Meniskus je hrustančna tvorba v kolenu, ki povezuje stegnenico in golenico ter ščitit sklepni hrustanec pred prevelikimi obremenitvami. A ravno meniskus se pri takšnih in drugačnih poškodbah kolena zelo pogosto poškoduje. Mlajši ljudje si ga velikokrat poškodujejo zaradi sunkovitih gibov, medtem ko je pri starejših zaradi degenerativnih sprememb kosti in sklepov za resne težave z meniskusom dovolj že na prvi pogled dokaj nedolžen napačen korak ali počep.
Do zdaj so ortopedi poškodovan meniskus najpogosteje odstranili, zadnje čase pa je (posebej v športni medicini) vse bolj priljubljeno zdravljenje s tako imenovano Platelet Rich Plasma – gre pravzaprav za pacientovo kri, ki mu jo odvzamejo, nato pa jo za 20 minut položijo na posebno centrifugo in mu jo nato po 20-ih minutah tresenja vbrizgajo v poškodovano koleno. Takšna 'predelana' kri ima višjo vsebnost citokinov – beljakovin z majhno molekulsko maso, ki vzpodujajo rast, regeneracijo in celjenje celic.
Italijanski ortoped dr. Maurilio Marcacci pa je še posebej opozoril tudi na povsem nov pristop k zdravljenju poškodovanega meniskusa, in sicer na vstavljanje protez iz kolagena ter nekaterih drugih materialov, ki jih telo sprejme za svoje. Dr. Marcacci je povedal tudi, da takšne proteze zmanjšujejo možnost nastanka prezgodnjega artritisa, kar se pogosto dogaja pri pacientih, ki so jim morali poškodovan meniskus odstraniti. Poleg tega pa naj bi bile bolečine veliko manjše. Ena od možnosti je tudi ta, da se poškodovan meniskus nadomesti z novim, človeškim, a za to je seveda tako kot pri drugih transplantacijah potreben primeren darovalec.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV