Vizita.si
Opeklina

Operacije

Oglejte si prve lepotne operacije na svetu

Katja Benčina
22. 11. 2013 09.22
5

Pravi preporod plastične kirurgije se je zgodil ob koncu prve svetovne vojne, ki je za sabo pustila množico iznakaženih vojakov. Eden glavnih kirurgov, ki je takrat zaslovel s svojim delom, je bil sir Harold Gilles, ki danes velja za očeta moderne plastične kirurgije. Poglejte si nekaj njegovih prvih dosežkov, ki so se zapisali v zgodovino medicine.

1. Prva plastična operacija: Walter Yeo

Sir Harold Gilles je bil novozelandski otorinolaringolog, ki je operiral v Sidcupu v Angliji, kjer so leta 1917 odprli The Queen's bolnišnico. V njej je bilo 1000 postelj, namenjenih delu Gillesa in njegovih kolegov. Skupaj so razvili povsem nove tehnike plastične kirurgije in pomagali več kot 5000 moškim, večinoma vojakom s hudimi poškodbami obraza, običajno zaradi strela v glavo.

Med njimi je pomagal tudi britanskemu vojaku Walterju Yeoju, ki se je boril med prvo svetovno vojno in je pogosto naveden kot prvi znani pacient, ki je prestal plastično operacijo. Walter je bil poškodovan leta 1917 med bitko pri Jutlandu – v ožini med Dansko in Norveško in je utrpel hude poškodbe obraza, vključno z izgubo zgornje in spodnje veke. Leta 1917 ga je zdravil dr. Gillies, ki je uporabil zdravo kožo iz drugih predelov telesa in jo presadil na poškodovane predele obraza. Mlademu vojaku iz Devona je poleg tega še prišil veke. Yeo tako velja za enega prvih pacientov, na katerih je Gilles izvajal svoje na novo razvite tehnike plastične kirurgije.

Sir Harold Gilles je bil poznan tudi po tem, da je bil za razliko od večine takratnih kolegov, pripravljen svoje znanje deliti z drugimi na organiziranih srečanjih, zaradi česar so se njegove tehnike pričele uporabljati tudi drugod.

Opeklina
Opeklina FOTO: Univerzitetni klinični center Ljubljana

2. Ena prvih zabeleženih operacij nosu: William M. Spreckley

Eno prvih rekonstrukcij nosu, ki je zabeležena v zgodovini medicine, je opravil pionir plastične kirurgije Harold Gllies med prvo svetovno vojno. Operacijo je izvedel na vojaku Williamu M. Sprecklexu, ki je služil v britanski vojski in je bil Gilliesov 132. pacient, ko so ga sprejeli v The Queen’s bolnišnici v Sidcupu leta 1917. 33-letni pacient je bil hudo poškodovan zaradi strela v glavo in so ga iz bolnišnice po zdravljenju odpustili tri in pol leta kasneje oktobra 1920.

3. Prva ženska s prsnimi vsadki: Timmie Jean Lindsey

Leta 1962 so mlado gospodinjo iz Texasa Timmie Jean Lindsey kirurgi uspeli prepričati, da je bila poskusni zajček za novo operacijo – povečanje prsi s silikonskimi vsadki. Kot prva ženska, ki si je dala povečati svoj dekolte, je tako tlakovala pot milijonom žensk, ki so kasneje prestale to operacijo.

Timmie Jean je bila stara 14 let, ko ji je umrla mati, leto dni kasneje pa je lepa najstnica pustila šolo in se omožila s tesarjem. Po tem, ko je rodila tri dečke in tri deklice, je njen mož svoje skromno premoženje pričel zapravljati po barih in pri 26 letih ga je zapustila in pričela razmerje z mehiškim migrantom Fredom Reyesom. Ta jo je prepričal, da si je tetovirala dve rdeči vrtnici na vsako dojko. Timmie je kasneje rekla, da se sramuje svojega impulzivnega dejanja in se je prijavila na brezplačno zdravljenje v dobrodelni kliniki Jefferson Davis Hospital, kjer ji je prijazni mladi kirurg kanadskega rodu Frank Gerow ponudil, da ji brezplačno odstrani vrtnice s posebno tehniko, kjer bi odstranil zgornje plasti kože.

Ko se je leta 1961 vrnila na redni pregled, ji je mladi študent medicine predstavil svojega kolega dr. Thomasa Cronina, s katerim sta razvijala novo tehniko vstavljanja vsadkov pri ženskah, ki so imele po več porodih povešeno kožo na prsih. Predlagal ji je, da bi bila prva ženska na svetu, ki so ji vsadili silikonske vsadke in Timmie je pristala. Prvo to vrstno operacijo so tako izvedli pomladi leta 1962.

Tehnike plastične kirurgije so danes po zaslugi začetnikov plastične kirurgije močno naredovale in z njimi danes zdravijo tudi hudo poškodovane paciente, ki so izgubili 40 odstotokov kože in več. Kako potekajo presaditve kože pri hudo opečenih pacientih, nam je pred kratkim prikazal predstojnik kliničnega oddelka za plastično kirurgijo in opekline prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650