Vizita.si
Testiranje nukleinske kisline je za bolnišnice predrago, zato opravljajo cenejše teste, ki pa niso dovolj kakovostni za odkrivanje prisotnosti virusa HIV.

Novice

Zdravniki z virusom HIV okužili 23 otrok!

Ni.J.
20. 09. 2011 08.11
0

V Indiji so zdravniki z virusom HIV okužili 23 otrok, ki za življenje nujno potrebujejo transfuzijo krvi. Vsi okuženi otroci namreč trpijo za hudim dednim obolenjem krvi.

Testiranje nukleinske kisline je za bolnišnice predrago, zato opravljajo cenejše teste, ki pa niso dovolj kakovostni za odkrivanje prisotnosti virusa HIV.
Testiranje nukleinske kisline je za bolnišnice predrago, zato opravljajo cenejše teste, ki pa niso dovolj kakovostni za odkrivanje prisotnosti virusa HIV.FOTO: Reuters
V državni bolnišnici v Junagadhu, v državi Gudžarat v Indiji, so med januarjem in avgustom z virusom HIV okužili 23 otrok, ki so prejemali brezplačne transfuzije krvi. Vsi otroci prihajajo iz revnih družin in trpijo za talasemijo, genetsko okvaro, ki zahteva redne transfuzije krvi. Primer okužb ni prvi, saj so tovrstni zapleti zaradi nepravilnega preverjanja krvi darovalcev v Indiji pogosti.

Talasemija je dedno krvno obolenje, pri katerem telo nepravilno proizvaja beljakovino globulin, zaradi česar je kri nekakovostna, neuporabna in povzroča anemijo. Včasih, ko še ni bilo transfuzij, so otroci s tem obolenjem umirali zelo zgodaj, predvsem zaradi ponavljajočih se okužb in odpovedi srca. Z rednim prejemanjem transfuzij se življenjska doba obolelih podaljša, vendar pa se kljub temu običajno pozneje razvijejo motnje v delovanju jeter in žlez, poškoduje pa se tudi srčna mišica.

Državni predstavnik Jai Narayan Vyas je zatrdil, da zdravnike že preiskujejo in da so številni od okuženih otrok transfuzije prejemali v različnih bolnišnicah. V časopisu Indian Express pa poročajo, da starši okuženih otrok trdijo, da Vyasova izjava ne drži in da so otroci transfuzije prejemali zgolj v državni bolnišnici.

Predstavniki bolnišnice pravijo, da vestno sledijo navodilom Nacionalne organizacije za nadzor nad aidsom. Redno opravljajo testiranja krvi, s katerimi preverjajo, ali je zdrava ali okužena, vendar pa to očitno ni dovolj. Kot pravi indijski imunolog, v državnih bolnišnicah običajno preverjajo zgolj krvne celice, ne opravljajo pa vedno tudi testov nukleinske kisline, saj so tovrstni testi zanje predragi. Cena testa je 16 evrov, zato običajno opravljajo t. i. elisa test, ki je mnogo cenejši, a velikokrat ne pokaže prisotnosti virusa HIV, še posebej zato, ker mora pri tem testu virus HIV krožiti po darovalčevi krvi vsaj tri mesece.

Indijski zdravstveni sistem se dobro zaveda, da potrebuje modernejšo tehnologijo v državnih bankah krvi, a vlada vanjo kljub temu noče investirati. Težava z okužbama pa je še toliko večja, ker običajno prizadene revne družine, ki uporabljajo državno banko krvi in državne bolnišnice, v katerih je za ogromno ljudi na razpolago le malo zdravnikov, saj za zdravljenje v zasebnih bolnišnicah nimajo denarja.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650