Za starševstvo v zrelih letih se je odločila tudi Kate Garros s Sea Cliff Long Islanda. Danes 61-letna Kate se je za materinstvo odločila šele po 50. letu starosti in tako pri 53 letih s svojim drugim možem povila dvojčka Alexandra in Johna, prav tako s pomočjo darovanega jajčeca. Čeprav neizmerno uživa v vzgoji svojih otrok, jo artritis, ki je pogosta bolezen žensk v njenih letih, nenehno spominja, da ni več rosno mlada.
Fiona Palin iz Los Angelesa v Kaliforniji je skoraj že izgubila upanje, da bo kdaj koli imela svojega naslednika, a ji je s pomočjo zdravnikov le uspelo: ''Presrečna sem, ne morem verjeti, da je to mogoče.'' Čeprav se zaveda, da morda ne bo doživela hčerinega tridesetega rojstnega dne, meni, da je kljub vsemu vredno.
A pomisleke ob tem imajo številni. Med njimi tudi psihologinja Julianne Zweifel, ki meni, da imajo otroci pravico do enega zdravega starša: ''Četudi si živ, še ne pomeni, da si zdrav in vitalen.'' A dejstvo je, da se število žensk, ki se odločajo za starševstvo v poznih letih, veča. V ZDA se je v zadnjih desetih letih število žensk, ki rojevajo po 45. letu starosti, podvojilo. Številke so posledica vse bolj napredne tehnologije in medicine. Zamrzovanje jajčec namreč danes ženskam omogoča, da materinstvo odložijo v pozno dobo. In res je tudi, da so ženske v sodobnem času pri 50 letih veliko bolj zdrave kot ženske pred leti.
Raziskave so tudi pokazale, da imajo starši, ki so se za otroke zaradi svojih karier odločili pozno, več možnosti za to, da bodo bolj premožni, bolje izobraženi in da bodo boljšega psihičnega zdravja. Specialist za plodnost Richard Paulson z univerze v Kaliforniji, ki je številnim ženskam v menopavzalnem obdobju pomagal do zanositve, pravi, da preden sprejme odločitev, da bo paru pomagal do zanositve v pozni dobi, opravi številne teste na vsakem pacientu, s katerim preveri njegovo psihično in telesno zmožnost za starševstvo: ''V resnici so danes 50-letniki mladi ljudje, resnično so.''
Seveda so vzroki za pozno odločitev za starševstvo predvsem družbeni. Ženske si namreč prizadevajo za uspešno kariero, hkrati pa želijo ohraniti tudi družinsko življenje. '' Smo pod nenehnimi pritiski. Od nas se pričakuje, da bomo steber družine, da bomo zagotovile tako čustveno kot finančno podporo družini, poleg tega naj bi za vse to poskrbele čim prej,'' je povedala Angel La Liberte, urednica spletne strani za starejše matere.
A tveganja so kljub vsemu resna. Matere, starejše od 35 let, imajo za kar 20 odstotkov več možnosti za prezgodnji porod, zaradi česar lahko pri novorojenčku pride do okvar pljuč, prebavil in možganov. Nosečnica v štiridesetih letih pa ima večje tveganje za visok pritisk in nosečniško sladkorno bolezen. Poleg tega je več možnosti za razvoj avtizma pri otroku (raziskave so pokazale, da to velja tudi za očete po 40. letu starosti) in nekaterih drugih bolezni. A kljub temu ne moremo nasprotovati dejstvu, da so ti otroci zagotovo eni najbolj zaželenih in ljubljenih.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV