Vizita.si
Okrepite svoj imunski sistem z zdravo prehrano, gibanjem in obvladovanjem stresa in se tako zavarujte pred gripo.

Novice

Zdrav način življenja je najboljša preventiva!

Ni.J.
16. 12. 2009 15.31
0

Ker se o zdravi prehrani, gibanju in potrebi po obvladovanju stresa vse manj govori, je mreža nevladnih organizacij za zdrav način življenja Mreža zdravja organizirala javno razpravo o zdravem načinu življenja kot preventivi pred gripo.

Okrepite svoj imunski sistem z zdravo prehrano, gibanjem in obvladovanjem stresa in se tako zavarujte pred gripo.
Okrepite svoj imunski sistem z zdravo prehrano, gibanjem in obvladovanjem stresa in se tako zavarujte pred gripo.FOTO: iStockphoto
S sodelovanjem z ministrstvom za zdravje želijo nevladne organizacije v ljudeh vzbuditi zavedanje, da je potrebno oblikovati zdrav življenjski slog. Le ta bo namreč dvignil kakovost življenja in prispeval k polnemu fizičnemu, duhovnemu in mentalnemu zdravju, ki je bistvenega pomena, ko govorimo o preventivi.
Mreža nevladnih organizacij za zdrav način življenja je projekt, ustvarjen z namenom povezanja nevladnih organizacij, katerih cilj je prispevati k povečevanju zdravega načina življenja.
Mreža nevladnih organizacij za zdrav način življenja je projekt, ustvarjen z namenom povezanja nevladnih organizacij, katerih cilj je prispevati k povečevanju zdravega načina življenja. FOTO: Nataša Jurca

Telesno redni in aktivni ljudje so izpostavljeni manjšemu tveganju za smrt zaradi srčne kapi, raka črevesja, diabetesa v starejših letih, debelosti, povišaname krvnemu tlaku, osteoporozi in prezgodnji smrti,“ pravi dr. Milan Hosta iz Društva astma in šport. “Poleg tega pa primerno aktivni ljudje hitreje okrevajo po lažjih boleznih, uživajo večjo kakovost in lahkotnost bivanja ter prispevajo k večjemu bruto nasmehu.“

Težave pa se po mnenju dr. Hoste pojavljajo predvsem zato, ker človeško telo v sodobnem času ne more razviti dovolj potencialov, da bi se začelo prilagajati prostoru. "Torej spimo na 18 °C, čez dan živimo pri 22 °C in to je vse, čemur se organizem mora prilagajati."

Če želimo uspešno preprečiti izbruh bolezni, pa so pri preventivi pomembni tudi drugi dejavniki. “K preprečevanju bolezni namreč veliko prispevajo pravilna, zdrava in uravnotežena prehrana, pitje zadostne količine čiste pitne vode, odsotnost stresa, gibanje na svežem zraku ter sončni svetlobi,“ razlaga Primož Verbič iz Društva za svobodo odločanja.

Seveda pa k preventivi lahko pristopamo tudi na druge načine, kot na primer s homeopatijo. "Vemo, da obstajajo homeopatski pripravki, ki lahko spodbujajo imunski sistem in nam nudijo zaščito pri preventivi gripe. Dobro jih poznajo že vsi naši sosedje, omogočajo pa zelo uspešno zaščito. Obstajajo pa tudi homeopatski pripravki, ki jih uporabljamo pri zdravljenju gripe. Ločimo jih glede na to, v katerem stadiju gripe ste in na kakšen način ste zboleli," pravi dr. Maruša Hribar iz Društva farmacevtov Slovenije.

K preprečevanju bolezni namreč veliko prispevajo pravilna, zdrava in uravnotežena prehrana, pitje zadostne količine čiste pitne vode, odsotnost stresa, gibanje na svežem zraku ter sončni svetlobi,“ razlaga Primož Verbič.
K preprečevanju bolezni namreč veliko prispevajo pravilna, zdrava in uravnotežena prehrana, pitje zadostne količine čiste pitne vode, odsotnost stresa, gibanje na svežem zraku ter sončni svetlobi,“ razlaga Primož Verbič.FOTO: iStockphoto

Vsi pa se zavedajo, da je prisotnost institucionalnih zdravstvenih služb nujna. Mreža zdravje si tako v največji meri prizadeva, da bi na pot osveščanja in spodbujanja ljudi k zdravemu načinu življenja stopili skupaj z ministrstvom za zdravje, saj je po njihovem mnenju kombinacija neinstitucionalnih oblik zdravljenja in običajnega načina zdravljenja najuspešnejša. V čem pa prednosti sodelovanja s civilno družbo vidi ministrstvo za zdravje, nam je povedala Mojca Gruntar Činč: "Nevladne organizacije lahko zelo dobro nadomeščajo državo tam, kjer ta nima dovolj kapacitet, nevladne organizacije lahko zelo dobro izvajajo programe, projekte na lokalni ravni bliže ljudem, saj ljudje potrebujejo informacije s strani nevladnih organizacij. Drug pomemben vidik nevladnih organizacij pa je to, da lahko država z njimi vodi dialog, predvsem pri sprejemanju nekaterih pomembnejših strateških dokumentov, ko se odloča za pomembne spremembe, ta dialog s civilno družbo pa je seveda nepogrešljiv."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662