Zena se s trihotilomanijo bori od svojega enajstega leta, ko je med poukom padla v nekakšen trans, kot opisuje sama, nakar je po nekaj trenutkih opazila, da je njen delovni zvezek prekrit z njenimi lasmi. "Nisem se niti zavedala, da to počnem. A tega dne se dobro spominjam, ker sem bila šokirana nad količino las, ki sem si jih izpulila. Po tistem sem to počela ves čas. Ko sta mojo težavo opazila starša, sta me peljala k zdravniku, ki je določil, da imam alopecijo. To sem nato tudi govorila ljudem," se spominja Zena. Ko si je za nekaj časa vendarle prenehala puliti lase, si je škodila na druge načine. Napetost je sprostila z rezanjem kože s škarjami, noži in šestilom.
Čeprav je imela pri 18 letih fanta, s katerim se je preselila v skupno stanovanje, in je bila navzven srečna, se je navznoter borila s svojo težavo. "Ko sva se razšla, je bilo zame težko obdobje in takrat sem začela lase puliti še bolj vneto. Edini čas, ko si nisem pulila las, je bil, ko sem bila noseča. Takrat sem tudi zbolela in praktično nisem imela časa, da bi se predajala svoji moteči navadi. Ko sem povila svojo punčko, sem imela po dolgem času spet lepe lase," pojasnjuje.
"Ugotovila sem, da je moja težava resnična, da ima ime in da nisem edina s to težavo. Vse do nedavnega sem mislila, da to odvratno stvar počnem le jaz in da me nihče ne bo nikoli razumel," pravi Zena, ki je prej delala kot negovalka, zdaj pa je zaradi svojih težav z anksioznostjo in depresijo že osem let brezposelna.
Čeprav si v zadnjih dveh letih las ne puli več, je večletna navada iz preteklosti kljub vsemu pustila sledi na njeni glavi, kjer je mestoma še vidna plešavost. Lase in lasišče si barva s črno barvo, kar prekrije predele plešavosti, kmalu pa se bo udeležila tudi kognitivne vedenjske terapije, ki ji bo pomagala pri njenih težavah. Zdaj pravi, da puli dlake le na nogah in rokah, kar sicer sprosti napetost, vendar ji ne da istega zadovoljstva.
Nedavno je o svojih težavah s trihotilomanijo spregovorila tudi igralka in manekenka Olivia Munn, ki si zaradi omenjene motnje puli trepalnice.
Trihotilomanija ne vpliva le na videz, temveč tudi na samo kakovost življenja, saj se oboleli v svoji izkušnji velikokrat počutijo osamljene in svojo navado skrivajo pred drugimi ljudmi. S strokovno pomočjo se razišče, kje so vzroki težave, nato se naprej gradi pot do novega življenja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV