Morda se sliši neverjetno, a je resnično. Nekega dne se je 35-letna Sarah Colwill zbudila in njen naglas ni bil več takšen kot prej. Medtem ko je vse življenje govorila v enem od britanskih narečij, zdaj njen govor spominja na Kitajko, ki se je šele pred kratkim naučila govoriti angleško. ''Sicer sem rojena v Nemčiji, a v Britaniji živim, odkar sem dopolnila 18 mesecev,'' pove Sarah. ''Na Kitajskem pa niti nikoli nisem bila! Sprva, ko sem spregovorila v kitajskem naglasu, mi je bilo vse skupaj še smešno, ko pa po nekaj tednih še vedno ta način govora ni minil, mi je začel iti novi naglas močno na živce. Kajti to sploh nisem jaz! To ni moj način govora!''
Zdravniki sklepajo, da so za Britankine težave krive močne migrene, ki so jo mučile kar dolgih deset let in ki bi lahko vplivale na delovanje tistih možganskih centrov, ki so zadolženi za govor. Močni glavoboli naj bi povzročili, da so se ji žile v možganih močno razširile in da je utrpela podobne simptome, kot spremljajo tudi možgansko kap. Poleg tega, da se je očitno nekaj zgodilo v tistem delu možganov, kjer so centri za govor, je namreč Sarah imela tudi eno stran telesa več dni rahlo paralizirano. A paraliza je minila, medtem ko je spremenjen naglas ostal. ''Zaradi spremenjenega naglasa sem zelo zafrustrirana. Samo svoj stari naglas si želim nazaj, pa sploh ne vem, ali bo to kadar koli mogoče,'' še pove Sarah, ki se je v upanju, da bodo podrobno raziskali njeno stanje, obrnila celo na oxfordske raziskovalce.
Ravno znanstveniki z univerze v Oxfordu pa so v preteklosti že ugotovili, da imajo ljudje s sindromom tujega naglasa poškodbe v tistem delu možganov, kjer so centri za govor. Tako se lahko zaradi poškodbe možganov, ki so najpogosteje posledica možganske kapi ali močnega udarca v glavo, pri posamezniku pojavi nek čisto drug naglas ali pa začnejo celo govoriti v povsem drugem jeziku. To se je zgodilo tudi mlademu češkemu motoristu, ki je po hudem padcu z motorjem začel govoriti tekoče angleško, čeprav je pred tem lahko izrekel le nekaj angleških besed. Že dva dni pozneje pa je 18-letnik spet spregovoril v maternem jeziku in očitno pozabil na znanje angleščine.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV