Kaj že zmore?
Dojenček lahko z očmi sledi predmetom, ki so od njegovega obraza oddaljeni okoli 15 centimetrov. Glavico že lahko drži zravnano. Če leži na trebuščku, se s pomočjo rokic dvigne na prsi. Navdušeni boste, ko vam bo vrnil nasmeh. Okrog drugega meseca se pojavi tudi faza gruljenja in čebljanja. Tako se že začenjajo prvi pogovori z vašim otročičkom.
Kako pomagamo izostriti dojenčkova čutila?
Dvomesečnik bo navdušen nad živimi barvami. Nad posteljico mu obesite pisane igračke. Kadar se igrata, naj bo v ozadju živahna glasba. Če pa bo dojenček na glasbo reagiral s strahom, glasnost znižajte. Otroka opazujte. Ugotovite, kaj pritegne njegovo pozornost in kaj ga plaši. Ne obremenjujte se z malenkostmi in nepospravljenim stanovanjem. Vse, kar otrok potrebuje, sta ljubezen in pozornost.
Zakaj dojenček joka?
Kolike ali trebušni krči: so krčevite bolečine v trebuhu, ki se kažejo kot neutolažljiv jok dojenčka. Trajajo lahko nekaj ur dnevno (podnevi ali ponoči). Ponavadi kolike minejo okrog tretjega ali četrtega meseca.
Zaprtje: blato dojenčka bi moralo biti mehko. Če je trdo in suho in otrok ne odvaja blata več dni, je zaprt. Posvetujte se s pediatrom, kako mu lahko pomagate.
Napenjanje in vetrovi: dojenčki med hranjenjem pogosto pogoltnejo veliko zraka, ki potem v črevesju povzroča bolečine. Te težave imajo predvsem dojenčki, ki jih hranijo z mlečnimi nadomestki. Dober način, da se jim izognete, je, da pravilno držite stekleničko in sicer v kotu 45 stopinj.
Alergija na mleko: dojenček je lahko jokav in nerazpoložen tudi zato, ker mu pripravljeno mleko ne ustreza. Otrokov prebavni sistem se razvija do četrtega ali petega meseca. Če je dojenček po hranjenju nerazpoložen, joče in ga boli trebušček, se posvetujte s pediatrom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV