Po podatkih Inštituta za rehabilitacijo so najpogostejši vzroki za poškodbe pri otrocih:
- prometne nesreče,
- utopitve,
- zadušitve,
- opekline,
- padci,
- zastrupitve.
"Padci, denimo, so glavni vzrok za poškodbe otrok, starih do 14 let. Povezani so z otrokovo radovednostjo in razvojem gibalnih spretnosti, zato so otroci do desetega leta najbolj izpostavljeni hudi poškodbi in smrti zaradi padca. Treba pa se je zavedati, da je mogoče večino poškodb pri otrocih preprečiti," meni prim. asist. Hermina Damjan.
Mateja Rok Simon z Inštituta za varovanje zdravja pa pravi: "Evropski strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko preprečili vsaj tri četrtine teh smrti, če bi v vseh državah Evrope izvajali trenutno znane, z dokazi podprte učinkovite preventivne strategije in se približali stanju varnosti, kot jo imajo najvarnejše države." Če bi nam v Sloveniji uspelo znižati stopnjo umrljivosti zaradi poškodb na stopnjo, kot jo imajo na Nizozemskem, ki je ena najvarnejših držav v Evropi, bi po ocenah lahko rešili 44 odstotkov teh življenj.
Pobuda za razvoj nacionalnih akcijskih načrtov
Pobuda za razvoj nacionalnih akcijskih načrtov za izboljšanje varnosti otrok je prišla od Evropske zveze za varnost otrok v okviru združenja Euro-Safe. Pridružil se ji je tudi IVZ. V njenem okviru so med drugim razvili skupino kazalnikov in orodij za zbiranje podatkov, ki nudijo možnost primerjave ter ocene stanja in napredka držav pri zmanjševanju števila poškodb in promociji varnosti. Omenjeni kazalniki in orodja so podani v obliki "izkaznice" države o varnosti otrok, pa tudi v t. i. "profilu države".
"Izkaznica Slovenije"
Izkaznica Slovenije o varnosti otrok povzema uspešnost slovenskih politik in ukrepov na nacionalni ravni pri zagotavljanju varnosti otrok. Ocena temelji na pregledu z dokazi podprtih politik dobre prakse, ki zagotavljajo varnost otrok in mladostnikov, pa tudi na pregledu vodenja in zavezanosti za ukrepanje ter obsega človeških in finančnih virov za delovanje na tem področju.
Na osnovi tega pregleda je bila varnost otrok v Sloveniji ocenjena z oceno "dobro stanje", kar Slovenijo uvršča na 6. mesto med 24 državami, ki so sodelovale v raziskavi. Glede na umrljivost otrok in mladostnikov zaradi poškodb pa je Slovenija uvrščena na 12. mesto od 20 držav.
A kljub vsemu je premalo pozornosti posvečene poškodbam doma, predvsem preprečevanju padcev, zadušitvam, zastrupitvam, opeklinam/oparinam in utopitvam. Ugotovljeno je bilo tudi, da ima Slovenija kar dobro razvito infrastrukturo ter zmožnosti in usposobljenost za ukrepanje na področju varnosti otrok.
Akcijski načrt za izboljšanje varnosti otrok
Kot je povedala Rok Simonova, bodo v prihodnjih mesecih stekle aktivnosti za pripravo nacionalnega akcijskega načrta, ki ga podpira Ministrstvo za zdravje. "Precej možnosti za izboljšanje varnosti otrok morda leži v preventivnih zdravstvenih pregledih, na katerih bi izobraževali in ozaveščali starše. Odprte pa so tudi možnosti na področju zakonodaje, pri čemer ne smemo pozabiti na evropsko razsežnost," pravi Rok Simonova.
V akcijskem načrtu se bo oblikovala vizija na področju varnosti otrok za prihodnje desetletje, določila se bodo prioritetna področja, glavni cilji ter potrebne aktivnosti in partnerji za doseganje teh ciljev.
Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV