Vizita.si
V celjski bolnišnici od maja lani operacije na prostati izvajajo s pomočjo robota.

Operacije

VIDEO: Robotska operacija prostate

Eva Doljak
20. 02. 2011 07.55
1

Medicina je močno napredovala, tako danes kirurgi operirajo kar s pomočjo robotov. Takšni posegi so za paciente veliko manj invazivni in naporni, okrevanje pa hitrejše. Obiskali smo celjsko bolnišnico, kjer kirurgi s pomočjo robota operirajo prostate.

V celjski bolnišnici od maja lani operacije na prostati izvajajo s pomočjo robota.
V celjski bolnišnici od maja lani operacije na prostati izvajajo s pomočjo robota.FOTO: POP TV

Do zdaj so v celjski bolnišnici s pomočjo robota operirali že približno 70 bolnikov, tokrat pacienta z rakom na prostati. Skozi luknjice, velike od 5 do 10 milimetrov, so mu v spodnji del trebuha, kjer leži prostata, vstavili instrumente, pripete v roke robota. Te upravlja kirurg s pomočjo tako imenovane kirurške konzole, ki je od operativne mize oddaljena nekaj metrov. ''Fizično je za kirurga lažje, mislim pa, da je psihično nekoliko težje, ker v bistvu vodiš štiri roke in tako delaš za dva kirurga,'' pojasni urolog Sandi Poteko, dr. med., ki je vodja robotske dejavnosti v Splošni bolnišnici Celje. ''Pri operaciji nam torej pomaga robot, čeprav je človek še vedno najpomembnejši faktor. Operater najprej na roke robota namesti instrumente, ti instrumenti so potem vstavljeni v telo. Te roke robota pa potem operater vodi, ampak lokacija operaterja ni ob operacijski mizi, ob bolniku, ampak ob kirurški konzoli, ki je oddaljena od operacijske mize, in prek te konzole se potem vodijo štiri robotske roke in s temi štirimi robotskimi rokami potem opravimo operativni poseg. Ob sami mizi pa sta med operacijo še asistent in inštrumentarka.''

Operiranje s pomočjo robota je za pacienta veliko manj invaziven pristop.
Operiranje s pomočjo robota je za pacienta veliko manj invaziven pristop. FOTO: POP TV

Robotska operacija ima tako za kirurško ekipo kot za pacienta številne prednosti. ''Prednost robotske operacije je v dveh ključnih elementih. In sicer, slika je tridimenzionalna, to pomeni, da se vidi normalno, tako kot mi sicer gledamo v naravi. Druga prednost pa je ta, da je gibljivost teh robotskih instrumentov neprimerno boljša v primerjavi z laparoskopskimi, rigidnimi, ki se pač lahko premikajo samo z gibi rok,'' pojasni urolog prim. doc. dr. Nado Vodopija. Prednost pa je tudi v tem, da pacienti po takšnem posegu veliko lažje in hitreje okrevajo. Že naslednji dan po operaciji lahko vstanejo in hodijo, po treh dneh pa lahko – če se seveda dobro počutijo – že zapustijo bolnišnico.

Vendar pa tovrsten operativni poseg vendarle ni primeren za vsakogar. ''V kolikor gre za bolnike s slabšim, kot mi rečemo, kardio-polumnarnim statusom, ki zaradi tega ne morejo biti postavljeni v tak položaj, kot ste ga videli, te bolnike se pač mora potem operirati klasično. Enako velja za bolnike, ki so bili podvrženi operacijam v trebuhu, zaradi česar so jim v trebuhu nastale zelo obseže zarastline,'' še pove prim. doc. dr. Vodopija. Sicer pa nameravajo v celjski bolnišnici s pomočjo robota kmalu operirati tudi druge organe, ne le prostato. Tako bodo v kratkem robotsko operirali tudi ledvice.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587