Vizita.si
Dojenček z medvedkom

Alergije

Alergije naj zdravijo alergologi

Marjana Harcet
01. 10. 2009 10.01
0

O znakih alergij pri dojenčkih in o tem, kako se morajo takrat odzvati starši, smo se pogovarjali z dr. Tadejem Avčinom.

Ob pojavu znakov alergij naj se starši posvetujejo z zdravnikom.
Ob pojavu znakov alergij naj se starši posvetujejo z zdravnikom.FOTO: iStockphoto


Kakšni so znaki alergije? Na kaj morajo biti pozorni starši?

 Imunski sistem otroka najprej dozori v prebavilih in zato so običajno prvi znaki povezani ravno s prebavili. To so lahko trdovratni krči v trebuhu, bruhanje, driske. Če težave trajajo dlje časa, lahko pride tudi do krvavih drisk ali pa do tega, da otrok celo ne napreduje na teži.


Naslednji znaki so spremembe na koži. Pojavijo se lahko lisasti izpuščaji, lahko pa se pojavijo tudi otekline.

Dihalne težave se pri dojenčkih redkeje pojavijo. Če se vendarle pojavijo, je pri dojenčkih to najpogosteje zaradi otekline v predelu grla. Težko dihanje, težave s spodnjimi dihali – v smislu alergijske astme – pa so bolj značilne za otroke po enem letu starosti.

Kdaj je potrebno obiskati pediatra oz. alergologa?

Če se pojavijo znaki z otekanjem, če je otrok izrazito razdražljiv in jokav, če se pojavi pomodrevanje in če je otrok bolj zaspan kot ponavadi, so to alarmantni znaki in je potrebno takoj k zdravniku.

Če pa se pojavi samo nekaj kožnih izpuščajev, imamo kakšen dan časa, da vidimo, kako se bo ta izpuščaj razvil. Če otrok bruha, je prav, da ga vidi pediater, posebej, če to traja dalj časa in če otrok odklanja tekočino. Če dojenček ne dobi dovolj tekočine, lahko hitro pride do izsušitve, zato mora dojenčka, ki bruha, takoj videti pediater.

Pa lahko starši ob sumu na blažjo alergijsko reakcijo brez posveta s pediatrom izključijo določeno živilo iz otrokove prehrane?

Če starši opazijo blažje težave, če recimo otrok zaužije določeno citrično sadje in se mu potem pojavijo blagi izpuščaji v pregibih velikih sklepov, lahko starši to živilo izključijo iz otrokove prehrane še pred natančnejšimi preiskavami.

Če pa so težave, ki jih starši opažajo po zaužitju določenega hranila izrazitejše, ali če se težave pojavljajo ob zaužitju več različnih živil, je dobro opraviti teste pri pediatru alergologu. Ta bo pri otroku naredil kožne teste in preiskave krvi, s tem pa natančno ugotovil, katero živilo je problematično. Šele potem ko je jasno, za katero živilo gre, je smiselno določeno živilo dolgoročno izključiti iz otrokove hrane.

Ali lahko potem začnejo starši na svojo roko postopoma uvajati določeno hranilo?

Tistemu otroku, ki ima izrazito preobčutljivost na neko živilo, na primer na kravje mleko, starši doma tega ne smejo poskušati uvajati, ker ima lahko otrok zelo težko alergijsko reakcijo in bi takšno ravnanje pomenilo ogrožanje otroka.

Otroke, ki imajo izrazito preobčutljivost na neko živilo, spremljamo v pediatrični alergološki ambulanti in na podlagi kožnih in krvnih testov ugotavljamo, kdaj ta preobčutljivost izgine. Šele potem to živilo postopoma uvajamo v njegovo prehrano. Gre za izjemno majhne količine, ki jih postopoma povečujemo. In tudi po ponovni uvedbi tega živila spremljamo, kako se otrok odziva nanj.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587