Škodljivi so hormoni in onesnaževalci
Da bi lahko testirali učinek tipične oralne kontracepcije na razvoj zarodka, je vom Saal s svojo ekipo dal brejim mišim kontracepcijsko sredstvo etinilestradiol, ki ga najdemo v številnih kontracepcijskih tabletkah. Količino hormona so zmanjšali na mišji ekvivalent, prejemale pa so petino normalne človeške doze, in sicer pet dni zaporedoma. Drugo skupino brejih miši pa so izpostavili nizkim količinam estrogenske kemikalije, bisfenolu A, ki sicer velja za pogostega onesnaževalca okolja in ga najdemo v nekaterih plastičnih izdelkih in notranji strani konzerv.
Raziskovalci so odkrili pomembne spremembe v velikosti prostate in zoženje vratu mehurja pri mišjih zarodkih moškega spola, katerih matere so bile izpostavljene tem kemikalijam. Nastale deformacije naj bi vodile do težav pri uriniranju in povzročale celo nastanek raka prostate.
Sintetični hormoni
“Te kemikalije na nek način posnemajo ekstremno močne sintetične spolne hormone, ki so dovolj močni, da prevzamejo popoln nadzor nad reproduktivnim sistemom ženske,“ je za New Scientist povedal vom Saal. “Fetus v razvoju je ekstremno občutljiv na kemikalije, zato je izpostavljanje zarodkov tem kemikalijam, še posebej tistih moškega spola, zelo nespametno.“ Endokrinolog Stephen Safe pa še komentira: “Ti zanimivi rezultati študije dokazujejo, da kemikalije v kontracepcijskih tabletkah škodujejo razvoju človeškega zarodka.“ Čeprav bo treba opraviti še nekaj študij, da bodo lahko te ugotovitve potrdili, pa Safe dodaja, da bi bilo treba še enkrat dobro preveriti in oceniti varnost kemikalij v kontracepcijskih tabletkah.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV