Kaj so keloidne brazgotine?
Brazgotina lahko nastane v procesu celjenja rane, ko se koža poskuša čim bolje obnoviti. Keloidne brazgotine nastanejo, ko se rana ne zaceli lepo oziroma se tkivo pravzaprav razraste bolj, kot je to potrebno. Prav natančno še ne vedo, zakaj se pri nekaterih pojavijo, pri drugih ne. Nekateri menijo, da je to povezano tudi z genetiko.
Pri Bianci so nastale, ko je imela 13 let in od takrat je prestala več tretmajev, da bi jih vsaj zmanjšala, če že ne odpravila. Vendar pa je težava, da tkivo pogosto zraste nazaj, če je odstranjeno.
“Zaradi njih nisem več živela”
“Keloidne brazgotine me vsak dan srbijo in pečejo in bolijo,” opisuje Bianca, ki bo kmalu prestala še eno operacijo. “Zaradi njih nisem več živela, nisem nosila določenih oblačil, borila sem se z anksioznostjo in depresijo. Včasih ljudje ne razumejo, kako lahko brazgotine oziroma stanje posameznikove kože vpliva na njegovo duševno zdravje.”
Bila je še zelo mlada, ko so se prvič pojavile. Večini najstnikov ni lahko sprejeti svojega videza, še posebej v današnjem času, ko smo bombardirani s popolnimi, popravljenimi podobami. Bianca pa se je morala spopasti še z neprijetnimi komentarji njenega videza. Toda pravi, da je sčasoma razumela, da je življenje prekratko, da bi jo skrbelo, kaj mislijo drugi. Tega bi se morali naučiti vsi in Bianca je zaradi življenjske izkušnje to doumela hitreje.
“Verjeti sem začela, da sem unikatna”
“Začela sem poskušati imeti rada svojo kožo in začela sem verjeti, da sem unikatna,” pripoveduje. “To je bil začetek mojega potovanja, v katerem je cilj, da me negativnost ne preseneti več. Želim biti pozitivna.”
Del potovanja je postalo to, da se ne skriva več. In kaj je najboljše narediti, če si se odločil, da se ne boš več skrival? Bianca je fotografije, na katerih se vidijo brazgotine, začela objavljati na družabnem omrežju Instagram, kjer se vsi ostali trudijo izpasti v čim boljši luči. A kako zgrešeno je pravzaprav to. Zakaj se vsi ne pokažemo takšni, kakršni smo? Bianci je to pomagalo, da se je sprejela. Upa pa, da bo s svojim zgledom lahko pomagala tudi komu drugemu, ki se spopada s podobnimi težavami.
Ne boste verjeli, kaj so ji rekli!
"Pred leti mi je nekdo rekel, da sem grda in da ne bi smela obstajati, ker imam takšno kožo." Si predstavljate, kako malo empatije imajo nekateri! Tudi zaradi takih komentarjev Bianca pravi, da se ni želela več skrivati. "Ne pomeni pa to, da sem sedaj povsem samozavestna tudi v resničnem življenju. Toda samozavest pride od znotraj in upam, da mi bo objavljanje fotografij pomagalo to doseči," je napisala zraven ene od svojih objav na Instagramu.
Tukaj pa si preberite, kako do boljše samopodobe. To so nasveti, ki jih potrebujemo vsi.
Kako sprejeti svoje "napake," smo vprašali psihologinjo in psihoterapevtko dr. sci. Andrejo Pšeničny, univ. dipl. psih. To je njen odgovor:
Vsi imamo napake. Razlika pa je v tem, da jih samozavestni ljudje vidijo kot enega od mnogih delčkov sebe, tisti z nizkim samovrednotenjem pa kot svoj osrednji, najbolj opazni del. Ljudje z nizkim samovrednotenjem torej napake vidijo kot izjemno izražene in se jim zdi, kot da jih opredeljujejo v celoti. Tako kot sami sebe vidijo predvsem skozi svoje napake, so tudi prepričani, da jih enako vidijo drugi in se zato vnaprej vedejo, kot da so res manjvredni ali pa se vedejo obrambno, z umikom ali z zavračanjem.
Samozavestna ženska z viškom kilogramov bo na svojem telesu videla tudi tisto, kar je privlačno, na primer bogat dekolte, izraženo zadnjico, manj gub na obrazu ... To bo znala tudi poudariti. Medtem ko bo nesamozavestna ženska videla le preveč zaobljen trebušček ali podbradek in se bo zaradi tega videla kot v celoti neprivlačno.
Več o samopodobi in temu, kako izgraditi boljšo, si preberite tukaj.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV