Vizita.si
Operacija z radiofrekvenco je najmanj invazivna metoda, zato pacient po njej lahko sam odide domov.

Operacije

EKSKLUZIVNO: Oglejte si operacijo krčnih žil

Katja Benčina
09. 03. 2010 09.33
3

Marsikateri ženski, pa tudi moškemu, življenje grenijo krčne žile. Nabrekle, vijugaste žile pa ne kazijo le videza, ampak so tudi boleče in neprijetne. Z enim najsodobnejših posegov, operacijo z radiofrekvenco, pa se lahko tega obolenja rešite.

Operacija z radiofrekvenco je najmanj invazivna metoda, zato pacient po njej lahko sam odide domov.
Operacija z radiofrekvenco je najmanj invazivna metoda, zato pacient po njej lahko sam odide domov.FOTO: POP TV
Operacija z radiofrekvenco, ki smo jo posneli v venskem medicinskem centru PROVENS, je metoda, s katero se zapira varice – nabrekle, vijugave ali zasukane odseke žil, ki jim pravimo krčne žile –, in tako se kri preusmeri v zdrave vene. Gre za najmanj invaziven poseg, zato pacient lahko že dva dni po operaciji opravlja vsakodnevne aktivnosti. Operacija se opravlja z lokalno anestazijo, brez večjih bolečin in rezov. "Od klasične operacije ven se razlikuje po tem, da sta pri klasičnem posegu potrebna dva reza v preponi in pod kolenom, skozi katera se uvede žica – stripper, ki omogoča, da se veno lahko izvleče. Pri metodi z radiofrekvenco pa se v veno skozi mali vhod uvede kateter, ki s pomočjo radiofrekvenčne energije segreje steno vene in vena se stisne in zapre. Kri se tako ne vrača več v to žilo, ampak se preusmeri v zdrave vene," pravi specialistka splošne kirurgije Brigita Švab, dr. med. Pri tem posegu so tako bolečine, modrice in brazgotine veliko manjše, hitrejše pa je tudi okrevanje. Po posegu pravzaprav lahko že odkorakate domov.

Pri tem posegu so tako bolečine, modrice in brazgotine veliko manjše, hitrejše pa je tudi okrevanje.
Pri tem posegu so tako bolečine, modrice in brazgotine veliko manjše, hitrejše pa je tudi okrevanje. FOTO: POP TV
Je poseg boleč?

Pacienti zelo redko med ali po posegu občutijo blago bolečino, sicer pa je ta poseg najmanj boleč. Precejšnje izboljšanje simptomov se občuti že takoj po posegu, popolno pa eden do dva tedna kasneje.

Sicer pa so krčne žile zelo pogosto obolenje, ki pa so mu bolj izpostavljene ženske kot moški. Še posebej pa tisti, ki imajo krčne žile v družini. Najpogosteje se pojavijo na zadnji strani meč in na notranji strani nog. Gre za vene tik pod kožo, ki so modrikaste, nabrekle, vijugaste. Te nastanejo, če se premalo gibamo, dolgo sedimo ali stojimo, se nepravilno prehranjujemo, imamo prekomerno težo in nosimo neprimerno obutev. To so dejavniki, na katere lahko vplivamo in tako zmanjšamo posledice. H krčnim žilam pa lahko pripomorejo tudi hormonske spremembe, nosečnost in kot že povedano dedna nagnjenost.

Kako krčne žile nastanejo?

Vene so žile odvodnice, ki ležijo med mišicami gibalnega sistema in se pri vsaki napetosti mišic stisnejo in potisnejo kri nazaj do srca. Stene ven so pokrite z venskimi zaklopkami, da kri zaradi težnosti ne bi pritekla nazaj v noge. Lahko pa se zgodi, da so venske zaklopke že prirojeno slabo razvite zaradi slabše kakovosti vezivnega tkiva, ali pa se vene zaradi velikega pritiska sčasoma čezmerno raztegujejo in vijugajo, dokler se ne razvijejo krčne žile. Čeprav pa nekateri ljudje nimajo nikakršnih težav, pa spet drugi v tem področju čutijo napetost, pritisk, noge lahko otečejo, so težke in utrujene. Lahko pa pride do hujših obolenj, kot so vnetja ven (tromboflebitis), trdovratnih ran na goleni (golenje razjede), vnetne spremembe na koži (luščenje povrhnjice, rdečina, srbenje, kraste) in izjemoma celo do smrtno nevarnih posledic, do katerih pride zaradi globoke venske tromboze in posledične pljučne embolije.

Operacija se opravlja z lokalno anestazijo, brez večjih bolečin in rezov.
Operacija se opravlja z lokalno anestazijo, brez večjih bolečin in rezov.FOTO: POP TV

Kaj lahko storimo sami?

Še posebej, če vemo, da imamo krčne žile v družini, moramo poskrbeti za preventivo. Zato priporočamo vsakodnevno gibanje, pa naj gre za sprehod, tek, tenis, ples … Kar pač imate najraje in ob čemer se zabavate. Če med svojim delovnim časom veliko sedite ali stojite, potem poskrbite zato, da se vsake toliko časa sprehodite, da se vaše noge prekrvavijo. Skušajte sedeti tako, da ne prekrižate nog, obujte pa udobne čevlje z nižjo peto. To je za ženske zagotovo težko, zato v primeru, da se niste pripravljene odpovedati visokim petam, kombinirajte. To pomeni, da vsaj nekajkrat na teden nosite obuvalo z nižjo peto ali pa celo brez pete. Noge vam bodo hvaležne. Sicer pa pazite na svojo težo. Večja kot je, večje breme morajo noge prenašati. Zato se prehranjujte zdravo in pijte dovolj tekočine, dva do tri litra vode na dan, izogibajte pa se alkoholu in cigaretam. Če se vam težave že pojavljajo, si že čez dan vzemite čas in dvignite noge v zrak, ponoči pa si jih podložite z vzglavnikom. Pomaga tudi knajpanje, s katerim boste pospešili prekrvavitev, lahko pa nosite tudi elastične nogavice, ki od zunaj pritiskajo na vene, podpirajo pritisk mišic in povečujejo prekrvavitev. Izogibajte pa se sončenju, savni, tuširanju v vodi z več kot 30 stopinjami, saj visoka temperatura še dodatno širi vene.

Sicer pa si lahko pomagate še s pripravki iz ginka, borovnic in gloga, ki naj bi krepili žile in izboljševali obtok, in pa iz divjega kostanja in bodeče lobodike, ki naj bi delovali protivnetno. Če se želite znebiti trde in grudaste kože okoli krčnih žil, pa uživajte grmasto papriko, česen, čebulo, ingver in ananas, ki vsebujejo bromelanin, encim za razgradnjo skupka beljakovin – fibrina, ki povzroča trdo kožo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650