Zalagali so jo s protibolečinskimi tabletami
Čeprav se na ultrazvoku trebušna slinavka ni dobro videla, ker je bila zakrita zaradi pretiranih črevesnih plinov, zdravniki preiskav niso ponovili. Julio so tako poslali domov z vrečko analgetikov in navodili, kako prilagoditi prehrano, da bo ta bolj prijazna do njenega črevesja. A bolečine kljub zdravilom niso hotele popustiti. Britanka je morala tako samo v zadnjih devetih mesecih kar 17-krat poiskati zdravniško pomoč. Dvakrat je pristala celo na urgenci, a vsakokrat so jo domov poslali z novo vrečko protibolečinskih tablet.
Ker je Julia osebnemu zdravniku vedno bolj tožila zaradi bolečin, ob tem pa je izgubljala apetit in močno shujšala, je ta končno uslišal njene prošnje in jo napotil na pregled pri gastroenterologu. A čakalna vrsta za pregled je bila dolga, Britanko pa so mučile vse hujše bolečine, zato se je odločila, da gre na pregled k specialistu v zasebno ambulanto v Bristol. Za preiskave je odštela 600 funtov (754 evrov) in končno izvedela pravo diagnozo: bolehala je za hudo obliko raka na trebušni slinavki.
Za končno diagnozo je bilo potrebno leto dni
Med Julijinim prvim obiskom osebnega zdravnika in končno diagnozo je preteklo leto dni, bolezen pa je v tem času močno napredovala. »Ves čas sem vedela, da je nekaj zelo narobe,« je Julia pred dnevi zaupala novinarjem. »a me preprosto nobeden od zdravnikov ni jemal resno. Pustili so me na cedilu in mi povsem uničili življenje.« Britansko ministrstvo za zdravje naj bi zaradi suma malomarnosti zdravnikov že odredilo izredni nadzor nad bolnišnicami.
Glede na to, da se je rak na trebušni slinavki močno razširil, ima Julia precej malo možnosti za preživetje. Dejala je, da se od dneva, ko je izvedela za svojo diagnozo, bori za vsak dan in je neizmerno za vsak podarjeni trenutek. »Dejali so mi, da imam dve možnosti: lahko vržem puško v koruzo in se predam ali pa se borim zase, za svoje pravice, za svoje življenje,« je pojasnila 58-letna Britanka, ki je seveda izbrala drugo možnost in si sedaj na vse kriplje prizadeva, da bi ji odobrili zdravljenje s kemoterapijo. Pretekli konec tedna so jo vendarle sprejeli v bolnišnico in pričakuje, da bo z zdravljenjem lahko pričela še ta teden. Le upamo lahko, da bo na koncu zmagalo življenje.
Kako prepoznati raka na trebušni slinavki?
Rak trebušne slinavke je maligni tumor, ki se pogosteje pojavlja pri kadilcih in ljudeh, ki uživajo zelo mastno hrano ali večje količine alkohola. Običajno se pojavlja pri osebah, starejših od 50 let, pri moških dvakrat pogosteje kot pri ženskah. Simptomi se običajno razvijajo več mesecev in vključujejo bolečino v zgornjem delu trebuha, ki seva v hrbet, nepojasnjeno hujšanje ter izgubo apetita. Številni tumorji trebušne slinavke povzročajo zaporo žolčevodov, skozi katere žolč izteka iz jeter v dvanajstnik. Taka zapora vodi v razvoj zlatenice, ki jo lahko spremljajo srbečica, odvajanje temnega urina in svetlega blata.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV