Vizita.si
Zardevamo vsi, vendar je pri nekaterih rdečica vidna bolj, pri drugih pa manj.

Novice

Zakaj jokamo, kolcamo, zardevamo?

L.E.
13. 12. 2011 08.18
0

Povprečna oseba 25 let svojega življenja spi, kolcne pa okoli 1243-krat. Ti pojavi so tako pogosti, da ni slabo vedeti, zakaj se sploh dogajajo.

Zardevamo vsi, vendar je pri nekaterih rdečica vidna bolj, pri drugih pa manj.
Zardevamo vsi, vendar je pri nekaterih rdečica vidna bolj, pri drugih pa manj.FOTO: iStockphoto

Kolcanje, zardevanje, jokanje, spanje … nešteto pojavov, ki so povezani z našim telesom, jemljemo za najbolj običajne ter se z njimi sploh ne ukvarjamo. Toda, zakaj pravzaprav jokamo? Zakaj zardimo? Zakaj umremo? Na vsa ta vprašanja obstajajo odgovori.

Jokanje

Ljudje jokamo zaradi svojih čustev. Živali solze izpuščajo izključno, da bi očistile svoje oči. Pa tudi ljudje pravzaprav ne jokamo samo zato, ker bi radi okolici pokazali, kako se počutimo. Znanstveniki verjamejo, da solze v sebi zadržujejo hormone in druge beljakovine, ki jih telo proizvede v stresnih obdobjih, na ta način pa jih odstranimo iz telesa. Zagotovo se spomnite, kako vam je po jokanju kdaj povsem odleglo.

Med spanjem telo proizvede snovi, ki jih čez dan potrebuje za svoje delovanje.
Med spanjem telo proizvede snovi, ki jih čez dan potrebuje za svoje delovanje. FOTO: iStockphoto

Kolcanje

Kolcanje je pravzaprav krčenje trebušne prepone, s katero sicer dihamo. Iz različnih razlogov se prepona lahko vzdraži, kolcati pa bomo prenehali le, če jo pomirimo oziroma sprostimo. To lahko storimo z dihanjem v papirnato vrečko, s pitjem vode, iztegovanjem jezika ali celo z držanjem prsta v ušesih.

Spanje

Povprečen človek prespi kar tretjino življenja. Večina ljudi namreč težko deluje brez rednega spanja. Toda, zakaj moramo spati? Znanstveniki se strinjajo, da je naloga spanca obnavljanje telesa. V tem času se proizvajajo kemične snovi, zaradi katerih smo lahko pozneje aktivni v budnem stanju. Študije so pokazale tudi, da spanje izredno izboljšuje sposobnost spomina in učenja.

Smrt

Smrt sicer res ni vsakodnevna aktivnost, vendar pa slej ko prej prizadene vse. Toda, zakaj naenkrat umremo? Seveda obstaja nasilna smrt in tudi smrt zaradi bolezni. Kaj pa se zgodi, ko umremo naravno? Pravzaprav živimo zato, ker se v našem telesu celice neprestano delijo in obnavljajo. Ko se staramo, pa to počnejo vse težje, dokler naenkrat niso več dovolj dolge, da bi se lahko spet razdelile. To pa je na žalost trenutek, ko umremo.

Zardevanje

Tudi zardevanje je povsem normalen človeški odziv. Tako se odzivamo vsi, vendar je pri nekaterih rdečica bolj opazna kot pri drugih. Običajno zardimo, ko spoznamo nekoga pomembnega, dobimo kompliment oziroma se v družbi drugih soočamo z močnimi čustvi. Zaradi tega se žilice obraza razširijo, ta pa postane bolj prekrvavljen. Vseeno pa znanstvenikom še ni povsem jasno, zakaj se je v telesu sploh razvila takšna reakcija.

Z jokanjem iz telesa odstranimo hormone stresa in žalosti.
Z jokanjem iz telesa odstranimo hormone stresa in žalosti.FOTO: iStockphoto

Flatulenca

Povprečna oseba dnevno proizvede določeno količino plina, ki se zadržuje v prebavnem sistemu ter večinoma izgine brez povzročanja nevšečnosti. Vonj pa nastane, ko bakterije v debelem črevesu razgrajujejo ostanke hrane, saj pri tem izpuščajo vodikov sulfid (isto substanco kot gnila jajca). Najbolj intenziven vonj nastane po uživanju hrane z veliko sladkorja (včasih tudi po sadju ali mlečnih izdelkih) ter seveda po uživanju stročnic.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662