Če se tudi vi želite znebiti svoje dioptrije – pa naj gre za daljnovidnost ali kratkovidnost – potem odgovorite na našo nagradno vprašanje in sodelujte v nagradnem kvizu, kjer bomo nekomu izmed vas podarili povsem brezplačno lasersko operacijo vida v oftalmološki kliniki Optical Express v Zagrebu. Odgovor na vprašanje skupaj s svojimi podatki vpišite v spodnjo prijavnico in nam zaupajte še, zakaj bi se končno radi znebili dioptrije.
NAGRADNO VPRAŠANJE: Kako se imenuje najnovejši aparat za lasersko operacijo oči, ki se popolnoma prilagodi očesu posameznika in je kar 25-krat bolj natančen? |
V zagrebški kliniki Optical Express imajo najsodobnejšo lasersko tehnologijo, s katero lahko pomagajo tudi posameznikom, ki imajo izjemno tanko, strmo ali ravno roženico in jim zato z običajno metodo LASIK ne bi mogli pomagati.
Laser dioptrijo popravi tako, da preoblikuje sprednji, površinski del roženice. Prav zaradi tega ne more priti do poslabšanja vida. ''Notranjosti očesa se ne dotikamo. Smo daleč od mrežnice ali vidnega živca, samo njuna poškodba pa bi teoretično povzročila poslabšanje vida,'' pojasnil oftalmolog Dražen Grgić, dr. med. Laser na vsakem očesu dela 20 sekund, pacient pa dobro vidi že takoj po posegu. A po njem potrebuje počitek, zato se odpravi domov na okrevanje. Naslednji dan že lahko vozi, bere, gleda tečevizijo in uporablja računalnik. Z laserjem lahko odpravijo kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem.
Rezultati so trajni. ''Težavo rešimo do pacientovega petinštiridesetega, petdesetega leta. Takrat pa se njegova dioptrija spet poslabša zaradi staranja. Pojavi se starostna dioptrija,'' pove dr. Dražen Grgić. Takrat pa lahko pomagajo še z enim laserskim posegom, ki odpravlja starostno dioptrijo.
Če ste se naveličeli nošenja očal in leč in zbujanja z zamegljenim vidom, se tako prijavite na naš nagradni kviz. Prijavnico lahko izpolnite spodaj. Tu pa je še več informacij o različnih metodah in razlikami med posegi.
Več o tem nam je pojasnil izkušeni oftalmolog Dean Sarić, dr. med., prav tako iz klinike Optical Express.
Katere težave vida lahko odpravljate z laserskimi posegi?
Najpogostejši vzroki za slab vid so refrakcije napake, med katere štejemo kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in starostno slepoto (presbiopija), ki prizadenejo 60 odstotkov populacije. Vse to pa so napake vida, ki jih lahko korigiramo z laserjem.
Kdo je primeren kandidat za lasersko korekcijo vida?
Vsak človek je edinstven, tako so edinstvene tudi njegove oči. Ključnega pomena je tako pregled pred posegom, ki ga opravi specialist in nato na podlagi posveta s pacientom ugotovi, katera metoda je zanj optimalna.
Kakšne posege korekcije vida opravljate v Optical Expressu?
Z laserji najnovejše generacije uspešno korigiramo kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in starostno slepoto. V naši kliniki za lasersko korekcijo vida uporabljamo excimer laser Advanced CustomVue Wavefront, ki ima nežni, mrzli žarek, ki z roženice odstrani manj tkiva kot večina laserjev in IntraLase femtosekundni laser za izdelavo poklopca roženice. Vsi laserji so opremljeni z napredno tehnologijo spremljanja očesnega gibanja imenovano eye tracking. Tako so operacije očes varne, zanesljive, saj zagotavjajo natančen poseg ne glede na gibe očesa med posegom.
Kakšna je razlika med metodami posegov?
Metode delimo na površinske PRK metode in LASIK metode, kjer najprej naredimo poklopec, ga dvignemo in šele nato odpravljamo dioptrijo. PRK metodo uporabljamo redkeje, ker je manj prijetna za pacienta, okrevanje pa traja nekoliko dlje časa. Po tej metodi obeh očes ne operiramo na enkrat, ampak v razmiku nekaj dni. LASIK metoda pa omogoča hitro okrevanje, poleg tega v nekaj urah operiramo obe očesi.
Pri LASIK metodah imamo več možnosti. Poklopec lahko izdelamo z mehaničnim keratomom, lahko pa tudi z lasersko izdelavo poklopca (Intralase), ki je veliko bolj zanesljiva, natančna in bistveno bolj varuje tkivo.
Ko je govora o laserju, ki korigira dioptrijo, pa imamo dve možnosti – STANDARD, ki jo izvajajo v večini laserskih centrov, lahko pa tudi CustomVue Wavefront metodo, ki je pomemben korak v izboljšavi korekcije vida, saj gre za individualizirano metodo, ki poleg kratkovidnosti, daljnovidnosti in astigmatizma upošteva tudi deviacije višje stopnje in tako omogoča boljši vid.
Kako poteka laserska korekcija vida? Je poseg boleč?
Poseg je popolnoma neboleč. Pacient leži na postelji, nad katero je laser. Sodobni laserji imajo sistem za spremljanje očesa (eye tracking), ki sledi gibom očesa in tako pacient s premikanjem očesa ne more povzročiti nobene napake. To je eno najpogostejših vprašanj pacientov – ali lahko z lastno napako ogrozijo poseg.
Kako dolgo traja poseg?
Trajanje posega je odvisno od dioptrije in povprečno traja od 20 do 30 sekund.
Kako kmalu po laserskem posegu lahko ljudje nadaljujejo s svojimi vsakdanjimi aktivnostmi? Kako dolgo traja okrevanje?
Takoj po posegu gre pacient domov. Naslednji dan opravimo pregled. Pacienti, ki so prestali operacijo LASIK, lahko že naslednji dan opravljajo večino vsakdanjih aktivnosti. Tisti, ki so prestali PRK metodo, pa nekaj dni kasneje. Tu je okrevanje počasnejše, a vseeno zelo hitro. Na dan posega ne priporočamo, da pacienti vozijo avtomobil. Dan po posegu pa že lahko vozijo, delajo z računalnikom, gledajo televizije, berejo ...
Kakšni so možni zapleti po posegu?
Najpogosteje gre za preprost zaplet, kot je suhost oči, ki pri večini pacientov v prvih nekaj tednih izzveni. Redko simptomi suhega očesa trajajo dlje in potrebujejo dodatno zdravljenje. Pri približno 1 % do 2 % pacientov moramo narediti naknadno operacijo. Najpogosteje gre za paciente z izrazito veliko ali zapleteno predoperativno dioptrijo – na primer kratkovidnost višjo od dioptrije 8, velik astigmatizem in podobno.