Vizita.si
Nizozemska raziskava je leta 2016 pokazala, da obstajata dva gena, ki pri ženski povečujeta možnost za spočetje dvojčkov.

Pediatrija

10 presenetljivih znanstvenih dokazov o dvojčkih

K.B.
02. 02. 2017 11.07
4

Beyonce je preko svojega Instagram profila svetu sporočila, da je noseča in da s partnerjem Jay-Z-jem pričakujeta dvojčka. 35-letnica je zapisala, da sta bila z možem dvojno blagoslovljena in čestitke njunih oboževalcev so se že usule. Čestitkam se pridružujemo tudi mi, ob tej priložnosti pa smo izbrskali nekaj zanimivih dejstev o dvojčkih.

Beyonce je sporočila, da je znova noseča in da tokrat pričakuje dvojčka.
Beyonce je sporočila, da je znova noseča in da tokrat pričakuje dvojčka.FOTO: Instagram
1. Nosečnosti z dvojčki so vse pogostejše

Nosečnosti z več dojenčki niso več tako redke, kot so bile nekoč. K temu veliko pripomorejo umetne oploditve, kjer je več možnosti za rojstvo dvojčkov. Kljub vsemu je to še vedno redkejši pojav. Samo okoli 3,4 odstotke dojenčkov, ki se rodijo, je dvojčkov.

Nosečnosti z več dojenčki niso več tako redke, kot so bile nekoč. K temu veliko pripomorejo umetne oploditve, kjer je več možnosti za rojstvo dvojčkov.
Nosečnosti z več dojenčki niso več tako redke, kot so bile nekoč. K temu veliko pripomorejo umetne oploditve, kjer je več možnosti za rojstvo dvojčkov. FOTO: Thinkstock

2. Starejše matere imajo več možnosti za dvojčke

Tudi brez metod umetne oploditve imajo starejše matere naravno več možnosti za dvojčke, je za Health.com povedala ginekologinja dr. Christine Greves iz bolnišnice Winnie Palmer v Orlandu. ''Morda je to povezano z evolucijo. Ženske, ki so starejše, ne bodo mogle več dolgo imeti otrok, zato bi lahko bilo logično, da bi jih narava obdarila z več otroki na enkrat.''

3. Dvojčki živijo dlje, prav tako njihove matere

Študija Univerze Washington, objavljena leta 2016, pa je pokazala, da enojajčni dvojčki v povprečju živijo dlje kot dvojajčni dvojčki. Poleg tega tudi, da vsi dvojčki živijo dlje od splošne populacije. ''Dvojčki imajo zagotovo to prednost, da imajo nekoga ves čas ob sebi, ki nenehno pazi nate,'' je povedal vodja raziskave David Sharrow. ''Ti lahko zagotovijo finančno in čustveno oporo, kar vodi do daljše življenjske dobe.''

Dobra novica za matere dvojčkov je prav tako, da so raziskovalci iz univerze Utah leta 2011 odkrili, da ženske, ki rodijo dvojčke, v povprečju živijo dlje kot druge matere. Vzrok ni v tem, da bi porod dvojčkov mati naredil bolj zdravo, a da imajo bolj zdrave ženske več možnosti za dvojčke.

Dvojčki so prav tako lahko spočeti ali rojeni do 24 dni narazen, če ženska med ovulacijo proizvede več kot eno jajčece, a sta jajčeca sproščena ob drugem času.
Dvojčki so prav tako lahko spočeti ali rojeni do 24 dni narazen, če ženska med ovulacijo proizvede več kot eno jajčece, a sta jajčeca sproščena ob drugem času.FOTO: Thinkstock

4. Obstajata več kot dva tipa dvojčkov

Vsi dobro poznamo razliko med enojajčnimi in dvojajčnimi dvojčki. A to ni edina možnost. Zanimivo je, da so nekateri bratje in sestre zrcalna slika dvojčka in imajo na primer materina znamenja na nasprotni strani. Dvojčki so prav tako lahko spočeti ali rojeni do 24 dni narazen, če ženska med ovulacijo proizvede več kot eno jajčece, a sta jajčeca sproščena ob drugem času. Lansko leto je revija People poročala o tem zelo redkem fenomenu, ki je znan pod imenom intervalno rojstvo.

5. Dvojčki imajo drugačno barvo kože – ali celo druga očeta

Dvojčici, ki sta se leta 2016 rodili Whitney Meyer in njenemu partnerju Thomasu Deanu si nista bili nič kaj podobni. Ena je imela svetlo polt, tako kot njena mati, druga pa temno polt, kot njen oče. ''Ne vemo, kako pogosto pride do tega, saj vsi primeri niso tako izpostavljeni, '' je za revijo People pojasnila direktorica centra za raziskave dvojčkov Nancy L. Segal iz Univerze Kalifornija.

Dojenčki, ki so rojeni istočasno, pa imajo lahko celo dva različna očeta. Eden od teh redkih primerov se je zgodil lansko leto, ko je imela ženska iz Vietnama med ovulacijo spolne odnose z dvema različnima moškima in je kasneje rodila enega dvojčka enega očeta in drugega dvojčka drugega očeta.

Nizozemska raziskava je leta 2016 pokazala, da obstajata dva gena, ki pri ženski povečujeta možnost za spočetje dvojčkov.
Nizozemska raziskava je leta 2016 pokazala, da obstajata dva gena, ki pri ženski povečujeta možnost za spočetje dvojčkov.FOTO: Thinkstock

6. Obstaja gen, ki povečuje možnosti za rojstvo dvojčkov

Nizozemska raziskava je leta 2016 pokazala, da obstajata dva gena, ki pri ženski povečujeta možnost za spočetje dvojčkov. Prvi za 18 odtotkov in drugi za 9 odstotkov. Če ima ženska oba gena, se možnosti povečajo na 29 odstotkov.

7. Dvojčki so pogosteje levičarji

Eden od petih dvojčkov je levičar, je pokazala belgijska raziskava, objavljena leta 1996. To pa je dvakrat pogostejši pojav kot pri splošni populaciji.

8. Visoke ženske imajo več možnosti za dvojčke

Študija objavljena leta 2006 je pokazala, da so ženske, ki so imele dvojčke ali trojčke, v povprečju nekaj centimetrov višje od preostalih žensk, ki niso rodile dvojčkov. Avtorji študije so predvidevali, da imajo višje ženske več možnosti za spočetje dvojčkov zaradi višjega nivoja inzulinu podobnega rasnega faktorja – beljakovine, ki jo sproščajo jetra in je povezana z višino ter rojstvi dvojčkov.

Dobra novica za matere dvojčkov je prav tako, da so raziskovalci iz univerze Utah leta 2011 odkrili, da ženske, ki rodijo dvojčke, v povprečju živijo dlje kot druge matere. Vzrok ni v tem, da bi porod dvojčkov mati naredil bolj zdravo, a da imajo bolj zdrave ženske več možnosti za dvojčke.
Dobra novica za matere dvojčkov je prav tako, da so raziskovalci iz univerze Utah leta 2011 odkrili, da ženske, ki rodijo dvojčke, v povprečju živijo dlje kot druge matere. Vzrok ni v tem, da bi porod dvojčkov mati naredil bolj zdravo, a da imajo bolj zdrave ženske več možnosti za dvojčke.FOTO: Thinkstock

9. Dvojčki morajo biti rojeni v 37. tednu nosečnosti

Da bi preprečili tveganje za zaplete med porodom, strokovnjaki pravijo, da je najboljši čas za porod dvojčkov 37. teden nosečnosti – ali 36. teden, če si dojenčka delita posteljico. Pri številnih nosečnostih z dvojčki se porod naravno sproži prej kot pri običajni nosečnosti. ''Veliko dvojčkov tako ali tako ne zdrži do 39. ali 40. tedna nosečnosti, saj je materina maternica pod večjim pritiskom kot pri običajni nosečnosti,'' pove dr. Grevesova. Prav zato imajo dvojčki večjo možnost za prezgodnje rojstvo, tudi pred 37 tednom nosečnosti.

10. Carski rez ni edina možnost 

Carski rez je pogostejši pri materah, ki pod srcem nosijo dvojčke. A tudi normalni nožnični porod je lahko varen. ''Če sta obe glavici dojenčkov obrnjeni navzdol, če dojenčka sodelujeta in če je posteljica v pravi poziciji, radi poskusimo porod izvesti po naravni poti,'' je povedala dr. Grevesova. Ko se rodi prvi dojenček, običajno hitro za njim pride tudi drugi, a ni vedno tako. ''Zgodilo se je tudi, da smo morali počakati še nekaj ur na drugega dvojčka. A najpogosteje se drugi rodi v manj kot eni uri,'' še doda.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574