Zjutraj je sledil šok
Macey je zvečer potarnala, da jo boli glava in da težko diha, zato sta ji starša nič hudega sluteča pred spanjem dala zdravilo, ki jima ga je svetoval pediater in ko je deklica zaspala, sta tudi sama legla k počitku. Ko sta jo naslednje jutro prišla zbudit, so bile njene oči zlepljene skupaj in prepojene z gnojno sluzjo. Hitro sta jo odpeljala v ambulanto, kjer so ji diagnosticirali škrlatinko, ji predpisali penicilin in jo poslali domov. Naslednje jutro je bil šok še večji: Macey, ki se je zvijala od hudih bolečin, namreč še vedno ni mogla odpreti vse bolj gnojnih oči, poleg tega pa je imela obraz prekrit z mehurji, ki so začeli pokati.
Zdravniki starša pripravili na najhujše
Mama Sarah je nemudoma poklicala reševalce, ki so Macey odpeljali na oddelek za nalezljive bolezni bolnišnice St. George v Južnem Londonu. Tam so ji končno postavili pravo diagnozo: Stevens-Johnsonov sindrom. Zaradi neznosnih bolečin so ji morali zdravniki vbrizgati morfij, nato pa so jo preselili na oddelek za intenzivno nego. Staršema so povedali, da bo pravi čudež, če bo deklica preživela in da bo v tem primeru najverjetneje trajno izgubila vid. »Že samo misel na to, da jo lahko izgubiva, je bila neznosna,« se spominja mamica Sarah. »S soprogom sva bila zaradi tega, kar se je zgodilo, povsem na tleh. Zdravniki so nama pojasnili, da so se njene trepalnice morda zapičile v notranjo stran vek, kar bi lahko hudo poškodovalo roženico in jo oropalo vida. Bilo je res grozljivo. Macey je bila slepa, njena koža pa je bila po vsem telesu prepredena z mehurji.«
Zgodil se je čudež
K sreči je šlo Macey hitro na bolje in po devetih dneh si je toliko opomogla, da je lahko ponovno odprla oči. »Ni besed, s katerimi bi lahko opisala, kako sva se počutila, ko je najina hčerkica odprla oči,« se spominja Sarah. Nad hitrim izboljšanjem stanja so presenečeni tudi zdravniki, ki bodo v naslednjih tednih poskušali ugotoviti, ali je alergijska reakcija morda pustila kakšne trajne poškodbe na njenem vidu ali koži. »Zavedava se, da je pred nami še dolga pot in da lahko traja še več kot leto dni, da bo njen obraz ponovno videti vsaj približno tak, kot je bil pred reakcijo,« pravi mama. »A na srečo korak za korakom ponovno postaja taka, kot jo poznava. Postaja najina mala Macey.«
Kaj je Stevens-Johnsonov sindrom?
Steven-Johnsonov sindrom je posledica motnje v imunskem sistemu, ki jo lahko sproži infekcija ali nastane kot reakcija na določena zdravila. Simptome ponavadi najprej pokaže v obliki povišane telesne temperature, bolečega grla, utrujenosti, nato pa še z bolečimi izpuščaji, ki se širijo po celem telesu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV