Gripa se v Sloveniji pojavlja predvsem v zimskih mesecih in ogroža celotno prebivalstvo, še zlasti pa starejše ljudi, bolnike s kroničnimi boleznimi ter majhne otroke in nosečnice, pri katerih so možni resni zapleti z vnetjem ušes in grla, bronhitisom, virusno ali bakterijsko pljučnico. Prav zato je cepljenje, kot pravi zdravnica družinske medicine Nena Kopčavar Guček, dr. med., koristno čim prej. “Po izkušnjah se prvi vrh okužbe pokaže že v decembru, tako da bi bilo idealno biti zaščiten s cepivom že v novembru. Cepljenje je dokazano uspešno, za to pa obstajajo tudi znanstveni dokazi,“ pravi. Delna zaščita se po cepljenju pojavi v roku enega tedna, optimalna zaščita pa po dveh tednih in traja do 12 mesecev.
V Sloveniji cepijo z mrtvim cepivom, zato je stranskih učinkov malo. “Stranskih učinkov, ki jih skrbno spremljam, je zelo malo. V lanskem letu so v Sloveniji poročali le o bolečini na mestu cepljenja,“ pojasnjuje zdravnica, ki se proti gripi redno cepi tudi sama. Kot blažji stranski učinki se lahko pojavijo še nekoliko povišana telesna temperatura in slabo počutje, vsi ti zapleti pa izzvenijo sami od sebe v nekaj dneh.
Cepljenje ni primerno za vse
Seveda pa obstajajo tudi določene kontraindikacije na cepljenje. “Ker cepivo gojijo na gojišču, ki ga tvori jajčni rumenjak, se ne smejo cepiti osebe, ki so alergične na jajca. Previdnost pri cepljenju je potrebna tudi v prvih treh mesecih nosečnosti, odsvetovano pa je tudi vsem tistim, ki imajo na dan cepljenja vročino,“ opozarja dr. Kopčavar Guček.
Kako prepoznamo gripo?
Gripa običajno prizadene nemudoma. Oseba občuti mrzlico, temperatura pa se naglo povzpne nad 39 °C. Pojavijo se tudi glavobol, bolečine v mišicah in okončinah, močna utrujenost in slabo počutje. Navadno se pridružijo še bolečine v žrelu, težave s požiranjem, suh in dražeč kašelj, nemalokrat pa so oboleli tudi občutljivejši na svetlobo.
Če zbolite za gripo, si lahko pri zdravljenju pomagate tudi sami. “Najboljši ukrepi pri gripi so izolacija, s katero boste preprečili, da bi okužili druge in hkrati zaščitili sebe, da se ne bi okužili še s katero boleznijo, saj je med gripo znižana odpornost,“ pravi dr. Kopčavar Guček. “Treba je tudi uživati dovolj tekočine, pomagajo pa tudi zdravila proti bolečinam in za zniževanje telesne temperature. Predvsem pa koristi počitek,“ še zaključuje.
Kdo naj obišče zdravnika?
V primeru, da za gripo zboli otrok, mlajši od dveh let, starejša oseba, kronični bolnik ali nosečnica, naj osebo pregleda zdravnik. Obisk pri zdravniku je prav tako priporočen, če telesna temperatura, merjena pod pazduho, kljub zdravilom za zniževanje telesne temperature, ne pade pod 39 °C, če se pojavijo bolečina v prsih, kratka sapa, če se po dveh ali treh dneh samozdravljenja stanje ne izboljša in če oboleli boleha tudi za astmo, kronično obstrukcijsko pljučno boleznijo (KOPB), bronhitisom ali popuščanjem srca.
Kako lahko zmanjšate tveganje za okužbo?
Poleg cepljenja, ki je edina zanesljiva možnost zaščite pred okužbo z virusi gripe, obstajajo še nekateri ukrepi, s katerimi boste zmanjšali tveganje za okužbo. Čim več se gibajte na svežem zraku in se izogibajte zaprtih prostorov, v katerih se gnete veliko ljudi, redno skrbite za higieno rok, z rokami se ne dotikajte obraza, čim manj se rokujte z obolelimi in ne dotikajte se predmetov, v stiku s katerimi je bil oboleli. Svoj imunski sistem boste okrepili tudi z izogibanjem stresu, preobremenitvam in dietam, tveganje za okužbo pa boste zmanjšali tudi, če boste dovolj spali in bili dovolj fizično aktivni.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV