Otroci očetov, ki so starejši od 45. let, imajo večje tveganje za razvoj psihičnih težav in več možnosti za težave pri učenju v šoli, je pokazala zadnja raziskava raziskovalcev univerze v Indiani in inštituta Karolinska v Stockholmu, ki je bila objavljena v priznanem medicinskem žurnalu Jama Psychiatry. V njej so primerjali otroke očetov, ki so starejši od 45 let, in otroke očetov med 20. in 24. letom starosti in prišli do neverjetnih odkritij. Ugotovili so, da so imeli otroci starejših očetov 3,5-krat večje možnosti za razvoj avtizma v primerjavi z otroci mladih očetov, več kot dvakrat večje tveganje za razvoj psihičnih motenj, samomorilnega vedenja in zlorabe drog. Poleg tega 13-krat večje možnosti za razvoj motnje pozornosti in 24-krat večje možnosti za bipolarno motnjo. ''Bili smo šokirani, ko smo videli rezultate primerjav,'' je za The Guardian povedal eden izmed avtorjev študije Brian D'Onofrio iz Indiana University, ki meni, da so razlike posledica dejstva, da so se v prvi skupini očetje otrok odločali zanje prepozno. Kljub vsemu pa pojasnjuje, da je nemogoče to trditev stoodstotno potrditi.
Znanstveniki so že prej sicer poročali o povezavah med očetovo starostjo in otrokovim kognitivnim zdravjem, ki so jih odkrili, a šele ta študija je pokazala, da bi tveganja lahko bila veliko večja, kot so menili do sedaj. Kot še dodajajo, do povečanega tveganja najverjetneje prihaja zaradi genetskih mutacij, ki se s staranjem moškega nabirajo tudi v moški spermi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV