Vizita.si
image (28)
Novice

Zakaj se je morala ta zgodba končati tako žalostno?

L.E.
15. 02. 2013 15.31
5

Ko je triletna angleška deklica zbolela, so vsi pomislili, da gre samo za običajno virusno obolenje. Toda njen primer kaže, kako pomembno je, da pri otrocih pazimo, da ne pride do dehidracije.

Začelo se je tri dni pred njeno smrtjo. Mala Mylee Ward je zbolela, počutila se je slabo, pogosto je bruhala, izgubila je apetit. V zimskem obdobju, ko je čas pogostih virusnih obolenj, to niti niso kakršni koli nenavadni znaki, toda triletnica je kljub temu žal umrla. Kot je pokazala preiskava njene smrti, je bil vzrok – dehidracija.

Dehidracija lahko prizadene vsakogar od nas, toda sicer dokaj zdravim odraslim se zaradi pomanjkanja tekočine srce še ne bo ustavilo tako hitro. So pa izredno ogroženi majhni otroci kot tudi starejši, ki so veliko bolj občutljivi. Kadar bruhamo ali nas muči driska, izgubljamo veliko več tekočine kot tudi elektrolitov. Še posebej pri skupinah prebivalstva, pri katerih je to bolj tvegano, je treba takrat skrbno paziti, da ne pride do dehidracije. Kadar so simptomi bolezni takšni, je treba takoj v lekarni kupiti rehidracijski prašek, še bolje je zdravnika povprašati za natančna navodila, kako pogosto je treba prašek, raztopljen v vodi, popiti. Če v primeru, da otrok, tako kot Mylee, ne želi piti, je priporočljivo čim prej poiskati celo bolnišnično pomoč.

Pri Angležinji je pomoč žal prišla prepozno in zgodba se je končala tragično. Njena mati Terrina Ann Laugton jo je nezavestno našla v njeni igralnici. “Bila sem histerična. Poskušali smo jo oživiti, vendar ni bilo odziva,“ je povedala. Žal je bilo prepozno. “Če bi jo sprejeli v bolnišnico in nadomestili tekočino, ki jo je izgubila, bi se ravnotežje v njenem telesu spet vzpostavilo in lahko bi preživela,“ je bil zaključek mrliškega oglednika. Starši so sicer samo dan pred smrtjo poklicali reševalce, ki so deklico pripeljali na urgenco, vendar je vodstvo bolnišnice v angleškem mestu Chesterfield, kjer se je to dogajalo, priznalo, da je zaradi toliko otrok z virusnimi obolenji v tem času Mylee žal prejela oskrbo, ki očitno ni bila dovolj temeljita. Menijo, da bi staršem zagotovo moralo biti rečeno veliko bolj poudarjeno, kako pomembna je uporaba rehidracijskega praška, tega bi morali tudi prejeti, namesto da jim je bilo naročeno, da ga kupijo sami. Zaradi tako žalostnega dogodka bodo poskušali zaposliti tudi več zdravstvenega osebja, ki bo lahko delilo bolj natančne nasvete.

Dehidracijo lahko sicer prepoznate po naslednjih simptomih: usta postanejo suha, bolnik zelo redko urinira, njegov urin je temne barve, počuti se omotičen, daje znake zmedenosti, lahko se mu vrti v glavi. Poleg tega mu srce bije hitreje, hitreje in bolj plitvo tudi diha. Seveda bo tudi zelo žejen, vendar sploh majhni otroci tega včasih ne znajo dovolj dobro izraziti, zato morajo biti njihovi skrbniki toliko bolj pozorni na ostale znake.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
katastrofa, kakšni starši! pa saj mora vsaka mama vedet, koliko je otrok popil, pojedel! za to ne rabiš prav nobene šole.če vidiš, da otrok bruha in driska 100 na uro in da je čedalje slabše z njim....umetno dihanje in masaža srca res ni več pomoč, če je telo brez vsake tekočine in zastrupljeno...glavno, da je mati za tisk izjavila, da je bila histerična...adijo, pamet
Žalostno,kako otroci umirajo!Niti predstavljati si ne znam kako se počutijo starši ob izgubi otroka,jaz imam dva otoka in nevem kaj bi če bi se jima kaj zgodilo.
Kaj sploh je to rehidracijski prašek, ... ...bistvo je pa v tem, da bodo morali straši in skrbniki bolj gledati na to, da se ne bodo zdravniki ukvarjali z simptomi, ampak dejanskimi vzroki, če želijo da otrok preživi.
rhidracijski rašek vsebuje pomembne elektrolite, ki preprečijo dehidracijo, vendar je zelo pomembno da otrok ta prašek, ki se razredči z vodo dajo otroku po žlički (v pol ure do uro se porabi en kozarec) odvisno od tega kako močno otrok bruha. Po tem pa je pomembno da pije tekočino čez cel dan in sicer po požirkih ali po žlički, ter je riževo sluz po žlički ta pa mora biti posoljena. Otroku ga daš tudi na silo če zavrača tukaj gre za življenje otroka in ne želo kar oh hoče in kar ne želi. Na tak način smo mi prebrodli hud rotavirus z vročino ki je trajal več kot en teden. (rehidracijski prašek, dovolj tekočine in riževa sluz ko pa se dirska umiri pa postopno uvajanje hrane)
da ne bo pomote hotela sem samo povedati da se moraš v današnjih časih sam naučiti kako pomagati otroku, kajti zdravniki te (pre)večkrat pošljejo domov z "saj bo", pa ni vedno tako, na žalost. Pri nas se je na rečo končalo dobro
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049