Displazija kolkov je zdravstveno stanje, ki se pojavi, ko se kosti v kolčnem sklepu ne prilegajo pravilno. Displazija kolkov je najpogostejša pri dojenčkih in majhnih otrocih, v blagih primerih pa se pokaže tudi pri odraslih.
Zdravniki včasih displazijo kolkov, s katero se otroci rodijo, imenujejo prirojena displazija kolkov ali razvojna displazija kolkov. Vse to so različna imena za isto stanje.
Sklep je mesto v telesu, kjer se stikata dve kosti. Kolčni sklep je povezovalna točka med stegensko kostjo (stegnenico) in kolčno kostjo (medenico).
Ko pride do displazije kolkov, se stegnenica ne prilega pravilno medenici. Natančneje, okrogla krogla na vrhu stegnenice (glavica stegnenice) se ne poravna pravilno z ukrivljeno vtičnico v medenici, v katero bi se morala prilegati (acetabulum).
To slabo prileganje lahko poškoduje hrustanec, ki blaži sklep. Poleg simptomov, kot sta bolečina in okorelost, je pri ljudeh z displazijo kolka večja verjetnost, da bodo imeli izpah kolka.
Obiščite zdravnika, če imate bolečine v kolku, ki se ne izboljšajo v nekaj dneh. Obiščite zdravnika, če se zdi, da vašega dojenčka boli, ali če se ena od njegovih nogic opazno razlikuje od druge.
Kakšni so simptomi displazije kolkov?
Najpogostejši simptomi displazije kolkov so:
- Bolečina v kolku (običajno v sprednjem delu dimelj).
- Občutek, da je kolk ohlapen ali nestabilen.
- Šepanje med hojo ali premikanjem.
- Nogi sta različni dolžin.
Dojenčki, rojeni z displazijo kolkov, ki še niso dovolj stari, da bi še hodili, imajo lahko različne simptome displazije kolkov, vključno z:
- Imajo eno nogo, ki je obrnjena navzven (stran od središča telesa) bolj kot druga.
- Premikanje ene noge manj kot druge.
- Neenakomerna ali nagubana koža okoli stegen in zadnjice.
Pri kateri starosti se pri otrocih z displazijo kolkov pojavijo simptomi?
Večini dojenčkov displazijo kolkov odkrijejo, ko so mlajši od 6 mesecev. Vaš zdravnik lahko vašemu otroku celo postavi diagnozo takoj po rojstvu.
Vaš otrok morda ne bo kazal nobenih simptomov, ki bi jih lahko opazili doma, vendar bo vaš zdravnik pregledal kolke ob vsakem obisku otroka. Displazijo kolkov lahko razvijejo tudi starejši otroci, najstniki in celo odrasli, vendar je manj pogosta.
Kaj povzroča displazijo kolkov?
Do displazije kolkov pride, ko se vaša stegnenica ne prilega pravilno v 'vtičnico' v medenici. Displazija se lahko pojavi, če je vaša kolčna jamica preplitka ali če je vrh (glavica) stegnenice oblikovan drugače kot običajno.
Večina ljudi z displazijo kolkov se rodi z njo. Lahko se razvije med nosečnostjo, če položaj ploda pritiska na boke. Lahko gre tudi za genetsko bolezen, ki jo biološki starši prenesejo na svoje otroke.
Kateri so dejavniki tveganja za displazijo kolkov?
Vsakdo lahko razvije displazijo kolkov in vsak otrok se lahko rodi z njo. Za displazijo kolkov je večja verjetnost, da jo bodo imele ženske in prvorojenci. Displazija kolka lahko prizadene kateri koli kolk, vendar je bolezen pogostejša na levi strani.
Kakšni so zapleti displazije kolkov?
Odrasli in dojenčki z displazijo kolka imajo večjo verjetnost, da bodo imeli izpah kolka. Običajno se izpahi kolka zgodijo le med resnimi poškodbami, kot so prometne nesreče ali hudi padci. Toda če imate displazijo kolkov, je vaš kolčni sklep naravno šibkejši, kot bi moral biti, kar lahko poveča tveganje za izpah. Displazija kolkov lahko povzroči tudi ohlapnost mišic in vezi okoli kolka.
Zdravnik bo predlagal načine za preprečevanje poškodb in zmanjšanje tveganja za izpah. Drugi zapleti displazije kolkov so lahko:
Raztrganina kolčnega sklepa: poškodba hrustanca znotraj kolčnega sklepa.
Osteoartritis: obrabni artritis, ki se razvije, ko se vaš sklepni hrustanec sčasoma obrabi.
Nestabilni kolčni sklepi: kronična (ponavljajoča se) bolečina zaradi nepravilnega prileganja kolčnega sklepa.
Kako se diagnosticira displazija kolkov?
Zdravnik bo diagnosticiral displazijo kolkov s fizičnim pregledom in nekaterimi slikovnimi testi. Povejte svojemu zdravniku, kdaj ste prvič opazili bolečino v kolku in če jo kakšna dejavnost poslabša.
Vaš zdravnik bo pregledal vašega otroka za znake displazije kolkov takoj po rojstvu in ponovno ob vseh obiskih na zdravniškem pregledu.
Ali lahko preprečimo displazijo kolkov?
Ne morete preprečiti, da bi se vaš otrok rodil z displazijo kolkov. Tudi pri sebi je ne morete preprečiti. To se zgodi samo od sebe, ko in če so vaši boki oblikovani drugače kot običajno.
Vizita e-novice
Vira: my.clevelandclini & webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV