Kaj se je zgodilo zatem, ni povsem jasno, a po poročanju kitajskega foruma Mop naj bi mlada Kitajka skočila skozi okno. Na družbenem omrežju naj bi dokumentirala svoje zadnje trenutke življenja, prav po zadnji fotografiji na okenski polici pa na forumu sklepajo, da je storila samomor.
Da je mlada Kitajka jojostai1012 resnično storila samomor naj bi z objavo na enem izmed lokalnih družbenih omrežij potrdil tudi njen domnevni sosed. »Res si je vzela življenje. Živiva v isti stavbi. Samomor je naredila v soboto zjutraj,« je zapisal. »Ta mlada deklica je resnično morala imeti zelo veliko poguma, da je skočila skozi okno. Upam, da bo našla mir, kjerkoli že je.« Kitajski mediji so zasledili tudi objavo domnevnega prijatelja, ki je na svojem profilu dekličini družini izrekel sožalje ter objavil zajem zaslonske slike njunega pogovora preko spletnega klepetalnika. Glede na objavo naj bi bil ta prijatelj zadnji, ki je govoril z nesrečno mladenko, ki naj bi mu zaupala, da bo »odšla«.
Žalostna zgodba se je pričela pred približno dvema tednoma, ko je mlada Kitajka pričela na družbenem omrežju objavljati zaskrbljujoče fotografije, s katerimi je nakazala, da je zaradi nedavnega razhoda s fantom popolnoma obupana. Napisala je, kako je od razpada zveze ne more ne jesti, ne spati, temveč le ves čas neutolažljivo joka. V sporočilih pravi, da je po razhodu šla ven z drugimi fanti, ki so bili lepši in bogatejši kot njen bivši, a da njeno »srce ne more sprejeti nobenega drugega«. Sprašuje se, zakaj jo je bivši zavrnil, potem ko ji je dal toliko upanja in ji obljubil toliko lepega. »Vsega tega nikoli ne bom mogla pozabiti, razen če umrem.« je zapisala. A namesto da bi prijatelji in sledilci sprožili alarm ter jo poskušali rešiti iz primeža depresije, so preprosto samo všečkali njene fotografije in ji v komentarjih puščali komentarje, v katerih so ji dali vedeti, da jo pri odločitvi podpirajo.
Zažgala je svoje osebne stvari
»Življenje je bilo v zadnjih dneh tako bedno,« je jojostai1012 zapisala pod eno izmed fotografij. »Rada bi pozabila na vse to, da bi lahko nadzorovala svoje razpoloženje in ne bi vsak večer dolgo v noč jokala od bolečine. A ne morem, nič ne morem storiti. Vse skupaj je preveč nepravično do mene, tega enostavno ne prenesem več.« Poleg fotografije, na kateri je mlad fant, domnevno njen bivši, je zapisala: »Nikoli si nisem mislila, da me boš prevaral, a te kljub temu še vedno ljubim.« Nato naj bi svoje stvari zložila na posteljo in jih zažgala, vse skupaj pa fotografirala in prav tako objavila na Instagramu. Zraven je dopisala: »Naj gorijo, vse stvari naj odplavajo kot pepel.«
Uradnih poročil ni
Ker se morajo mediji zaenkrat zadovoljiti le s pričanji domnevnih prijateljev in sosedov ubogega dekleta, ni mogoče z gotovostjo trditi, ali je jojostai1012 resnično storila samomor ali pa gre le za potegavščino, saj dekle nikjer ni bilo poimenovano z njenim pravim imenom, prav tako ni nobenih javnih policijskih poročil o tovrstnem samomoru v šanghajskih medijih. A glede na to, kako delujejo kitajske oblasti, je popolnoma mogoče, da so nesrečni dogodek enostavno pometli pod preprogo, češ, »pri nas pa se take stvari res ne dogajajo«.
Kako pomagati?
Samomor je najpogosteje vzrok depresije ali drugih duševnih motenj, ki jih je potrebno pravočasno prepoznati, da bi osebi lahko pomagali poiskati ustrezno strokovno pomoč. Depresijo lahko pri posamezniku prepoznate, če so simptomi tipični zanjo prisotni vel kot dva tedna skoraj vsak dan.
Med simptome štejemo:
- depresivno razpoloženje;
- nezadovoljstvo in pomanjkanje volje, zagona, interesa;
- težave s koncentracijo in učinkovitostjo;
- nespečnost ali ravno obratno, pretirana želja po spanju;
- vzkipljivost ali ravno nasprotno, popolna brezbrižnost;
- občutki manjvrednosti;
- misli o smrti.
V tem primeru posameznika pospremite k osebnemu zdravniku, ki ga lahko napoti k specialistu ali k drugim oblikam pomoči. Če se z depresijo soočate sami, je stiska prehuda in zdravnik ni dosegljiv, pa se obrnite na dežurnega zdravnika ali na najbližjo splošno oziroma psihiatrično bolnišnico ali pa na reševalno službo (112). Pokličete pa lahko tudi na telefone za pomoč v stiski:
- 01 520 99 00 Klic v duševni stiski (med 19.00 in 7.00 zjutraj)
- 116 123 Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; klic je brezplačen in mogoč 24 ur dnevno)
- 01 422 33 70 Gerontološko društvo Slovenije (telefon za starejše ljudi in njihove svojce, deluje vsako delovno sredo od 9.00 do 14.00)
- 01 528 39 95 Spominčica - Slovensko združenje za pomoč pri demenci (deluje vsak delovni ponedeljek, sredo in četrtek od 15.00 do 17.00)
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV