. Sedaj prevzema tudi voditeljske vajeti, zato nas je seveda zanimalo, kakšna je njena vizija in katerim zdravstvenim temam bo posvečala največ pozornosti.
Ste diplomirana pravnica. Kdaj ste se odločili, da si želite pravno sfero zamenjati za novinarski poklic?
Če je večina otrok na družinskih srečanjih pela, plesala in igrala, sem jaz intervjuvala sorodnike. Že pred vpisom na fakulteto sem se odločala med študijem novinarstva in prava. Takrat sem si rekla: če bom pravnica, bom še vedno lahko novinarka, če bom pa novinarka, pa ne bom mogla delati v pravu. A sem se po diplomi odločila – ne glede na to, kako klišejsko se sliši – da bom sledila svojemu srcu. Želela sem delati kot novinarka in to mi je po vpisu na POP Akademijo uspelo relativno hitro.
Vas področje zdravstva zanima že od nekdaj ali ste ga vzljubili šele potem, ko ste pred dvema letoma pričeli soustvarjati Vizito?
Zdravstvo me je zanimalo že veliko prej – mogoče zato, ker me že od nekdaj obkrožajo ljudje, ki so tako ali drugače del našega zdravstvenega sistema. Kaj se dogaja v zdravstvu, tako že vrsto let spremljam tudi skozi oči različnih poklicev ljudi, ki so moji sorodniki, prijatelji, znanci.
Kako pa je bilo stopiti v čevlje Alenke Mirt, ki je oddajo vodila do sedaj? Je bilo kaj treme, nervoze?
Pred samim vodenjem je bilo prisotne nekaj tiste zdrave treme. Težje je dejansko naslediti Alenko Mirt, ki je tako rekoč mama Vizite, moja kolegica in krasna ženska. Imela je zveste gledalce, ki jo imajo radi, tako kot jo imamo radi tisti, ki smo z njo delali.
Kakšen pa je po vaši oceni glede na dosedanje delo slovenski zdravstveni sistem? Na katerih področjih bi se ga dalo izboljšati?
Imamo relativno dober zdravstveni sistem, na katerega pa na žalost vplivajo koruptivni posamezniki. Ti skozi procese javnega naročanja, gradenj in drugih storitev, poskrbijo da velik del denarja, ki bi ga lahko namenili za boljšo oskrbo bolnikov, odteka iz zdravstvenega sistema. Prav ti, ki jih vodi denar in lastni interesi, dejansko mečejo slabo luč na celoten zdravstveni sistem. Obenem je potrebno poudariti, da je pri nas večina zdravnikov poštenih, ki svoje delo opravlja profesionalno in na prvo mesto vedno postavlja paciente.
Katerim temam v široki zdravstveni sferi boste posvečali največ pozornosti, kaj posebej izpostavljali?
Ljudem bi želela dati čim več koristnih informacij. Zato bomo iskali primere dobrih praks in novosti, tako doma kot v tujini. Upam, da bomo uspeli zajeti čim širši spekter zdravstvenih tem in zanimivosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV