Vizita.si
image (28)

Novice

/ Oglas

Vas pesti zobobol?

T.A.
09. 06. 2014 11.56
0

Zobobol je lahko samo neprijeten občutek ob stiku zob s hladnim, vročim, kislim ali sladkim. Razvije pa se lahko v nevzdržno bolečino, za katero tisti, ki jo je občutil pravi, da ni hujše.

Zobobol

Z zobobolom povezujemo tri vrste bolečine: topo, ostro skelečo in kljuvajočo. Bolečina je lahko stalna, izzvana na dražljaj (toplo, hladno, sladko, na ugriz) ali se pojavi občasno. Včasih se bolečina razširi, pravimo, da seva, v sosednje strukture. Poznavanje narave bolečine veliko pove o bolezni na zobu, dlesni ali drugih strukturah v ustih.

Kdaj k zobozdravniku

Navadno je bolečina tista, ki nas pripelje k zobozdravniku po prvo pomoč. V številnih primerih je tedaj prepozno, potrebna je vsaj odstranitev zobnega živca in zdravljenje koreninskih kanalov, če ne celo odstranitev zoba. V teh primerih je poseg praviloma invazivnejši in radikalen.

Sami lahko s preventivnimi pregledi veliko pripomoremo k zgodnejšemu odkrivanju bolezni zobne krone (karies) in podpornih struktur (parodontalna bolezen). Pozorni moramo biti na vse spremembe v ustni votlini.

Prvi znaki

Prvi znaki bolezenskega dogajanja v dlesni so krvaveče dlesni, slab zadah in spremenjen okus, vlečljiv izcedek ob dlesni, odmik dlesni in seveda majav, boleč zob.

Začetni kariozni proces je na zobni kroni viden kot belkasta lisa, ki lahko mestoma že prehaja v svetlo do temnejše obarvane votline. Zob je občutljiv na hladno (tekočina, hrana, zrak) in sladko, v predelu luknjice se nam zatikajo hrana, nitka in medzobna krtačka.

Ob širjenju okužbe iz zoba v okolico (odmrtje zobnega živca) postane zob občutljiv na dotik, zaznamo topo bolečino, ki lahko ob tvorbi gnoja postane tudi kljuvajoča. Občasno bolečina mine, saj se izcedek drenira preko žepa ali gnojne pikice na dlesni (fistula).

Ne čakajte!

Večino pacientov tedaj misel na zobozdravnika mine, saj za nevšečnosti krivijo prepih ali prehlad. V resnici se vnetje odvija dalje in le vprašanje spleta okoliščin je, kdaj se bo zapletlo (oteklina, močno kljuvajoča bo¬lečina, oteženo odpiranje ust …).

Obseg in tendenco napredova¬nja bolezni določimo s kliničnim in rentgenološkim pregledom. Pomembni sta triaža ugotovljenih sprememb ter njihova čimprejšnja stabilizacija ali sanacija. Ob odlašanju posega nas lahko male in obvladljive lezije presenetijo na primer na dopustu, na poslovni poti ali ob koncu tedna, ko je pomoč oddaljena ali nedosegljiva.

Ne čakajte, da vas bolečina preseneti, ko si boste tega najmanj želeli! Odločite se za BREZPLAČEN PREGLED na Kliniki Pacient in se naročite takoj na številki 0820 08240 ali narocanje@klinikapacient.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662