Vizita.si
Manjši otroci med igro pogosto pogoltnejo ali vtaknejo v nos ali uho manjše predmete: gumbe, fižol, dele nakita, celo rastline.

Pediatrija

VIDEO: Kaj narediti, če otrok pogoltne igračko?

Alenka Mirt Iskra
11. 09. 2011 00.00
0

Otroci od dveh let naprej pogosto zatlačijo v nosek ali uho kakšen tujek. Stvar seveda še zdaleč ni nedolžna. Če si otrok na primer globoko v nos zatlači majhen del, mu lahko ta zdrsne v sapnik, kar je lahko življenjsko nevarno.

Manjši otroci med igro pogosto pogoltnejo ali vtaknejo v nos ali uho manjše predmete: gumbe, fižol, dele nakita, celo rastline.
Manjši otroci med igro pogosto pogoltnejo ali vtaknejo v nos ali uho manjše predmete: gumbe, fižol, dele nakita, celo rastline.FOTO: iStockphoto

Manjši otroci med igro pogosto pogoltnejo ali vtaknejo v nos ali uho manjše predmete: gumbe, fižol, dele nakita, celo rastline. Starši naj bi ob tem predvsem ohranili mirno kri. ''Če je dal predmet v nos in se ga vidi, poskusimo najprej otroka pripraviti do tega, da ta predmet izpihne – če je otrok sposoben pihniti samo na eno nosnico naenkrat, je to toliko bolje. In pogosto lahko že s tem rešimo problem,'' pove otorinolaringologinja Tanja Soklič Košar, dr. med.

Če si otrok kakšen predmet vtakne v uho, ničesar ne naredimo sami, ampak gremo takoj k zdravniku, ki poskuša s posebnimi pripomočki dobiti predmet ven.
Če si otrok kakšen predmet vtakne v uho, ničesar ne naredimo sami, ampak gremo takoj k zdravniku, ki poskuša s posebnimi pripomočki dobiti predmet ven. FOTO: iStockphoto

Če po nekaj poskusih tujka ne uspemo spraviti iz nosu, gremo k zdravniku, da predmet ne zaide še globlje. Če pa si otrok kakšen predmet vtakne v uho, ničesar ne naredimo sami, ampak gremo takoj k zdravniku, ki poskuša s posebnimi pripomočki dobiti predmet ven. Če se tujek zagozdi v ušesu in ga ne morejo izvleči, morajo zdravniki celo prerezati sluhovod. ''Če je tujek zelo globoko in še posebej, če je otrok majhen, potem moramo otroka uspavati, da dobimo tujek ven,'' pove sogovornica in dodaja: ''Nevarni pa so tudi tujki v prebavilih. Recimo kakšna stvar se lahko zatakne v požiralniku in tukaj brez narkoze ne gre.''

Še bolj nevarni pa so tujki v spodnjih dihalih, na primer drobni bonboni, ki zdrsnejo po napačni poti v dihala – takrat moramo dati otroku prvo pomoč. ''Če se začne otrok dušiti, je prvi korak ta, da ga obrnemo na glavo – sploh majhnega otroka oziroma dojenčka – in ga močno udarimo med lopaticami proti glavi. S tem poskušamo z zrakom in s samim udarcem tujek iztisniti ven,'' razloži zdravnica. Če pa je otrok večji, izvedemo tako imenovan heimlichov prijem, kar pomeni, da stopimo za otroka in z obema rokama pritisnemo v predelu želodca, da izpljune tujek, obenem pa lahko nekdo od domačih že pokliče reševalce na 112.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650