Najpogostejša travmatična poškodba prsnega koša (prsnega koša) je zlom rebra. Glede na to, da kostni prsni koš obsega in na nek način ščiti korenino vratu ter organe v prsnem košu in trebuhu, so poškodbe zaradi zloma reber lahko obsežne.
Približno 13 % (ta odstotek povečajo srčno-žilne in pljučne komorbidnosti) bolnikov z zlomom reber potrebuje mehansko ventilacijo. Smrtnost zaradi zloma reber se giblje od približno 5 % za eno zlomljeno rebro do 10 % za pet zlomljenih reber. Večje število zlomljenih reber povečuje tudi tveganje za pljučnico.
Zlomi so najpogosteje lokalizirani na rebrih, ki se nahajajo na sredi, najmanj pa na začetnih treh rebrih. Lokalizacija zloma je najpogostejša na sprednjih ali zadnjih rebrih, zlomi pa nastanejo zaradi delovanja neposrednih ali posrednih sil. Obstajata dve vrsti zlomov: prečni in poševni.
Možni zapleti
Zaradi zlomov reber se lahko pojavijo naslednji zapleti:
- Okužba krvi, ki je lokalizirana na mestu zloma, s katero je možen pojav osteomielitisa (okužba kosti) ali abscesa prsne stene.
- Zlomljeni deli reber lahko povzročijo razpoke medrebrnih žil s posledično krvavitvijo v prsnem košu.
- Povzročajo lahko tudi poškodbe notranjih organov (pljuča, pnevmotoraks, kemotoraks, tamponada srca, poškodbe jeter, vranice, želodca, črevesnega trakta).
- Zlom rebra lahko povzroči zmanjšanje dihalne funkcije pljuč, v najtežjih primerih pa pride do atelektaze (del pljuč ostane brez zraka) in sekundarnega vnetja pljučnega parenhima.
Simptomi in diagnoza
V klinični sliki prevladuje bolečina v predelu prsnega koša, ki se intenzivira pri dihanju, kašljanju in kihanju ali ob minimalnem gibanju na poškodovani strani. Občutljivost mesta zloma na dotik in pritisk na prsnico je izjemno boleča.
Diagnozo zloma potrdi rentgensko slikanje prsnega koša. Rentgenski žarki preverijo obstoj zlomov reber in omogočijo odkrivanje krvi (hemotoraks) in limfne tekočine (liquidothorax) v prsnem košu.
Vizita e-novice
Kako se zdravi zlom reber?
Veliko bolnikov z zlomom reber ne potrebuje kirurškega zdravljenja, vendar zdravniki spremljajo tudi njihovo stanje in preprečujejo zaplete. Potek zdravljenja zlomov reber je odvisen od vrste poškodbe in prisotnosti poškodb notranjih tkiv in organov. Zdravljenje je lahko konzervativno ali operativno.
Poškodbe stene prsnega koša so pogoste pri topih poškodbah, večina pa se zdravi podporno. Glavni namen zdravljenja je zmanjšati stopnjo bolečine. Bolniki z manj kot tremi zlomljenimi rebri so primerni kandidati za ambulantno zdravljenje. Vendar pa je obravnava ambulantnega zdravljenja odvisna od posameznega primera.
Bolnike, starejše od 65 let, in tiste z nasičenostjo kisika pod 92 % je treba sprejeti v bolnišnico.
Pri zlomih treh ali več reber in zlomih s premikom obstaja povečano tveganje za pljučne zaplete in je potrebno bolnišnično zdravljenje. Pri starejših bolnikih se priporoča sprejem v enoto za intenzivno nego, če je bilo zlomljenih šest ali več reber.
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV