Operacije dojk, še posebej njihovo povečevanje, spada med najštevilnejše estetske kirurške posege, pravzaprav si nekako delijo prvo mesto z opravljenimi liposukcijami. Tako kažejo statistični podatki zadnjih nekaj let v ZDA. Pri nas takšnih statističnih podatkov za celotno državo nimamo. Če pa sodim po posegih, ki jih opravim osebno, je situacija pri nas podobna.
Za kako velike prsi se ženske pri nas navadno odločajo?
Največkrat se ženske odločajo za velikost dojk, primerno njihovi postavi. Mnogokrat prepustijo kirurgu odločitev o primerni velikosti dojk. Seveda je termin primerno lahko precej relativen. Pa vendar se da glede na telesno višino, obliko in velikost prsnega koša, velikost obstoječih dojk in telesno konstitucijo vnaprej določiti optimalno velikost vsadkov. Uporabijo se lahko tudi večji ali manjši, vendar je v teh primerih verjeten slabši končni estetski rezultat, glede oblike dojke. Večina žensk, ki prihaja zaradi pomanjšanja dojk, pa želi, da bi bile dojke po posegu čim manjše.
Kateri dejavniki so pomembni, da ženska ne bi bila nato nad operacijo razočarana? Glede velikosti in pričakovanj?
Vsekakor je pomembno, da so njena pričakovanja realna in da ji je pred operativnim posegom čim bolj jasno, kaj lahko po posegu pričakuje. Naloga kirurga je, da pred posegom čim natančneje pojasni potek posega, potek po operativnem posegu in predviden končni rezultat. Pomembno je, da pojasni tudi morebitne zaplete po posegu in način njihovega reševanja. Usklajenost želja ženske z realnimi možnostmi operacije je garancija za končni uspeh in njeno zadovoljstvo, posredno pa tudi za zadovoljstvo kirurga. V kolikor so pričakovanja ženske nerealna, je velika verjetnost za njeno nezadovoljstvo in celo razočaranje, kjub uspešno opravljenem posegu in objektivno dobrem rezultatu. Največ nesporazumov, o katerih se govori in piše, je posledica nerealnih pričakovanj in nezadostno pojasnjenih postopkov.
Kakšne so možnosti in tehnike za povečanje dojk? Za kako velike prsi se ženske pri nas navadno odločajo?
Še vedno je najpogostejše povečevanje dojk z uporabo implantatov. Večinoma se uporabljajo implantati polnjeni s silikonskim gelom in silikonsko ovojnico. Danes je na izbiro veliko različnih tipov implantatov. Razlike so predvsem v obliki, viskoznosti gela in ovojnici. Za vsako posameznico je potrebno poizkusiti izbrati optimalni vsadek, ki bo omogočil tudi primeren končni rezultati. V zadnjih letih pa se vse pogosteje za povečevanje uporablja tudi lastno maščevje. Tako kot pri liposukciji, se tam, kjer ga je nekoliko več, izsesa, nato se po posebnem postopku pripravi in na koncu prenese v dojki. Takšno povečanje je nekoliko dražje od povečanja z implantati. V primeru želje po občutnem povečanju sta za doseganje končnega rezultata potrebna dva ali celo trije posegi.
Kaj svetujete ženskam, ki želijo imeti čim bolj naravne dojke?
Termin naravno je seveda precej relativen. Nekaj, kar je za nekoga naravno, je lahko za drugega manj naravno. Pa vendar veljajo neki kriteriji o tem, ki pa so seveda odvisni tudi od socialnega okolja, velik vpliv na to pa imajo tudi mediji. Tudi v stroki je ta pojem dokaj enotno razjasnjen. Nasvet je za vsako bolnico individualen, saj je tudi telo posameznice povsem individualna kreacija. Vsekakor razložim možnosti korekcij, ki jih osebno obvladam, jasno pojasnim izvedbo posameznih posegov, ter prednosti in slabosti posamezne metode. Vedno seveda tudi svetujem poseg, za katerega menim, da je za posameznico najprimernejši. Vsekakor pa poskušam razumeti in upoštevati tudi želje posameznice in se skupno z njo odločiti za vrsto posega.
Kako je z dojenjem, če ima ženska povečane prsi?
Predhodno povečanje dojk nima nobenega vpliva na dojenje.
Svetujete, da se ženska za povečanje odloči pred ali po materinstvu?
V kolikor načrtuje nosečnost v bližnji prihodnosti, vsekakor priporočam, da se poseg opravi po porodu. Pri večini žensk se po dojenju dojki nekoliko povesita in zmanjšata. Korekcija, opravljena po porodu, bo imela boljši in trajnejši rezultat.
Kaj gre lahko narobe pri operaciji?
Povečevanje dojk pomeni enako kot vsaka operacija poseg v telo. Tudi pri estetskih kirurških posegih lahko prihaja do povsem enakih zapletov kot pri ostalih operacijah. Vsak poseg pa ima lahko še zanj specifične zaplete. Na srečo je teh zapletov malo, saj praviloma operiramo mlade zdrave osebe v dobri psihofizični kondiciji. V primeru močnejše krvavitve v prostor ob implantatu, je lahko potreben še dodatni kirurški poseg. Če se morebitno vnetje rane razširi do vsadka, ga je potrebno odstraniti in ponovna vstavitev je mogoča šele čez nekaj mesecev. Telo ogradi vstavljen vsadek od okolice z ovojnico, ki se lahko tudi več let po operaciji prične debeliti in krčiti. Mnogokrat so v teh primerih potrebne ponovne operacije.
Kdaj so ženske najpogosteje nezadovoljne s posegom?
Najpogostejša vzroka za nezadovoljstvo sta nerealno pričakovanje in premalo pojasnjen poseg in njegov pooperativni potek, predvsem pa končni rezultat. Tudi reševanje morebitnih zapletov poteka veliko lažje in z manj slabe volje, v kolikor se na njihovo možnost opozori pravočasno in pojasni način njihovega reševanja
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV