Po letu dni preiskav je Julie s pomočjo spletne skupnosti za boj proti rakavim obolenjem Macmillan zbrala dovolj denarja za operacijo, pri kateri so ji odstranili ogromen kos tkiva pod desnim kolenom, saj so želeli zagotoviti, da odstranijo tudi najmanjšo sled malignega melanoma – najbolj smrtonosne oblike kožnega raka. Po posegu je na tem delu spodnje okončine nastala velikanska luknja, zato 40-letna tajnica danes tudi pomisli ne več, da bi v službo oblekla kratko krilo ali oblekico do kolen.
Bolezen posledica večletnih napak
»Sovražim brazgotino na nogi. Kadarkoli jo kdo opazi, mu povem, da je posledica ugriza morskega psa, čeprav jim v resnici še nikoli nisem bila izpostavljena,« Julie opisuje kot dlan veliko luknjo v svojih mečih. »Kot otrok sem vse dneve prebila na igrišču, tudi takrat, ko je sonce res pripekalo in nikoli se nisem prej namazala s kremo za sončenje. Z leti so igrišče zamenjale terase raznih barov in restavracij, kjer smo se s prijateljicami nastavljale soncu – seveda tudi takrat brez kreme za sončenje,« se spominja Britanka, ki se zaveda, da je za današnje stanje kriva popolnoma sama. »Večkrat na teden sem zahajala v solarij in nisem niti pomislila, da bi se mi lahko zgodilo kaj tako hudega. Meni že ne.«
Julie so oči odprli šele v društvu Macmillan, kjer so ji razložili, da je s svojim življenjskim slogom ustvarila idealne pogoje za nastanek kožnega raka. »Povedali so mi, da sem vsa leta delala velike napake ter s tem naravnost klicala po raku. A namesto, da bi me grajali, so me osvestili o bolezni in mi pomagali zbrati dovolj denarja za povratno letalsko karto, poseg ter terapijo, ki mu je sledila. »Kožni rak me je dodobra prestrašil, zato sem se izolirala od preostalega sveta. A družina, najožji prijatelji ter spletna skupnost Macmillan so mi pomagali, da sem to grozovito obdobje svojega življenja uspešno prebrodila,« danes olajšano pravi Julie. »Ljudje morajo spoznati, da je kožni rak zelo resničen, zato morajo ravnati skrajno previdno in svojo kožo zaščititi pred nevarnimi sončnimi žarki, sicer jim bodo brazgotine ostale za vse življenje, kot so meni.«
Kožni rak je v zadnjih letih najpogostejša posledica poškodbe kože zaradi prekomernega sončenja ter uporabe solarija. Pri nas za različnimi oblikami kožnega raka vsako leto zboli več kot 1600 ljudi. Če se je v vaši družini kdo že bil prisiljen spopasti z rakom, se morate paziti še toliko bolj, saj je mogoče, da ste k tej bolezni genetsko bolj nagnjeni. Zavedati se morate, da se škodljive posledice sonca v kožnih celicah nalagajo. Koža si zapomni vsak sončni žarek in obisk solarija; določena količina ultravijoličnega sevanja pa DNK njenih celic spremeni do te mere, da se pojavi rak. Opekline z mehurji pomenijo hudo poškodbo kože, ki se sicer v tistem trenutku obnovi, zato pa celice po vsaki tako močni opečenosti postanejo bolj okvarjene. Večkrat kot ste opečeni, večje tveganje torej obstaja, da vas bo nekega dne presenetil rak.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV