
Na plodnost je treba včasih misliti tudi, ko udari bolezen
Neplodnost je lahko tudi posledica hudih bolezni oziroma njihovega zdravljenja. Ena od takih bolezni je rak, ki se lahko pojavi tudi v reproduktivnem obdobju, kot se je zgodilo pevki Joanni Forest, ki se je z rakom dojk spopadla, ko je bila še res mlada. Še danes velja za eno najmlajših bolnic z rakom dojk.
Seveda se pogosto zgodi, da ob hudi bolezni, ki se lahko konča usodno, mislimo le na zdravljenje. A včasih je prav pomisliti tudi na svoje življenje po ozdravitvi. Danes je namreč mogoče narediti kaj, da bi ohranili plodnost. Mogoče je shraniti seme ali jajčne celice, celo tkivo jajčnikov.
Na to, da je med zdravljenjem dobro pomisliti tudi na svojo plodnost, je želela s svojo zgodbo opozoriti tudi Joanna. Pravi sicer, da so jo pred začetkom zdravljenja vprašali, ali želi shraniti svoja jajčeca, vendar pa takrat o otrocih niti približno še ni razmišljala. Misli, da bi bilo morda drugače, če bi si kdo v zdravstvenem sistemu vzel malo več časa in ji malo bolj razložil, za kakšen postopek gre. “Takrat pa so me samo vprašali, ali to želim in jaz sem v sekundi odmahnila z roko,” je povedala. Čakalo jo je naporno obdobje kemo in radioterapij in niti slučajno si ni želela še enega postopka. Takrat pa tudi ni razmišljala, da ni slabo v življenju, če to možnost imaš, ohraniti izbiro, ali želiš imeti otroke ali ne. “Stara sem bila 21 in niti približno nisem razmišljala o prihodnosti, ampak samo o sedanjosti,” pravi.
Več o neplodnosti, njenih vzrokih in zdravljenju, si lahko preberete tukaj.
Bulico je zatipala med študijem v Italiji
Britanska sopranistka je tedaj ravno študirala v Italiji in z razredom so potovali po državi in imeli nastope, ko je zatipala bulico. Ni je vzela resno. Ker je bila tako mlada, je mislila, da zagotovo ne more biti rak. Nekaj tednov kasneje je pripotovala domov v Anglijo in za mnenje vprašala mamo Angelo, ki jo je potolažila, da je bulica najbrž res benigna, a ji dejala tudi, da naj vseeno raje čim prej obišče zdravnika. Testiranja so žal pokazala, da gre res za rakavo obolenje.
Od trenutka diagnoze se spomni, da je vse potekalo zelo hitro in misli, da si tudi zato ni zares vzela časa, da bi premislila o možnosti shranjevanja jajčec. Vse se je odvijalo z neznansko hitrostjo in se na srečo tudi končalo z ozdravitvijo. Joanna je nadaljevala s svojo pevsko kariero in je danes vsekakor zadovoljna ženska. Vendar pa misli, da bi se danes, če bi lahko zavrtela čas nazaj, odločila za zamrznitev jajčnic celic. Če znanost to omogoča, namreč misli, da je dobro razmišljati med boleznijo tudi o tem, da ohraniš svojo izbiro, ali boš imel otroke ali ne.
Z zamrznitvijo jajčnic celic in jajčnega tkiva bolnicam z rakom pomagajo tudi pri nas. To je treba storiti, še preden se začne zdravljenje. Je pa res, da je bila včasih tehnologija na tem področju slabša in je več jajčec propadlo. V zadnjih letih pa je tehnologija zelo napredovala. Postopek zamrzovanja je postal učinkovitejši. Tako kot pri umetni oploditvi pa kljub temu sam postopek zamrznitve še ne zagotavlja, da bo res prišlo do zanositve.
Zelo pogost razlog za neplodnost je sindrom policističnih jajčnikov. Več si preberite tukaj.

Kako pravočasno prepoznati rak dojk?
“Tipična klinična slika raka dojk obsega trdo, grčasto in praviloma nebolečo zatrdlino v dojki,” pišejo na strani Onkološkega inštituta. “Značilna je tudi vdrta koža ali bradavica nad tumorjem. Če tumor raste pod bradavico, je ta lahko uvlečena. Tipne so lahko povečane bezgavke v pazduhi in nadključnični kotanji. Znamenje raka dojk je lahko tudi izcedek iz dojke, zlasti kravav ali bister, če je iz enega voda ene dojke.”
Včasih žal teh znakov tudi ni. A ker se pogosto pojavijo, je priporočljivo, da si dojke redno pregledujete ter jih opazujete in tako morebitno zatrdlino oziroma druge znake odkrijete še pravočasno. Prej, kot je namreč rak odkrit, lažje in učinkovitejše je zdravljenje. In rak dojk je res eden najpogostejših rakov.
O neplodnosti je pri nas iskreno spregovorila tudi Katarina Venturini. Preberite si njeno izkušnjo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV