Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Agresiven otrok

Vesna Markič dr. med.
02. 02. 2003 18.30
0

Pozdravljeni! Moj sin je star 8 let. V šoli nima učnih težav, ima veliko prijateljev tako v šoli kot tudi izven nje, težava pa je v tem, da občasno postane zelo napadalen. Do tega prihaja v glavnem l...

Vprašanje
Pozdravljeni! Moj sin je star 8 let. V šoli nima učnih težav, ima veliko prijateljev tako v šoli kot tudi izven nje, težava pa je v tem, da občasno postane zelo napadalen. Do tega prihaja v glavnem le v šoli (pred tem pa v vrtcu). Povodi za to so ponavadi zelo nedolžni. Doma do tega skoraj nikoli ne pride, niti ne v izvenšolskih dejavnostih. Ti napadi so zelo moteči, saj se je že zgodilo, da je sošolca ali njegovo lastnino poškodoval. V šoli sem se dogovorila, da me o vsakem takem dogodku takoj obvestijo, zato da lahko ukrepamo takoj. Ponavadi se z njim pogovorim, nato pa dobi tudi kazen (npr. omejitve pri gledanju televizije ali računalnika). Prosim vas, da mi svetujete, kako pravilno postopati pri takih težavah.
Odgovor
Tako vedenje ima lahko različne vzroke, ali pa se posamezni vzroki med seboj prepletajo. Pogosto se tako vedenje otrok kombinira s kakimi drugimi težavami, na primer učnimi ali pa še pogosteje čustvenimi. Lahko je to način reševanja sporov ali pa sredstvo za doseganje ciljev, ki mu je domač, običajen, ker se v neki obliki uporablja tudi v domačem krogu. Lahko gre za dinamičnega, energetsko dobro opremljenega otroka, ki je za tako vedenje dosegel odobravanje s tem, da mu niso bile postavljene jasne meje, glede tega, katero vedenje je v konfliktu sprejemljivo in katero nikakor ne. Lahko gre za bolj negotovega otroka, ki se le na tak način uspeva uveljaviti in pomiriti svojo negotovost. Tako so razlogi za tako vedenje navadno preplet dejavnikov od otrokovih vrojenih značilnosti, socialnega okolja, v katerega se vključuje, ter odnosov z njemu najbližjimi, pri čemer imajo le ti največktrat največjo težo. Za spremembo v vedenju so zelo pomembne jasne meje, ki jih je potrebno postaviti odločno, a na način, da je jasno , katero vedenje je nesprejemljivo, brez sporočanja, da je z otrokom v celoti nekaj narobe. Pomembno je tudi, da si pri postavljanju meja in zahtev ne pomagamo s čustvenimi pritiski v smislu " ne maram te, žalostna sem, in podobno". Zelo pomembno je, da pri obravnavanju nesprejemljivega vedenja ne pomagamo otroku iskati vzrokov pri drugih (n.pr. učitelj, ki ne zna vzpostaviti reda, odmori brez nadzora ali sošolci, ki izzivajo), temveč vztrajamo pri njegovem obnašanju in mu pomagamo sprejemati odgovornost za svoje vedenje.
Vesna Markič, dr. med.
Preberi še
Vesna Markič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650