Vizita.si
Pred gastroskopijo se posvetujte z zdravnikom in ga vprašajte vse, kar vas zanima.

Operacije

Neprijetna gastroskopija

Nataša Jurca
30. 11. 2010 08.15
14

Zaradi sodobnega načina življenja, ki ga spremljajo hiter tempo, stres in uživanje predelane hrane, so težave z želodcem postale stalnica, vse več ljudi pa je napotenih na gastroskopijo. Zakaj jo potrebujemo, kako poteka in kako se pripravite nanjo?

Pred gastroskopijo se posvetujte z zdravnikom in ga vprašajte vse, kar vas zanima.
Pred gastroskopijo se posvetujte z zdravnikom in ga vprašajte vse, kar vas zanima.FOTO: iStockphoto
Neznanih stvari se ljudje običajno bojimo. Marsikdo zato odlaša z najrazličnejšimi diagnostičnimi postopki, tudi gastroskopijo, saj ne vedo, kaj jih čaka. Ker gre za učinkovito metodo, s pomočjo katere vas lahko zdravnik podrobneje pregleda in odpravi vaše težave, se vam gastroskopije ni treba bati. Preberite, zakaj vse je gastroskopija uporabna, kako se pripraviti na poseg in kaj lahko po njem pričakujete.

Kaj sploh je gastroskopija?

Splošen pojem "endoskopija" se nanaša na posebno diagnostično tehniko, ki jo zdravniki uporabljajo, da lahko podrobneje in od bliže pogledajo določen organ, ki se nahaja v notranjosti telesa. Pri gastroskopiji postopek opravlja gastroenterolog, ki s pomočjo endoskopa postavi diagnozo, v nekaterih primerih pa celo odpravi težave v zgornjih prebavilih.

Dan po posegu načrtujte počitek, saj ga boste potrebovali. Nujno pa upoštevajte navodilo, da dan po posegu ne smete voziti!
Dan po posegu načrtujte počitek, saj ga boste potrebovali. Nujno pa upoštevajte navodilo, da dan po posegu ne smete voziti!FOTO: iStockphoto

Zgornja prebavila so sestavljena iz požiralnika, ki povezuje usta z želodcem, želodca in dvanajsternika. Pri pregledu zgornjega dela prebavil tako gastroenterolog skozi ustno votlino vstavi gastroskop, gibljivo cevko s kamero in majhno lučko, in nato preišče želeno področje. Med pregledom v notranjost prebavnega trakta zdravnik vpiha zrak, da se odprtina razpre in postane preglednejša. Zaradi tega je običajno občutek med pregledom nekoliko neprijeten, težko pa bi rekli, da je postopek tudi boleč.

Z usmerjanjem cevke, ki v premer meri približno centimeter, in uporabo nastavitev na endoskopu bo gastroenterolog cevko vodil varno po zgornjih prebavilih, z njeno pomočjo pa bo lahko zaznal vsakršno spremembo pregledanega tkiva. Z endoskopom je namreč mogoče doseči izjemno kakovostno sliko, ki je vidna na zaslonu, na katerega gleda zdravnik. Zaradi neizmerne natančnosti endoskopija velikokrat razkrije stvari, ki jih s pomočjo radiografije ni mogoče odkriti.

Gastroskopija odkrije marsikaj ...

S pomočjo gastroskopije lahko zdravnik odkrije najrazličnejše bolezni, najpogosteje pa je postopek predpisan zaradi težave ali bolečin pri požiranju, bolečin in krvavitev, ki izvirajo iz želodca ali trebuha, so posledica razjede na želodcu ali raka, zaradi napenjanja, bolečine v žlički, zgage, vračanja želodčne tekočine v požiralnik ... V endoskop lahko zdravnik vstavi tudi majhen kirurški instrument, s katerim odvzame vzorec tkiva, ali inštrument, s katerim zaustavi krvavitve, razširi določeno območje in opravlja druge dejavnosti, ki odpravijo pacientove težave.

Kako se pripraviti na gastroskopijo?

Neodvisno od vzroka, zakaj vam je bila predpisana gastroskopija, obstajajo določena navodila, ki jih morate upoštevati.

Najprej se pogovorite z zdravnikom. Naredite seznam zdravil, ki jih uživate (vključno s tistimi, ki jih dobite brez recepta ali so narejena na osnovi zelišč) in zabeležite, če ste na kakršno koli zdravilo ali substanco alergični. Zdravniško osebje bo zanimalo tudi, ali imate katero od bolezni srca ali ožilja ali kakšne druge zdravstvene težave, ki bi lahko vplivale na potek posega. Pomembno je namreč, da so zdravniki seznanjeni z vašim zdravstvenim stanjem, da vedo, ali obiskujete kakršne koli terapije, uživate zdravila proti strjevanju krvi, za zdravljenje sladkorne bolezni, imate težave s strjevanjem krvi ...

Pred gastroskopijo vam bo dal zdravnik natančna navodila, kako se pripraviti na poseg. Večer pred posegom je priporočljivo počivati, zelo pomembno je, da približno osem do deset ur pred posegom ne pojeste in popijete ničesar. Hrana v želodcu bi namreč lahko ovirala pregled in povzročila bruhanje. Če navodil ne boste popolnoma razumeli, nujno prosite zdravnika za razlago!

Če vam je neprijetno, prosite zdravnika pred posegom za pomirjevalo, kljub temu pa boste morali med postopkom ostati budni, saj je izjemno pomembno, da pacient pri pregledu sodeluje. Morda vam bo zdravnik v grlu razpršil lokalni anestetik ali boste morali anestetik grgrati. Tako bo delovanje gastroskopa manj ovirano, njegov prehod do dvanajstnika pa olajšan.

Med postopkom sodelujte!

Med postopkom bo zdravstveno osebje skrbelo, da vam bo čim manj neprijetno, merili vam bodo krvni pritisk, nadzorovali srčni utrip in merili raven kisika v krvi.

Ko boste popolnoma pripravljeni na gastroskopijo, se boste morali uleči na bok, nato pa bo zdravnik počasi uvedel gastroskop skozi vaša usta. Istočasno z gastroskopom boste v zgornjem delu prebavil čutili tudi zrak, ki gastroenetrologu omogoča boljšo vidljivost. Med samim postopkom pacienti le redko občutijo bolečino, dihanje pa ni ovirano.

Med samim pregledom se bo gastroenteorolog osredotočil na težave v vaših prebavnih poteh, ki zahtevajo oceno, diagnozo ali zdravljenje. Morda vam bo odvzel vzorček tkiva, ki ga bo pozneje natančno pregledal z mikroskopom, ta postopek, ki mu z eno besedo rečemo biopsija, prav tako ni boleč. Če imate razjedo, vam jo bo z endoskopom lahko celo pozdravil.

Zapleti so izjemno redki

Leta izkušenj so pokazala, da je endoskopija varen in zanesljiv postopek, ki traja od petnajst do dvajset minut. Po gastroskopiji boste morda občutili neprijeten občutek v grlu ali rahlo napihnjenost v želodcu, kar je posledica vpihanega zraka, vsi ti simptomi pa izginejo v 24 urah po postopku.

Zapleti, ki so izjemno redki, lahko obsegajo predrtje črevesne stene, ki zahteva šivanje, ali krvavitve, ki zahtevajo transfuzijo krvi. Še enkrat naj ponovimo, da so ti zapleti izjemno redki. Zato se s kakršnimi koli vprašanji in skrbmi obrnite na zdravnika, ki vam bo znal stvari še enkrat bolje razložiti in vas potolažiti.

Kaj lahko pričakujete?

Ko bo specialist zaključil postopek, boste premeščeni v drugo sobo, kjer si boste lahko odpočili in si nabrali novih moči. Ko bodo učinki lokalne anestezije izginili, vam bo zdravnik sporočil rezultate pregleda in dal napotke za naprej. Izvedeli boste tudi, kdaj lahko ponovno začnete jesti in piti, dobili pa boste tudi nekaj nasvetov, kako ponovno začeti vsakdanje aktivnosti.

V trenutku, ko boste zapustili bolnišnico ali ambulanto, morate biti budni in prisebni, zapomnite pa si, da se vam bo naslednji dan prilegel počitek. Takoj po posegu in dan zatem ne boste smeli voziti, zato za prevoz prosite sorodnika ali prijatelja ali si naročite taksi. V nekaj dneh vas bo gastroenterolog kontaktiral in vam podal še preostale informacije – na primer rezultate biopsije in razložil, kaj vas čaka v prihodnosti.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587