Vizita.si
''Liposukcija ni namenjena hujšanju, ampak ustvarjanju lepše silhuete,'' razlaga plastični in estetski kirurg dr. Andrej Repež, dr.med.

Estetska medicina

Najhitrejši način, da se učinkovito znebite maščobe

Katja Benčina
18. 06. 2015 13.22
11

Liposukcija še vedno velja za najbolj učinkovit in hiter način za izgubo podkožnega maščevja. S posegom, ki traja od 30 minut do dve uri, lahko odstranijo tudi do 5 litrov maščobe, s tem pa popolnoma preoblikujejo postavo. Kljub vsemu pa liposukcija ni nadomestek hujšanja, opozarja plastični kirurg dr. Andrej Repež.

Med liposukcijo v kožo naredijo majhen rez, skozi katero uvedejo kanilo - tanko cevko, preko katere odstranjujejo odvečno maščevje.
Med liposukcijo v kožo naredijo majhen rez, skozi katero uvedejo kanilo - tanko cevko, preko katere odstranjujejo odvečno maščevje.FOTO: Aljoša Kravanja
Z liposukcijo lahko v kratkem času izgubimo veliko maščobnih oblog in močno preoblikujemo postavo. Vendar pa poseg ni namenjen hujšanju, pove plastični in estetski kirurg dr. Andrej Repež, dr. med.: ''Liposukcija ni namenjena hujšanju, ampak ustvarjanju lepše silhuete. Smiselna je takrat, ko dosežemo stabilno in želeno telesno težo, a se z dieto in telovadbo ne moremo znebiti določenih maščobnih blaznic. Primerna je torej za predele, kjer maščobo težko izgubimo in bi morali prekomerno shujšati, da bi se je znebili. Pri moških je to pogosto okoli popka na trebuhu, ljubezenske ročke. Pri ženskah so to jahalne hlače, trebuh, boki, področje nad koleni, notranja stran stegen, podbradek.''
''Liposukcija ni namenjena hujšanju, ampak ustvarjanju lepše silhuete,'' razlaga plastični in estetski kirurg dr. Andrej Repež, dr.med.
''Liposukcija ni namenjena hujšanju, ampak ustvarjanju lepše silhuete,'' razlaga plastični in estetski kirurg dr. Andrej Repež, dr.med.FOTO: Aljoša Kravanja
Liposukcija lahko poteka v lokalni ali splošni anesteziji, odvisno od velikosti predela, traja pa od 30 minut do dve uri. Modrice po njej izginejo že dva tedna po posegu, pacienti se na delo lahko vrnejo teden dni po liposukciji. Čeprav liposukcija zahteva manjši rez, skozi katerega uvedejo kanilo (tanko cevko, preko katere odstranjujejo maščevje), so brazgotine po posegu kratke in slabo vidne. Tako ni nenavadno, da postaja liposukcija vse bolj priljubljen estetski poseg in je po podatkih Ameriškega združenja za plastično kirurgijo, v letu 2014 postala celo bolj priljubljena od povečanja prsi. Kako poteka liposukcija, za koga je primerna in kako jo lahko kombinirajo z drugimi posegi, nam je pojasnil plastični in estetski kirurg dr. Andrej Repež, dr. med.

Kot pravite je ključno, da razumemo, da pri liposukciji ne gre za hujšanje. Zakaj ne?

Ne, absolutno ne gre za hujšanje. Ne moreš kar stanjšati celega človeka. Če ima nekdo 40 kilogramov maščobe preveč, je fizično nemogoče odvzeti vseh 40 kilogramov maščobe enakomerno po vsem telesu. Kar nekaj tega tkiva je tudi skritega na primer med trebušnimi organi, kamor s kanilo ne moremo poseči. Poleg tega za te operacije veljajo varnostne omejitve. Načeloma velja, da lahko pri posamični operaciji varno odvzamemo največ 5 litrov maščobnega tkiva. To je sicer ogromno, saj pri povprečni liposukciji, kjer izboljšamo silhueto nekaj predelov, odvzamemo okoli kilogram, dva čiste maščobe. Bili bi presenečeni, kakšno razliko naredi že 100 gramov maščobe odstranjene s pravega mesta. Estetsko moteče maščobne blazinice v resnici nimajo velikih prostornin.

Skratka z liposukcijo ne moremo izničiti vseh teh 40 odvečnih kilogramov. Zato najprej svetujemo zdrav način življenja, da človek doseže telesno težo blizu idealne. Pacient z ustrezno telesno težo je dober kandidat za preoblikovanje telesa z liposukcijo. Se pravi, da liposukcija ni nadomestek hujšanja – daleč od tega – to je bolj pika na i pri nekomu, ki je ustalil svojo telesno težo, a ga motijo predeli, kjer zaradi dednih dejavnikov kopiči maščevje in tam blazinice maščobe izginejo nazadnje. Ob izgubi teže, ki je morda celo manjša od tiste, pri kateri se dobro počutimo.

Kako preprečite, da po liposukciji ne bi prihajalo do viseče kože?

Izbrati je treba pravo operacijo. Pri liposukciji zmanjšamo prostornino podkožja in koža tega predela lahko izgubi tonus in se povesi, če ni dovolj elastična. Tipični primer takšnega predela je trebušna stena. Če je koža lepa, napeta in, brez strij, lahko odstranimo obsežne maščobne blazinice in koža se bo lepo prilagodila novi obliki trebuha in skrčila. Liposukcija je v takem primeru idealen izbor.

Če je koža na trebuhu viseča, raztegnjena in strijasta in so ob tem na primer razmaknjeni še premi trebušni mišici zaradi nosečnosti, je veliko boljša izbira abdominoplastika – kirurška korekcija trebušne stene. Pri tej odstranimo odvečno kožo in podkožje med sramnico in popkom. Razvlečene trebušne mišice s posebnimi šivi učvrstimo v nekakšen notranji korzet, kar zoži telo v pasu. Brazgotina poteka v robu hlačk in okoli popka. Abdominoplastiko zelo pogosto dopolnimo z liposukcijo okolišnjih predelov za še lepši rezultat. Podobno velja za notranjo stran stegna, kjer je že tako slabši tonus kože. Če z liposukcijo spraznimo področje, se lahko koža še bolj povesi in je včasih bolje narediti še stegenski lifting.

Sicer pa liposukcijo zelo pogosto kombiniramo z drugimi posegi. Tudi ob pomladitvi obraza in vratu s kirurškim dvigom. Pri pacientu, ki ima zelo obilno podkožje ali podbradek na vratu, običajno pričneš kar z liposukcijo. Ker gre pri starostnih spremembah za usihanje mehkih in kostnih tkiv obraza, lifting skoraj vedno zaključimo z dodajanjem maščobe, ki smo jo odvzeli na vratu ali po potrebi drugje, v predele, ki jih želimo mladostno poudariti – na primer lica ali ustnice.

''Rezultati liposukcije so trajni. Ko na nekem predelu telesa zmanjšamo število adipocitov, se tja ne moremo več rediti. V temu smislu je liposukcija trajen rezultat,'' pojasni dr. Repež.
''Rezultati liposukcije so trajni. Ko na nekem predelu telesa zmanjšamo število adipocitov, se tja ne moremo več rediti. V temu smislu je liposukcija trajen rezultat,'' pojasni dr. Repež.FOTO: Aljoša Kravanja

Se pravi lahko odvzeto maščobo uporabite še za dodatno izboljšanje videza. Kako?

To je resnični čar maščobnih tkiv. Z liposukcijo odvzete maščobe nam ni treba zavreči, ampak jo lahko uporabimo na številnih mestih, kjer želimo dodati tkivu prostornino. Istemu pacientu seveda. Sorodniki se kar pogosto, eni v šali, drugi pa kar za res, ponujajo za dajalce. V zadnjih 15 letih je prenos maščobe doživel pravi razcvet tako v rekonstruktivni kot estetski kirurgiji. Upravičeno.

Torej lahko na določenih mestih, kjer je maščobe preveč, maščobo odvzamemo, jo ustrezno pripravimo in s postopkom, ki ga imenujemo lipofiling, prenesemo v dele telesa, kjer jo je premalo. Z njo lahko blago povečamo dojki. Poudarimo lahko zadnjico. Poseg imenujemo brazilski dvigu zadnjice. Z njim lahko ploščato in povešeno zadnjico spremenimo v bolj napeto, okroglo in privlačno. Že s tem ko odstranimo maščobo z bokov ali stegen deluje zadnjica optično bolj izrazita. Ko to maščobo vbrizgamo v zadnjico, prej ploščati ritnici postaneta polkrožni in se čvrsto dvigujeta iz profila. Pri moških lahko na primer odvzamemo maščobo s trebuha tako, da nakažemo »radiatorčke« in jo prenesemo drugam, da poudarimo prsne mišice, bicepse, goleni ali dobimo širša ramena.

Tudi v rekonstrukciji zelo veliko uporabljamo prenos maščobe. Po rekonstrukciji dojke z lastnim tkivom s trebuha, lahko rekonstruirano dojko z liposukcijo zmanjšaš ali povečaš z lipofilingom, če je ta prevelika oziroma premajhna glede na zdravo dojko.

Se prenosom maščobe res ubijemo dve muh na mah. Možnost odvzemanja in dodajanja nam na nek način omogočata kipariti telo. In plastični kirurgi to obožujemo.

Se to maščobo vbrizgava?

Ja, vbrizgava, vendar je zelo pomembno, da z odvzeto maščobo ravnaš nežno. Pomemben je način odvzema maščobe, kjer skušamo doseči, da se maščobno tkivo čim manj poškoduje in so celice žive. Maščobo se na poseben način pripravi, nekateri jo spirajo, drugi filtrirajo, tretji spet odcejajo različne plasti usedlin. Očiščena maščoba se vstavi v manjše ali večje, odvisno od področja telesa. Skozi posebne tanke cevke maščobo, podobno kot druga polnila, vbrizgaš v ustrezno plast sprejemnega tkiva. Seveda je treba omeniti, da ne »preživi« celotna prenesena maščoba. Deleži so precej nepredvidljivi in odvisni od številnih dejavnikov. Lahko se prime le deset ali pa do 80 odstotkov maščobe. O tem je treba pacienta poučiti pred posegom in tudi upoštevati pri načrtovanju morebitnih ponovitev prenosa.

Kako poteka liposukcija? Kakšne so metode?

Liposukcija je kirurški poseg. Tehnika v modernih časih vključuje tumescenco – to je uvodni del operacije, kjer tkiva pred samo liposukcijo bogato prepojimo s tekočino, ki jo vbrizgamo z iglami ali tankimi cevkami. Tekočina olajša odstranitev maščobe in zmanjša poškodbi ostalih tkiv. Običajno vsebuje še lokalni anestetik, za odpravo bolečine in adrenalin, ki skrči žile, da je izguba krvi čim manjša. S posebno liposukcijsko kanilo lahko po nekaj minutah pričnemo odstranjevati maščobo iz podkožja. Kanila je votla kovinska cev, ki ima pri vrh različno oblikovane luknjice. Ker je kanila priključena na liposukcijsko napravo, ki ustarja podtlak, skozi luknjice v cev potegne maščobno tkivo. Robovi luknjic so ostri in odrežejo maščobo pri potovanju kanile, ki jo kirurg kontrolirano v kratkih sunkih premika po podkožju. Maščobo iz cevi podtlak potegne v posebne rezervoarje.
Ročno delo pri standardni liposukciji lahko nadomestimo s pomožnimi tehnologijami. Tako poznamo še mehansko, ultrazvočno in lasersko asistirano liposukcijo. Pri prvi naprava povzroča drobno tresenje kanile, kar olajša odstranjevanje maščobe. Pri ultrazvočni in laserski konica oddaja ultrazvočne valove oziroma laserske žarke in s segrevanjem tkiva topi maščobne celice. Posesamo jih v naslednjem koraku s standardno kanilo.


Kakšne so prednosti enih in drugih?

Gre bolj za variacije na temo. Vse so učinkovite kirurške metode. Razlike so bolj tehnične narave – se pravi na kakšen način odstraniš maščobo – mehansko, ultrazvočno ali lasersko. Laser in ultrazvok, naj bi zaradi segrevanja še zategovala kožo. Ampak kakšnih zelo trdnih dokazov za to ni. Zanesljivo pa lahko pri nepozornem ravnanju povzročite opekline kože. Nekateri bodo trdili, da je ena tehnika bolj natančna kot druge, da se po tretji hitreje okreva in podobno. Vprašanje. Večina sposobnih kirurgov lahko dobi enako dober rezultat z vsemi. Gre bolj za stvar navade, osebnih nagnjenj in ne navsezadnje trženja. Se pa zagotovo tehnologije močno razlikujejo v ceni, saj je lahko med napravami razlika deset in več kratna. Kot sicer v kirurgiji tudi tu zelo velja, da je bolj kot sam inštrument ali aparat veliko bolj pomembno, kdo z njim upravlja, oziroma v tem primeru, kdo drži za ročaj kanile.

Kaj pa nekirurške metode, ki veljajo za neinvazivno liposukcijo, češ da imajo podoben učinek, le brez reza? Kako učinkovite so v resnici?

Neinvazivno in liposukcija ne gre skupaj. Obstaja veliko drugih metod, ki so nekirurške, neinvazivne, ampak so žal temu primerno ne- ali minimalno učinkovite. Gre za številne naprave, ki naj bi z ultrazvokom, radiofrekvenco, laserjem, toploto ali mrazom, pa še s čim, preko kože razbijale, topile in uničevale podkožno maščobo. Rezultati so glede na ceno in število ponovitev minimalni ali pa jih sploh ni. Ni čisto iz trte izvit pomislek, da gre večina sprememb, bolj na račun sočasnih diet in povečanega obsega gibanja, ki sta običajno predpisana kot del postopka.

Omeniti moram še en način, ki topljenje podkožnega maščevja z mesoterapijo - vbrizgavanje koktajla kemičnih snovi, ki topijo maščobe. Ta metoda je ne samo slaba in z nepredvidljivim učinkom, ampak je lahko tudi nevarna. Nastanejo lahko granulomi, brazgotine, neravnine na površini in druge težave. Toplo odsvetujem.

So rezultati liposukcije trajni?

Rezultati so trajni. Med liposukciji namreč odvzameš adipocite - celice, ki kopičijo maščobo. Adipocitov je pri odrasli osebi bolj ali manj stalno število. Redimo se in hujšamo tako, da adipociti nakopičijo več ali manj maščobe. Ko na nekem predelu telesa zmanjšamo število adipocitov, se tja ne moremo več rediti. V temu smislu je liposukcija trajen rezultat. Seveda liposukcija ne bo preprečila morebitnega rejenja po operaciji. A redili se bomo enakomerno po telesu. Na operiranih mestih bo prišlo le do minimalnega povečanja količine podkožja, saj je tam le malo preostalih adipocitov.

Seveda tudi ne drži mit, da bo šla maščoba pač v kakšen drug del telesa. Maščoba gre v odtok ali pa z lipofilingom tja, kjer jo želimo.

Kakšna so možni zapleti liposukcije?

Kot pri drugih operacijah lahko pride do krvavitve. Pri liposukciji je to izjemno redko, saj v podkožje vbrizgamo adrenalin in so kirurški rezi minimalni. Zelo malo verjetna je poškodba notranjih organov. Znanih je nekaj primerov iz bolj eksotičnih okolij, ki so bili najbrž povezani z izvajalci brez ustrezne izobrazbe. Okužbe so izjemno redke. Lahko pride do estetsko nepopolnih rezultatov. Posledica liposukcije je lahko manj napeta kože, če je elastičnost kože slabša. Lahko nastanejo drobne neravnine v ravnini kože. Te so posledica preveč ali premalo stanjšanih maščobnih blazinic. Pri zelo obsežnih liposukcijah (preko 5 litrov), bi lahko prišlo do neravnovesja tekočina in elektrolitov, zato morajo po takšnih posegih pacienti ostati v bolnici nekaj dni po operaciji. Pri nekaterih zdravstvenih stanjih je povečana nevarnost strdkov v golenih in pljučne embolije.

Predoperativni pregled in posvet s plastičnim kirurgom je zelo pomemben. Tako kot pri vseh estetskih posegih. Med drugim vam mora obvezno predstaviti možne zapletov in način njihovega reševanja.

Kako vidne so brazgotine po posegu?

Brazgotine so vidne le na delih, kjer zarežemo kožo za vstop kanile. Običajno so dolge med 3-6 milimetrov. Njihov položaj načrtujemo tako, da so čim bolj skrite. Lahko okoli popka, v rob hlač, izza uhljev. Običajno so to tanke, komaj vidne brazgotine, ki jih laik ne bo povezal s posegom.

Kako poteka okrevanje?

Operacija je v lokalni anesteziji, plitkem opoju ali splošni anesteziji. Odvisno od velikosti in števila predelov, ki jih načrtujemo operirati. Ne glede na anestezijo lahko s klinike odidete domov še isti dan. Bolečine so običajno blage in jih lahko dobro obvladujemo z analgetiki. Sprva je lahko nekaj modric in otekline. Večina oteklin izzveni v roku 14 dni do enega mesta. Čisto končni rezultat je viden čez nekaj mesecev, ko izgine vsa oteklina in v podkožju dozorijo brazgotine. Na začetku svetujemo, da se nosi kompresijsko oblačilo, da je oteklina nekoliko blažja, ni pa nujno. To je operacija, ki ni sezonska in se lahko dela kadar koli.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662