Adenomioza

Doc. dr. Igor But dr. med.

Lep pozdrav!Imela sem operativni poseg odstranitev mioma laparoskopsko,zanima me ali se lahko ponovijo in kaj pomeni izraz adenomioza.Kaj mi svetujete poleg rednih ginekoloških pregledov,ali naj oprav...

Vprašanje
Lep pozdrav!Imela sem operativni poseg odstranitev mioma laparoskopsko,zanima me ali se lahko ponovijo in kaj pomeni izraz adenomioza.Kaj mi svetujete poleg rednih ginekoloških pregledov,ali naj opravim vsako leto pap ali ni potrebno?Hvala za vas nasvet in lep pozdrav!
Odgovor
V obdobju petih let po miomektomiji lahko ugotovimo miome v 10-25. Ne gre za ponovitve miomov, ti miomi so morda bili prisotni že v času operacije vendar pri posegu niso bili vidni. Adenomioza pomeni endometriozo maternice. Gre za bolezen, ki se včasih ultrazvočno težko razmeji z miomi, nima pa z njimi nič skupnega. Klinični znaki pa so podobni: močne in podaljšane mesečne krvavitve, bolečina pri menstruaciji … Papa test lahko opravite vsaka tri leta le v primeru, če sta bila citološka izvida zadnjih dveh zaporednih let negativna (Papa I). Brise pa lahko jemljemo tudi pogosteje, pri tem se ravnamo po mnenju citologa, ki je bris pregledal. V primeru da izvid brisa materničnega vratu ni Papa I vas namreč pokličemo na kontrolni pregled.
Doc. dr. Igor But, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Igor But, dr. med.