Vizita.si
Ker se v nosečnosti poveča potreba po folatih, jih nosečnica samo z uravnoteženo in zdravo prehrano pogosto ne zaužije dovolj. Prav zato ginekologi in pediatri ženskam v rodnem obdobju priporočajo, da uživajo folno kislino v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in to vsaj do 3. meseca nosečnosti.

Pediatrija

To morate vedeti, če načrtujete nosečnost ali ste noseči!

K.B.
03. 05. 2016 08.18
0

Folna kislina je vitamin, ki je v nosečnosti nujno potreben. Enako velja za obdobje, ko načrtujete nosečnost. Folati so namreč ključnega pomena za zdrav razvoj plodu in ščitijo otročička pred prirojenimi napakami možganov in nevralne cevi. Prav tako zmanjšujejo tveganje za splav ali prirojene napake srca in urogenitalnega trakta otrok.

Ker se v nosečnosti poveča potreba po folatih, jih nosečnica samo z uravnoteženo in zdravo prehrano pogosto ne zaužije dovolj. Prav zato ginekologi in pediatri ženskam v rodnem obdobju priporočajo, da uživajo folno kislino v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in to vsaj do 3. meseca nosečnosti.
Ker se v nosečnosti poveča potreba po folatih, jih nosečnica samo z uravnoteženo in zdravo prehrano pogosto ne zaužije dovolj. Prav zato ginekologi in pediatri ženskam v rodnem obdobju priporočajo, da uživajo folno kislino v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in to vsaj do 3. meseca nosečnosti.FOTO: iStockphoto
Folna kislina ali vitamin B9 je eden najpomembnejših vitamonov v času načrtovanja nosečnosti in prav tako v obdobju nosečnosti in dojenja. Folati so namreč nujno potrebni za razvoj otroka, a človeško telo jih ni sposobno proizvajati samo, zato jih moramo vnašati s pomočjo hrane. Ker se v nosečnosti poveča potreba po folatih, jih nosečnica samo z uravnoteženo in zdravo prehrano pogosto ne zaužije dovolj. Prav zato ginekologi in pediatri ženskam v rodnem obdobju priporočajo, da uživajo folno kislino v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in to vsaj do 3. meseca nosečnosti.
V prvem tromesečju lahko pomanjkanje folne kisline namreč povzroči primarne ali kasneje sekundarne napake nevralne cevi, iz katere se pri otročičku razvijeta centralni in periferni živčni sistem. Poleg tega pomanjkanje folatov lahko povzroči tudi ponavljujoči se spontani splav pri ženskah in prirojene napake srca in urogenitalnega trakta pri otroku. Še posebej je to pomembno za ženske, ki jemljejo kontracepcijo, saj imajo posebno nizko raven folne kisline. Zato naj z jemanjem folne kisline pričenejo takoj, ko nehajo uživati kontracepcijske tabletke.

Prehranski dodatki s folno kislino večinoma vsebujejo sintetično pridobljeno folno kislino. Gre za neaktivno obliko folatov, ki jo telo lahko uporabil šele, ko jo encimi (imenovan MTHFR) presnovijo v aktivno obliko. Zaradi genskega polimorfizma ima 50 % žensk zmanjšano aktivnost encima MTHFR in posledično moteno presnovo folne kisline v folat. Kar pomeni, da vsaka ženska folne kisline iz teh prehranskih dodatkov ne more izrabiti v celoti. Zato lahko izberete prehranski dodatek Femibion®, ki vsebuje patentirano in najboljšo obliko folata – aktivni Metafolin® Metafolin®, ki je v telesu uporabljen takoj, brez presnavljanja in tako zagotavlja zadostno oskrbo otročka s folatom. Patent in razvoj te tako pomembne učinkovine temeljita na 50 letnih raziskavah. Femibion® je edino prehransko dopolnilo na slovenskem trgu, ki vsebuje aktivno obliko folatov – Metafolin®, ki zagotovi takojšnjo razpoložljivost folatov pri 100% žensk.

Prehranski dodatek Femibion® poleg folne kisline vsebuje še različne vitamine in minerale, ki so pomembni za nosečnico in Omega-3 maščobne kisline, ki ugodno vplivajo na potek nosečnosti in izboljšujejo počutje nosečnice. Omega-3 maščobne kisline - DHA so pomembne tudi za razvoj otrokovih možganov, vida, motoričnih in intelektualnih sposobnosti. Ker se v času nosečnosti povečajo tudi potrebe po jodu, vsebujejo tudi jod. Pomakanje joda je namreč lahko vzrok za golšavost, splav in prezgodnji porod. V primeru težav z žlezo ščitnico in obščitničnimi žlezami se dodaten vnos joda odsvetuje.

Pomemben pa je še vitamin D, ki ga prav tako vsebuje. Španska raziskava, ki je bila objavljena v znanstveni reviji Pediatrics in v kateri je sodelovalo 2000 nosečnic, je pokazala, da pomanjkanje vitamina D v nosečnosti lahko škodi razvoju otroških možganov. Pokazalo se je, da lahko pomanjkanje tega vitamina v nosečnosti zmanjša otrokove motorične in mentalne sposobnosti. Zato je pomembno, da v nosečnosti zagotovite dovolj vitamina D. Veliko tega vitamina vsebujejo jajčni rumenjaki, losos, mleko, mlečni izdelki in jetra. A ker ima že skoraj 75 odstotkov ljudi intoleranco na laktozo in mleko, pogosto ne zaužijemo dovolj vitamina D. Pokazalo se je, da ima v tem trenutku približno polovica slovenskega prebivalstva prenizko vsebnost vitamina D v krvi, vključno z nosečnicami. Vitamin D pridobimo tudi z izpostavljenostjo sončnim žarkom, kjer se je soncu predvsem dobro izpostaviti zjutraj ali proti večeru, ko je ultravijolično sevanje manjše. Kot je znano, je vitamin D tudi ključnega pomena za zdravo okostje, saj izboljšuje notranjo mineralno sestavo kosti. Potrebe po tem vitaminu se povečajo v nosečnosti in med dojenjem. Tako ga lahko dodajate tudi v obliki prehranskih dodatkov.

Ker se v nosečnosti poveča potreba po folatih, jih nosečnica samo z uravnoteženo in zdravo prehrano pogosto ne zaužije dovolj. Prav zato ginekologi in pediatri ženskam v rodnem obdobju priporočajo, da uživajo folno kislino v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in to vsaj do 3. meseca nosečnosti.
Ker se v nosečnosti poveča potreba po folatih, jih nosečnica samo z uravnoteženo in zdravo prehrano pogosto ne zaužije dovolj. Prav zato ginekologi in pediatri ženskam v rodnem obdobju priporočajo, da uživajo folno kislino v odmerku 400 mikrogramov dnevno, in to vsaj do 3. meseca nosečnosti. FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662