''Segrevati in žgati se je pričela že v mojih rokah. Izpustil sem jo in eksplodirala je. Spominjam se, da je bilo okoli mene ogromno krvi. V eni nogi sem imel dobesedno luknjo, v drugi pa veliko rano,'' je povedal za britanski The Sun. ''Lahko bi mi raznesla glavo. Kirurg je rekel, da so bile poškodbe podobne strelski rani.''
Kljub grozljivim poškodbam se je uspel odvleči do sosedov, ki pravijo, da je bil prvi prizor videti kot v grozljivki. Krvavečega Davea so nato hitro prepeljali do bolnišnice, tam pa so se zdravniki borili za njegovo življenje, saj je izgubil že veliko krvi. Ustavili so krvavitve, mu odstranili koščke elektronske cigarete in zašili rane. Delce cigarete je nesrečnež kasneje našel tudi zapičeno v pohištvo v svojem domu.
Dave je v bolnišnici preživel kar devet dni, potreboval pa bo še številne druge operacije, s katerimi mu bodo presadili kožo na poškodovani nogi.
Ko se je kasneje obrnil na prodajalca elektronskih cigaret, mu je ta zatrdil, da je za eksplozijo kriva slaba baterija in ne cigareta sama. Preiskovalci pa menijo, da se je elektronska cigareta pričela pregrevati že med polnjenjem in je eksplodirala zaradi koncentratorja kisika, ki naj bi ga žrtev uporabljala za pomoč pri dihanju. Menijo tudi, da je uporabljal polnilec, ki ni bil originalno priložen k elektronski cigareti.
Je elektronska cigareta bolj varna za kadilce?
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je pred kratkim sporočila, da za trditev, da so elektronske cigarete bolj varne od običajnih, ni dovolj dokazov. Prav zato so priporočili prepoved prodaje elektronskih cigaret mladostnikom in se zavzeli za prepoved kajenja tovrstnih cigaret v zaprtih javnih prostorih. SZO je sicer navedla, da so elektronske cigarete verjetno manj strupene za kadilce kot običajne cigarete. A je hkrati poudarila, da so doslej opravili le malo raziskav, ki bi dokazale varnost teh naprav ali podprle trditve proizvajalcev, da lahko te cigarete kadilcem pomagajo opustiti kajenje klasičnih cigaret. Ko gre za prepoved tovrstnih cigaret v zaprtih prostorih, pa je SZO izpostavlja, da obstoječi dokazi kažejo, da aerosol iz elektronskih cigaret "ni preprosta vodna para", kot pogosto trdijo proizvajalci, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Elektronske cigarete delujejo tako, da odišavljeno nikotinsko tekočino segrejejo v paro, ki se jo nato inhalira – podobno, kot je to pri tradicionalnih cigaretah, a brez dima. Priljubljenost teh naprav narašča, predvsem med mladimi. |
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV