V mnogih kulturah je bila masaža prvi stik z novorojenčkom, dnevno masiran novorojenček in kasneje dojenček pa je imel več možnosti za preživetje. Ob izgubi varnega zavetja maternice je bila masaža, poleg dojenja, najboljši način ohranjanja povezanosti med mamico in otrokom, pravi višja medicinska sestra Mojca Kurent, ki se masaži dojenčkov posveča z vsem srcem. Mamico in dojenčka nekajkrat obišče na domu ter mamico nauči vseh prijemov, da lahko potem sama masira svojega otroka.
Z razvojem medicinske znanosti, uporabe zdravil in tehnologije ter posledično večjih možnosti za preživetje novorojenčka smo na zahodu masažo kot obliko komunikacije med mamico in novorojenčkom pozabili. Tako je bila staršem odvzeta prvinska izkušnja, brez katere so začeli izgubljati prvo in naravno povezanost z otrokom. To se je kasneje pokazalo v pomanjkanju zavedanja in obvladovanja lastnega telesa, občutka varnosti, sprejetosti in samozavesti otroka.
Kdaj in kako pogosto?
Novorojenčka naj bi masirali redno od rojstva naprej z namenom, da mu podarimo izgubljen občutek varnosti v maternici. To intenzivno dotikanje kože je hrana za dušo in daje novorojenčku občutek, da je ljubljen.
Ko se mamica nauči vseh prijemov, masaža običajno traja od 20 do 30 minut. Učenje se začne postopoma, sprva je ponovitev prijemov manj, zato prve masaže trajajo od nekaj minut do 10 minut.
Če je le mogoče, začnite masirati kmalu po rojstvu, masaža pa naj bo dnevna. Po sedmem mesecu starosti naj otrok sam odloči, če se bo še pustil masirati, oz. ga masirajte le delno. Nekateri otroci se masirajo tudi do 16. meseca. Če si otrok masaže ne želi več, mu lahko v spanju masiramo podplate; po tretjem letu pa znova nastopi obdobje, ko si večina zopet želi dotika, ki so ga bili deležni kot dojenčki in takrat je vredno spet začeti. Redna masaža stopal vpliva na delovanje imunskega sistema, pripomore k boljšemu zdravju in manjši obolevnosti.
Z masažo zadovoljite otrokove potrebe po bližini in varnosti ter podpirate njegov razvoj v zdravo osebnost. Povečate njegovo samozaupanje in občutek lastne vrednosti, predvsem pa se preko dotika tudi sami učite doživljati otroka. To vas osrečuje in pomirja, zato ste do otroka umirjeni, odprti in nežni, poudarja Mojca Kurent. Preko dotika mu sporočate, da je svet lep in varen.
Priprava na masažo
Preden otroka slečete, pripravite vse za masažo. Poskrbite za primerno temperaturo prostora in pazite, da ni prepiha, ker masažo izvajate na tleh. Vaše roke naj bodo tople, prav tako olje. Da se z otrokom pomirita, nekajkrat vdihnite in izdihnite. To vas uravnovesi in sprosti, da lahko v dotiku z otrokom v polnosti uživate.
Za občuteno masažo ne potrebujete sveč, glasbe ali kapljic eteričnega olja, saj dodatni dražljaji otroka motijo. Dojenček potrebuje le vaš vonj, prijazen glas in tople, ljubeče roke.
Med masažo izključite vse telefone in se ne pustite motiti zvonjenju pri vratih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV