Metodo že uporabljajo v Sloveniji
Čeprav se metoda v tujini uveljavlja šele sedaj, pa sta njeno delovanje že pred štirimi leti predstavila psiholog Matic Munc, ki vodi svetovalnico Akcija!, in psihologinja Maša Blaznik, ki je študij zaključila na univerzi Milton Keynes v Veliki Britaniji.
Predstavila sta primer dečka, ki je z metodo disleksijo uspešno premagal. Luka je pred tem pri branju pogosto zamenjeval besede, jih nepravilno prebral, mešal črke in številke. Zaradi disleksije tudi v četrtem razredu še ni znal brati, kar ga je močno oviralo pri spremljanju učne snovi. Kljub težavam v šoli pa mu ne strokovni delavci ne starši niso znali pomagati, saj disleksije do tedaj še ni uspelo odpraviti nikomur. Zato mu je na pomoč priskočil nerazkriti avtor metode REI in z njo se je Luka v pol leta naučil pravilno brati, kar je dokazal tudi na novinarski konferenci, kjer sta omenjena psihologa predstavila REI metodo. ''Gre za odkritje v psihologiji, ki bi bilo enakovredno odkritju zdravila za HIV ali absolutnega zdravila za raka v medicini,'' je takrat povedal psiholog Matic Munc.
Kako deluje metoda REI za odpravo disleksije?
Po metodi REI v vsakem človeku obstajajo trije neodvisni razumi, ki se v naših glavah borijo za prevlado, in sicer racio, emocio in instinkt. Vsak od njih dojema dogajanje v našem okolju povsem po svoje in se samostojno odloča. ''Tako bi pri vožnji z avtomobilom, kjer bi nam zmanjkovalo bencina, racio razmišljal analitično in natanko ve, kje je bencinska črpalka in koliko potrebujemo do nje, emocio vidi slike in si reče, ah, dokler gre, gre, instinkt pa bo rekel, da moramo čim prej na prvo črpalko,'' pojasni psiholog Matic Munc. Kot pravi, ti razumi med seboj tekmujejo za prevlado. Pri dislektikih pa tipično prevladuje emocio. Prav zato je treba z metodo REI okrepiti delovanje racia, ki je tisti, ki obvlada branje in pisanje.
Kako deluje emocio in zakaj njegova funkcija moti branje?
Emocio razmišlja s slikovnimi predstavami, ki jih umešča v svoj miselni prostor in med njimi ustvarja povezave. Zanj tako ne obstajajo metri in kilogrami, ampak le pojmi, kot so več, manj ali enako. Poleg tega emocio besed pri branju ne sestavlja iz posameznih črk, ampak zajema cele besede ali večje dele besed kot posamezne simbole in jih povezuje s slikami v svojem spominu. To pomeni, da ne bere posamičnih besed, ampak skenira stavek in nato preverja, katere simbole pozna in katerih ne. ''To je izjemno zahteven način branja in otroci se pogosto zmedejo in zato je zanje naporno brati dolga besedila. Še posebej se težava pojavi pri besedah, ki imajo dvojni pomen, besedah, ki zanje nimajo ustrezne slike v glavi in imajo abstrakten pomen,'' pojasni psihologinja Maša Blaznik. Tako berejo s sopomenkami in namesto oče preberejo ati, ker na besedo gledajo vizualno, beseda IN postane ni in beseda OD postane do. Menjajo črke 6 in 9, 80 pa postane 08, ne upoštevajo predpon in končnic besede, navidezno so neorientirani med besedami in vrsticami. ''Z ljudmi z disleksijo torej ni nič narobne, ampak le berejo drugače, saj namesto racia prevladuje emocio,'' pojasni Blaznikova.
Kako poteka odprava disleksije s pomočjo REI metode?
Metoda je izdelana natančno in obsega sedem korakov, s katerimi psiholog, ki vodi odpravo disleksije, pomaga posamezniku okrepiti racio in emocio odtsraniti iz vmešavanja v branje besedil. Ko se eacio dovolj izpopolni, lahko govorimo o odpravljeni motnji. Stopnje so naslednje:
1. stopnja – učenje dvojnih simbolov
2. stopnja – utrjevanje simbolov
3. stopnja – seštevanje črk
4. stopnja – prepoznavanje pomena besed
5. stopnja – branje besedil z dvojnimi simboli
6. stopnja – branje nesmiselnih besed
7. stopnja – izpopolnjevanje branja z enojnimi simboli
Ko posameznik z disleksijo izpolni eno nalogo oziroma cilje posamezne stopnje, lahko napreduje na naslednjo stopnjo. Metoda je najbolj učinkovita, če jo začnemo izvajati v najzgodnejši stopnji disleksije, torej takoj, ko prepoznamo prisotnost te učne motnje. Od učenca zahteva najmanj eno uro dela na dan, poleg tega v tem času ne sme brati običajnih besedil, ampak le tista, ki so posebej prilagojena zanj.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV