Gašper Matjašič sicer ni imel ponavljajočih se angin, je pa vse slabše slišal in vse težje dihal. ''Na koncu je bilo že tako, da je med spanjem za nekaj sekund kar nehal dihati. Preštel si na primer do pet ali celo do deset, pa še kar ni dihal,'' pojasnjuje Gašperjeva mamica Romana Krivec Matjašič. Povečana žrelnica namreč otežuje dihanje, povzroči lahko nepravilen razvoj zgornje čeljusti in ponavljajoča se gnojna vnetja srednjega ušesa. In prav odstranitev žrelnice je na otorinolaringološki kliniki v Ljubljani najpogostejši poseg. Za odstranitev mandljev se odločajo nekoliko redkeje. ''Za operacijo mandljev se odločimo v primeru, kadar so mandlji tako povečani, da predstavljajo naravno oviro za dihanje in hranjenje, pri ponavljajočih anginoznih vnetjih v žrelu – če otrok preboli šestkrat, osemkrat letno angino,'' razloži otorinolaringolog doc. dr. Anton Gros.
Poseg, s katerim kirurg odstrani žrelnico in mandlje, traja približno 10 minut. Pri otrocih ga vedno naredijo v splošni anesteziji, pri odraslih včasih tudi v lokalni. Poseg je skoraj rutinski in s seboj ne prinaša velikih tveganj. ''Najpogostejši zaplet, če temu lahko sploh tako rečemo, je to, da lahko po operaciji pride do krvavitve,'' še pojasni doc. dr. Gros. Vendar pa zdravniki krvavitev ustavijo in zato večinoma ne povzroči hujših težav. Sicer pa morajo bolniki nekaj dni po operaciji jesti bolj redko hrano, ko pa se rane zacelijo, ni treba več paziti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV