Vizita.si
"Ko namestimo sponko, pacient takoj občuti olajšanje, ker ni več bolečin. Ne pritiska več. S pomočjo vzmetenja stranske robove dvigne in je že to boljši občutek,'' pravi pedikerka Karmen Perko.

Operacije

Načini zdravljenja vraščenih nohtov

Katja Benčina
24. 06. 2011 08.14
14

Z vraščenimi nohti, ki povzročajo bolečine, vnetje obnohtne kože in neprijeten videz, se soočajo številni. Prav poletni čas pa je najbolj primeren, da se znebite te nadloge, saj se lahko prst v odprtih obuvalih dobro zdravi.

Najpogosteje je vraščanje nohtov posledica same oblike nohta, ki je bolj ukrivljen, in nepravilnega striženja nohtov na nogah. Med vzroke prištevamo tudi nepravilno obutev, kjer obuvalo pritiska na noht in mehanske poškodbe nohta ali prsta.
Najpogosteje je vraščanje nohtov posledica same oblike nohta, ki je bolj ukrivljen, in nepravilnega striženja nohtov na nogah. Med vzroke prištevamo tudi nepravilno obutev, kjer obuvalo pritiska na noht in mehanske poškodbe nohta ali prsta.FOTO: iStockphoto
Pri vraščanju nohtov se robovi nohta vraščajo v kožno gubo na nohtu in povzročajo pritisk nanjo. Najprej občutimo le rahlo bolečino in predel postane rahlo rdeč in nabrekel, če se pritisk ponavlja, lahko pride do hujšega vnetja in gnojnega izcedka, ki že zelo boli. V tretji stopnji pride do povečanja gnojnega izcedka, v obnohtju pa se pojavi povečano vneto tkivo. Najpogosteje je vraščanje nohtov posledica same oblike nohta, ki je bolj ukrivljen, in nepravilnega striženja nohtov na nogah. Med vzroke prištevamo tudi nepravilno obutev, kjer obuvalo pritiska na noht in mehanske poškodbe nohta ali prsta.
Pred nego si stopala zmehčajte s kopeljo.
Pred nego si stopala zmehčajte s kopeljo. FOTO: iStockphoto

Kako si lahko pomagamo sami?

Sami lahko storimo veliko že s pravilno nego stopal. Nohte na nogah je namreč treba striči naravnost, pri tem pa paziti, da v obnohtnem kanalu ne puščate t. i. špičke, ki bi lahko poškodovale tkivo. Poleg tega je priporočljivo, da si noht privzdigujete, pri tem pa si lahko pomagate z majhnim delčkov vate, ki ga podložite pod problematične dele nohtov. Previdni morate biti tudi pri odstranjevanju obnohtne kožice, ki ščiti pred vdorom bakterij. ''Pazite, da je ne režete, ampak jo le potisnete od sredine navzven z leseno palčko, saj boste tako preprečili še dodatne infekcije,'' pove pedikerka Mateja Erklavec. Če vam pravilna nega ne gre od rok, vam pri tem lahko pomaga pediker.

Medicinska sponka

Poskusite lahko tudi z medicinsko sponko, ki jo pediker namesti na noht. Ta dve zelo tanki vzmetni žički s kaveljčki vstavi pod rob nohta in ju rahlo zategne z zanko. Robovi nohta se tako začnejo dvigovati iz vnetega nohtnega kanala. Sponka se nato zavaruje z gelom, tako da ne odpade z nohta, in podloži s tamponado. Gre za neboleče zdravljenje, ki izboljšuje naravno rast nohta.

"Ko namestimo sponko, pacient takoj občuti olajšanje, ker ni več bolečin. Ne pritiska več. S pomočjo vzmetenja stranske robove dvigne in je že to boljši občutek,'' pravi pedikerka Karmen Perko.
"Ko namestimo sponko, pacient takoj občuti olajšanje, ker ni več bolečin. Ne pritiska več. S pomočjo vzmetenja stranske robove dvigne in je že to boljši občutek,'' pravi pedikerka Karmen Perko. FOTO: Katja Benčina

''Ko namestimo sponko, pacient takoj občuti olajšanje, ker ni več bolečin. Ne pritiska več. S pomočjo vzmetenja stranske robove dvigne in je že to boljši občutek,'' pravi pedikerka Karmen Perko. Sponko je nato treba večkrat ponovno namestiti nekoliko nižje na noht, dokler sčasoma noht ne začne rasti pravilno in so, kot pravi Karmen Perko, težave rešene za vedno. ''Končne rezultate zdravljenja lahko pričakujemo v enem do šest mesecev, odvisno od deformacije nohta. Sponko pa priporočamo kot alternativo operaciji,'' še pojasni. 

Operacija

Za operacijo se običajno odločijo pacienti, ki imajo hujše težave in jim nobena druga alternativa ni pomagala. Za operacijo potrebujete napotnico osebnega zdravnika in če je vnetje hudo, potem lahko na vrsto pridete že isti dan. To je pogosto predvsem pri sladkornih bolnikih, ki slabše zaznavajo bolečino in lahko zato pozneje opazijo vnetje. Sicer pa operativni poseg poteka pod lokalno anestezijo, kjer vam anesteziolog z injekcijo v prstni živec na obeh straneh prsta vbrizga ksilokain, kirurg pa nato vraščeni del nohta privzdigne in odstrani, kar olajša zdravljenje okužbe in cepljenje obnohtja. Včasih vraščen noht odstrani v celoti. Bolečine se pojavijo štiri ure po posegu, ko popusti anestezija, zato si pacient takrat te lajša s protibolečinskim zdravilom. Sicer pa mora nato počivati z nogo v povišanem položaju, okrevanje pa je do končno zaključeno v dveh do treh tednih po posegu.

Noht je po operativnem posegu ožji in ima raven rob na strani, kjer je bil rezan. Operacija pa omogoči, da se noht ne vrašča več. Če se, to pomeni, da pri posegu ni bil odstranjen ves del nohta ob izrastišču, zaradi česar mora pacient ponovno na poseg.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662