Vse od leta 2008 je v mestu Franklin v okrožju Johnson v ZDA za rakom zbolelo skoraj 60 otrok. Družine so prepričane, da so bolezni posledica strupenih odpadkov, ki jih avtomobilska industrija odlaga v bližini. Vse družine obolelih so namreč živele vzdolž kanalizacije, kjer so kasneje odkrili, da je proizvodnja odlagala odpadke, ki so vsebovale rakotvorno snov imenovano TCE (trikloreilen). Šlo je za kanalizacijo, ki gre skozi mesto in po okolici mesta, TCE pa je bila leta 2005 navedena kot uradna rakotvnorna snov in nekdanji predsednik Obama je v ZDA obljubil, da bo uvedel zaščitne ukrepe proti njeni uporabi. A družine iz Indiane so pred kratkim uspele same dokazati, da so snovi v resnici izpostavljene.
Otroci so večinoma zboleli za levkemijo in redkimi raki možganov. Te vrste raka sicer niso neposredno povezane z TCE, a rezultati preiskav so bili dovolj, da so prepričali prejšnje vodstvo Okoljske agencije, da preiščejo onesnaženje, ki ga povzroča industrija in ki je lahko vzrok za umiranje otrok v mestu Franklin. Na problematiko so opozorili tudi v bližnji bolnišnici, kjer zdravniki opozarjajo, da praktično ves čas dobesedno zbolevajo njihovi sosedje. Stacie Davidson, ki je zaposlena v bolnišnici, je za Wave 3 News pojasnila: ''Ko pogledaš vrsto otrok, ki gredo na kemoterapijo, ti je jasno, da so vsaj trije od njih tisti iz okrožja Johnson.''
Stacie je tako skupaj s Kari Rhinehart, katere hči je Emma je leta 2014 umrla za možganskim rakom, ustanovila podporno skupino z imenom Kaj pa, če bi šlo za vašega otroka, ki združuje družine obolelih ali umrlih otrok in skupaj zahtevajo odgovore na svoja vprašanja.
Že v 80. letih prejšnjega stoletja je ameriška Agencija za varstvo okolja (EPA) preiskovala delovanje več različnih industij v mestu in takrat so dobili dovolj dokazov za zaskrbljenost, da so tovarne v kanalizacijo izpustile delce TCE. Gre za snovi, ki so stranski proizvod čiščenja industrijskih kovin in odstanjevanja mazil. Študije na živalih so snovi TCE povezale z rakom ledvic, materničnega vratu, rakom jetrnega in žolčnega prehoda, z ne-Hodgkinovim limfomom in nekaterimi vrstami raka požiralnika. Nenavadno pa je bilo to, da to niso oblike raka, s katerimi so se spopadli otroci v okrožju Johnson. Otroci so zbolevali za možganskimi tumorji in krvnimi raki.
Skupaj z lokalnimi novinarji so družine večkrat prosile za pomoč pristojne agencije. Podporna skupina se je obrnila na mestne in državne uradnike ter celo na Agencijo za varstvo okolja, da bi preiskali področje, a dobili so odgovor, da gre le za 'prekomerno zaskrbljenost mater' ali pa celo, da so 'izdajalci svojega mesta'. Njihova skrb je bila videti, kot da kritizirajo mesto Franklin in ne kot, da želijo zaščititi svoje otroke, pripoveduje Rhinehartova.
Na koncu je odgovornost za preiskavo primera prevzela neprofitna organizacija imenovana Edison Wetlands združenje in okoljski svetovalec John Mundell in kar so odkrili je bilo šokantno. Večji del mesta je bil dobesedno prepreden s plastjo snovi TCE v zemlji in verjetno so se kemikalije razširile tudi izven mesta. Delce kancerogenov so odkrili celo v domovih ljudi. ''Šlo je od tega, da smo si rekli 'saj smo vedeli' do tega, da smo se zaskrbljeno vprašali: 'Vi mene hecate? Se v resnici norčujete iz nas?','' pripoveduje Davidsonova. Oboroženi s temi podatki so znova odšli na Agencijo za varstvo okolja (EPA).
A vse odkar je predsednik Donald Trump zamenjal vodstvo Agencije za varstvo okolja in je direktor postal Scott Pruitt, se agencija spopada z očitki, da zavlačuje preiskave o kancerogenih snoveh v okolju in celo ne želi objaviti poročil o teh kemikalijah. Kljub temu je bila skupina izjemno vztrajna in agencija ni več mogla ignorirati njihovih ugotovitev. Naredili so preiskave in odkrili povišane vrednosti toksinov v kanalizaciji na dveh ulicah in tam namestili filtre, ki naj bi očistili kanalizacijo kemikalij. Preiskovalci so zavrnili pomisleke emisij v zraku, saj naj bi bile te premajhne, da bi privedle do škode.
V izjavi za televizijo Wave 3 so predstavniki Agencije za varstvo okolja povedali: ''Situacijo v mestu Franklin smo vzeli izjemno resno in jo preiskali, razvili načrt, načrt izvedli in skomunicirali naša odkritja večini prebivalcev mesta. Agencija za varovanje okolja je še naprej predana temu, da preiščemo vse možne vire onesnaževanja.''
A v skupini, ki je predložila dokaze, so prepričani, da to ni dovolj. Trenutno je povprečna incidenca otroških rakov v Indiani 17 na vsakih 100 000 otrok, v okrožju Johnson je to povprečje višje in je 22 na vsakih 100 000 otrok. Matere še naprej natančno štejejo število obolelih otrok z rakom in 18. januarja je Stacie zapisala v svojo Facebook skupino: ''Številka je danes narasla za dva otroka. 60 otrok je trenutno diagnosticiranih z rakom v okrožju Johnson.'' Njihov boj proti onesnaževanju njihovega okolja še zdaleč ni končan.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV