Družina ni želela razkriti identitete, niti spola dojenčka in so prosili za anonimnost. Zdravniki pa so lahko povedali, da so po možganski kapi z ultrazvokom videli, da se plod še vedno premika. ''Prva dva dni po prihodu matere v bolnišnico smo se borili za njeno življenje in nato dokazali, da so se njene funkcije ustavile. A drugi dan smo opravili tudi druge preglede, kjer smo ugotovili, da je plod še vedno živ in da brca v materinem trebuhu,'' je za britanski Mail Online povedala dr. Bela Fulesdi predsednica medicinskega centra University of Debrecen Medical and Health Science Centre.
Zato so se odločili, da bodo ohranjali njene življenjske funkcije, dokler ne bi bila pripravljena na porod. Med nosečnostjo so jo redno obiskovali njen partner in starši, ki so se nenehno pogovarjali z dojenčkom in božali materin trebušček. Uporabljali so tudi glasbeno terapijo, s katero so želeli spodbuditi razvoj ploda, zdravniki pa so se borili s številnimi infekcijami, ki so se pojavile zaradi preležanin. Redno so skrbeli, da so premikali njeno telo in upali, da bodo uspeli ohraniti dojenčka v maternici čim dlje časa. V 27. tednu je njena cirkulacija postala nestabilna in odločili so se za carski rez, saj maternica ni bila več varno okolje za plod.
''Naš cilj ni bilo le rojstvo, ampak predvsem, da bi bil dojenček zdrav,'' je pojasnil vodja anesteziologov na oddelku za intenzivno nego dr. Csilla Molnar, ki je skupaj z večjo ekipo zdravnikov spremljal porod. A ob rojstvu se je ves trud poplačal. ''Ko se je dojenček rodil, je bil to prečudovit trenutek. Takoj je zajokal in pričel brcati … Bil je nepozaben trenutek za vse, ki smo bili del zdravljenja,'' je priznala dr. Bela Fulesdi. Novorojenček je bil težak 1,3 kilograma, prejšnji mesec pa je zapustil porodnišnico. Zdravniki so z oznanitvijo primera v javnosti želeli počakati še nekaj časa, da bi videli, kako bo napredoval. Na srečo se je njegovo stanje le še izboljševalo in se ne sooča z boleznimi, ki so tipične za prezgodaj rojene dojenčke.
Gre za edinstveni primer, še povedo zdravniki, saj so do sedaj zabeležili le tri primere rojstev, kjer so nosečo mater razglasili za možgansko mrtvo, pri čemer eden izmed dojenčkov ni preživel. Izmed ostalih primerov pa je ta edini, kjer so lahko njene organe darovali pacientom, ki so jih potrebovali. Ženska je tako poleg življenja, ki ga je podarila svojemu otroku, tega podarila še štirim drugim: eden je prejel jetra, drugi ledvici, tretji trebušno slinavko in četrti srce. ''Naš primer je poseben tudi zato, ker smo uspeli rešiti življenje dojenčka in ohraniti pet organov, ki so jih prejeli drugi pacienti,'' je še zaključila dr. Fulesdi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV