Bi tudi vi zapustili partnerja, če bi imel tako dolge nohte? Svoje mnenje lahko izrazite na našem Facebook profilu.Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Zdravstvena tveganja
Dolgi nohti na rokah ali na nogah so odlično gojišče bakterij in kvasovk. Ko nohti rastejo, se te razmnožujejo pod nohtno ploskvijo, zato je izjemno pomembno, da si tisti, ki se odločijo za dolge nohte, večkrat dnevno umijejo roke in odstranijo umazanijo izza nohtov. Bakterije in kvasovke lahko namreč povzročijo številne zdravstvene težave.
Glivična okužba nohtov
Onihomikoza ali glivična okužba nohtov ne prinaša le neprijetnega vonja in videza, ampak lahko povzroči tudi trajne poškodbe podnohtja. Ta se prične na enem nohtu, nato pa se širi še na preostale. Glivice prodirajo od zgornjega prostega roba nohta pod nohtno ploščico ali pa se naselijo najprej ob robu, na stranskih delih nohta, in se nato širijo na noht. Okužen noht se najpogosteje obarva rumenkasto belo, lahko pa tudi zeleno, rjavo ali črno, odvisno od povzročitelja bolezni. Na prostem koncu se prične dvigovati in postane zadebeljen ter lomljiv. Čeprav onihomikoza ne povzroča bolečin, pa jo je treba zdraviti, saj se v nasprotnem primeru noht deformira, kar lahko povzroči težave pri hoji in omogoča ponoven vdor gliv in bakterij. Tako se v primeru znakov, ki kažejo, da gre za glivično okužbo nohtov oglasite pri svojem osebnem zdravniku ali dermatologu, ki vam bo predpisal zdravila za zdravljenje obolenja. Sicer pa so onihomikozi pogosteje izpostavljeni starejši ljudje, tisti, ki trpijo za boleznimi žilja, se pretirano potijo, imajo bolezni imunske pomanjkljivosti, sladkorno bolezen ali druge dermatološke bolezni, ki prizadenejo tudi nohte.
Bakterijske okužbe
Pogoste so tudi bakterijske okužbe nohtov, ki jih povzročajo bakterije Staphylococcus, Pseudomonas, Candida in Trichophyton. Da do teh okužb ne bi prišlo, je pomembno, da vsakič znova, ko si urejate nohte, pribor pred tem razkužite. Na to bodite še posebej pozorni, če hodite na pedikuro ali manikuro v kozmetične salone, kjer je veliko več možnosti, da se okužite z njimi. Tako prijazno povprašajte kozmetičarko, ali je razkužila pribor ali pa jo prosite, da vam nohte uredi kar z vašim priborom.
Vraščanje nohtov
Vraščanje nohtov je pogost pojav pri srednje dolgih ali dolgih nohtih na nogah, še posebej, če nosimo tesna obuvala, ki pritiskajo na noht. Tako se pričnejo robovi nohta vraščati v kožno gubo in povzročijo pritisk nanjo. Sprva občutimo le rahlo bolečino, sčasoma pa lahko pride do hujšega vnetja in gnojnega izcedka, ki že zelo boli. Da bi to preprečili, si redno strizite nohte naravnost, pri čemer paziti, da v obnohtnem kanalu ne puščate t. i. špičke, ki bi lahko poškodovale tkivo in nosite primerno obutev.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV