Vizita.si
Če ne ukrepamo pravočasno, se lahko običajne težave s prehladom razvijejo celo v bronhitis.

Pediatrija

Kako iz začaranega kroga dihalnih težav?

Vanja Kovač
22. 09. 2009 12.00
0

Vaš otrok pogosto oboleva za prehladi in trpi zaradi težav z dihali? Če vam ne uspe odpraviti vzrokov za nastanek bolezni in njenih posledic, se otroci vrtijo v začaranem krogu težav.

Pogosto se zgodi, da so otroci zdravi le v poletnih mesecih, ko poletje mine, pa se začne dolgo obdobje angin, bronhitisov, pljučnic, vnetij ušes. To običajno pomeni dolgo obdobje jemanja različnih zdravil, ki nemalokrat povzročajo vse večjo izčrpanost otroka. Starši v obupu brezglavo preizkušajo številne terapevtske metode in pripravke uradne ter neuradne medicine.

Smrkanje in kihanje lahko vodita v nadaljnje težave z dihali.
Smrkanje in kihanje lahko vodita v nadaljnje težave z dihali.FOTO: iStockphoto



Škodljivi vzorci in razvade

Adriana Dolinar iz Združenja za obuditev celostnega človeka, svetovalka na področju naravnih zdravil, ki vodi delavnice na temo Kako iz začaranega kroga težav z dihali, pravi, da se premalokrat zavedamo, da je prav način življenja, ki ga starši živimo, zelo pomemben dejavnik za nastanek marsikaterega obolenja tudi pri otrocih. Škodljivi vzorci obnašanja in razvade, ki rušijo ravnovesje telesa in duha, se lahko kaj hitro prenesejo na naše malčke. Vzroki za težave se skrivajo v hrani, ki jo uživamo. Ta je pogosto osiromašena vitalnih snovi in polna pesticidov, aditivov. Problematični so tudi izdelki iz degeneriranih živil zaradi predelave, prevelike količine mesa, ocvrta hrana, sladkarije, sladki prigrizki, ki so našim otrokom na voljo na vsakem koraku, pitje sladkih čajev, obarvanih sokov in pijač iz sode. Otroci imajo premalo vsakdanje otroške igre in gibanja v naravi, vse več je sedečih dejavnosti – posedanja pred računalnikom, televizijo, premalo je komunikacije ...

Načet obrambni sistem

Vse to, predvsem pa spregledano izražanje otrokovih resničnih potreb ter neustrezno zadovoljevanje le-teh, lahko načne obrambni sistem naših otrok. Z oslabljenim obrambnim sistemom so otroci lahek plen virusov, bakterij, glivic … in lahko zbolijo za katero od zgoraj naštetih obolenj. Ko se to zgodi, otroci pristanejo doma s prvo, drugo, tretjo kuro antibiotikov; včasih se namreč zgodi, da kakšno kuro antibiotikov dobijo tudi po nepotrebnem. Tako se poveča ne samo odpornost bakterij na antibiotike, temveč oslabi tudi otrokov imunski sistem, saj antibiotiki uničijo koristno črevesno floro, brez katere ni učinkovite razgradnje in resorbcije vitalnih snovi. Imunski sistem se tako tudi ob najboljši hrani ne more učinkovito okrepiti, zaradi česar otrok hitro podleže ponovni okužbi. Zopet zboli in tako se začne tudi začaran krog težav z dihali.

Adriana Dolinar poudarja, da se lahko otroku, ki ima nahod ali zamašen nos, pomaga tudi z naravnimi metodami. Bodite pozorni na prve težave; če ne ukrepate takoj, ko se nahod začne, se lahko razvije v vnetje sinusov, ušes ali spodnjih dihal (bronhitis ali pljučnica), kjer boste brez antibiotikov le stežka zmogli. Zato takoj ukrepajte z naravnimi sredstvi, pomaga že redno čiščenje nosu, naravne inhalacije, prilagojena prehrana, izdatno pitje vode, naravna zdravila, obkladki, akupresura … Ne pozabite pa se tudi poglobiti v vzrok – zakaj je otroku padla obrambna sposobnost telesa?!

Prvi pogoj za izboljšanje je pitje dovolj velikih količin tekočine, saj brez tega ne bo delovalo nobeno samozdravljenje ali terapija. To, med drugim, omogoča pretočnost vseh telesnih tekočin in hitrejše obnavljanje prizadetih tkiv (npr. sluznice dihal). Včasih je že izdatno pitje vode, kakovostna hrana, čist zrak, počitek in reševanje pravega vzroka obolenja dovolj, da se naši malčki znova postavijo na noge.

Čiščenje nosu


Če imate doma dojenčka, potem je dobro kupiti že pripravljeno fiziološko raztopino, sicer jo z malo spretnosti lahko pripravite sami doma. V deciliter vode dodate za noževo konico soli, voda naj vre od 3 do 5 minut. Če imate možnost, vodo pred tem še filtrirajte. Tako pripravljeno raztopino soli ohladite in vlijete v plastično stekleničko z ozkim ustjem za vlivanje v nos. Porabite jo čim prej, najbolje v enem dnevu – kar ni nemogoče!

Običajno starši nočemo poslušati kričanja svojega malčka, ko mu prvič čistimo nosek in mu zato vanj na hitro kanemo dve ali tri kapljice, kar je premalo, da bi mu lahko učinkovito očistili nos. Pazljivo, toda odločno pripravljeno raztopino vbrizgajte najprej v eno in nato v drugo nosnico (20 ml stekleničko lahko tako spraznite naenkrat). Pazite, da ne boste prehitro vlili tekočine dojenčku v obe nosnici, saj bo ostal brez zraka in zajela ga bo panika … Ko boste brizgnili tekočino v nosnici, počakajte minutko, da se sluz zmehča in odstopi od sluznice, sicer lahko nosek zakrvavi, ker se zasušena sluz med čiščenjem lahko odlušči in poškoduje sluznico. Nato s posebnim gumijastim balončkom, ki ima širok nastavek, iz noska očistimo sluz. Nastavek naslonimo na vhod v nosnico, tako da se ji tesno prilega. Ko popustimo pritisk na gumijastemu balončku (pri tem drugo nosnico zapremo), bo podtlak posrkal sluz iz nosu.

Zdravljenja prehlada se lahko lotimo tudi z naravnimi metodami, pomembna pa je tudi preventiva.
Zdravljenja prehlada se lahko lotimo tudi z naravnimi metodami, pomembna pa je tudi preventiva.FOTO: iStockphoto

Babice in  patronažne sestre pohvalijo tudi novo metodo čiščenja noska z balončkom  in gumijasto cevko s katero starši z vdihavanjem ustvarijo podtlak in tako učinkovito očistijo nosove svojih malčkov. Nosek tako po potrebi očistite večkrat na dan. Če boste opazili, da otrok težko diha skozi nos, mu iz njega 'visijo sveče' – pogumno na delo, saj mu boste s tem olajšali dihanje. Dobrodošla pomoč za nekajurno vlaženje in zaščito izsušene nosne sluznice je posebna fiziološka raztopina v obliki mazila, ki jo nanesete direktno na sluznico noska in nosek pomanete. Otroku tako olajšate dihanje in omogočite hitrejše zdravljenje prizadete sluznice ponoči.

Inhalacije

Malo starejšim otrokom lahko poleg rednega čiščenja nosu s fiziološko raztopino pripravite tudi inhalacijo s slano vodo, zelišči ali eteričnimi olji. Tople parne kopeli pospešujejo prekrvavitev in obnovo nosne sluznice, redčijo sluz in pomagajo pri njenem izločanju, glede na vrsto inhalacije pa lahko delujejo tudi protimikrobno. Nabavite si priročen plastičen inhalator, ki se lepo prilega nosu in ustom. Z njim preprečite stik dražečih hlapov z očmi, zlasti ko uporabljate inhalacije z eteričnimi olji.

Za slano inhalacijo pripravite pol litra vrele vode s pol jedilne žlice soli (količino vode in soli prilagodite velikosti inhalatorja). Počakajte, da vodna para ne bo prevroča in ne bo opekla sluznice! Nato naj otrok vsaj pet minut, po potrebi večkrat na dan, vdihuje paro. Otrokom od približno šestega leta starosti lahko namesto soli v vročo vodo dodate tudi kapljico eteričnega olja, na primer evkaliptusa, ki poleg drugih ugodnih lastnosti uničuje nekatere bakterije in viruse ter je zato lahko učinkovita naravna pomoč proti mikrobom. Dokazano je namreč, da dvoodstotna raztopina eteričnega olja evkaliptusa razpršena v zraku, dokazano pomori približno 70 odstotkov stafilokokov. Otrok naj po potrebi inhalira do trikrat na dan. Za inhalacijo pa lahko uporabljate tudi zeliščne čaje.

Pet zelišč

Med izredno kakovostnimi in učinkovitimi naravnimi pripravki za težave z nosom je zdravilo iz petih zelišč (rumenega svišča, jegliča, kislice, črnega bezga, navadnega sporiša), ki ga lahko kupite le v lekarnah. Njegova prednost je tudi način uporabe: zdravilo zaužijete in ga ne kapljate v nos, kar je zlasti za majhne otroke olajševalna okoliščina. Primeren je že za otroke od drugega leta naprej. Uporabljate ga lahko pri nahodu, zamašenem nosu, kot podporo pri alergijskem rinitisu in še posebej pri vnetju obnosnih votlin.

Združenje za obuditev celostnega človeka po vsej Sloveniji organizira tudi delavnice o odpravljanju vzrokov in posledic težav z dihali na naraven način.

Če ne ukrepamo pravočasno, se lahko običajne težave s prehladom razvijejo celo v bronhitis.
Če ne ukrepamo pravočasno, se lahko običajne težave s prehladom razvijejo celo v bronhitis.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587